Ať už vyrážíte na pouhý nákup či na okružní cestu po republice, povinnou výbavu musíte mít vždy u sebe. Při silniční kontrole jde spolu s doklady o často kontrolovaný prvek, který se nevyplatí zanedbávat. Za nekompletní povinnou výbavu hrozí pokuta až 2 000 Kč.
Obvyklým problémem bývá lékárnička. Její obsah je často nedostatečný nebo prošlý. U jednotlivých částí autolékárničky si proto dávejte pozor na data expirace, která se týkají například obvazů. Autolékárničku je možné zakoupit například na benzínové stanici nebo si ji nechat sestavit přímo v lékárně. Výhodou nakupování v lékárně je, že zde snadno seženete i jednotlivé části lékárničky, pokud budete potřebovat nahradit třeba prošlý obvaz. Lékárnička sestavená v lékárně navíc může být kvalitnější.
Povinnou výbavu byste měli brát vážně nejen kvůli případné silniční kontrole. Jednotlivé části povinné výbavy vám totiž na cestách mohou pomoci při technických nesnázích i k základnímu ošetření zraněných. K posledním změnám povinné výbavy došlo v roce 2018, kdy se výrazně zjednodušila.
Povinná výbava v autě v současné době zahrnuje:
zvedák,
náhradní kolo nebo sada na opravu pneumatiky,
výstražný trojúhelník,
reflexní vesta,
lékárnička,
klíč na matice kol.
Doporučená výbava pro majitele aut:
Reflexní vesty pro všechny pasažéry
Hasící přístroj
Alkohol tester
Náhradní žárovky a pojistky
Tažné lano
Svítilna a nůž na přeříznutí pásů
Zásoba vody
Trvanlivá svačina a deky
Smetáček a škrabka
Náhradní motorový olej
Formulář záznamu o dopravní nehodě
Některé položky z tohoto seznamu jsou v zahraničí povinné. Například v Rumunsku je nutné vozit hasící přístroj. V Maďarsku, Itálii či Estonsku zase budete potřebovat reflexní vesty pro všechny pasažéry. Pokud řídíte s dioptrickými brýlemi a chystáte se autem do Španělska, budete si muset přibalit také jedny náhradní.
Jak tedy na zahraniční cestu nejlépe připravit své auto? Povinná výbava se v jednotlivých zemích může lišit, proto si před cestováním vždy ověřte, jestli svou stávající výbavu nepotřebujete rozšířit.
Povinná výbava motocyklu:
lékárnička,
reflexní vesta.
Majitelům motocyklů se doporučuje sebou vozit také:
defekt sprej – umožňující provizorní opravu pneumatiky,
sprej na řetěz,
sada na opravu prasklého lanka.
Lékárnička pro auto i motocykl musí obsahovat:
náplast na uchycení obvazů,
rychloobvaz na rány,
gumové rukavice,
zabalený sterilní obvaz,
nůžky,
izotermickou folii.
Obsah lékárničky si zkontrolujte před koupí
Autolékárničky se nejčastěji kupují na benzínových stanicích a k dostání je více typů od různých výrobců. Ačkoliv obsah povinné výbavy téměř vždy odpovídá vyhlášce, ne vždy jsou použité výrobky vhodné pro použití ve vypjatých situacích. "Důležité je, aby lékárnička byla použitelná jednoduše a účelně v terénu ve stresové situaci," říká Petr Matouch, vedoucí vzdělávacího a výcvikového střediska a zdravotnický záchranář záchranné služby v Olomouci.
Někteří výrobci autolékárniček rovněž nepoužívají příliš kvalitní materiály. Nedostatky bývají evidovány především u obvazového materiálu, gumových rukavic, měkkých nůžek i nekvalitních náplastí. Odborníci proto jednoznačně doporučují všem motoristům, aby se s obsahem lékárničky důkladně seznámili. Bohužel tak řada řidičů nečiní. Důkazem je fakt, že řada vozidel má lékárničku stále zalisovanou ve fólii z obchodu.
Další poviností každého řidiče je mít povinné ručení.