výlet na motorce v horách

Povinná výbava auta a motorky 2025

4. 12. 2024
|
Délka čtení: 8 min.

Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

Povinná výbava auta 2025

Povinná výbava motorového vozidla je stanovena ve vyhlášce č. 153/2023 Sb. Ta nahradila dříve platnou vyhlášku č. 341/2014 Sb. a přinesla modernizaci pravidel v souladu s evropskými standardy. Obecným trendem posledních dekád je zeštíhlování povinné výbavy, přizpůsobení moderním technologiím a potřebám řidičů. Z povinné výbavy se tak postupně vytratily například žárovky nebo pojistky – i kvůli tomu, že případnou výměnu zvládne stále menší množství řidičů.

Aktuální povinná výbava auta platná v roce 2025 obsahuje tři základní prvky:

  • výstražný trojúhelník,

  • autolékárničku,

  • náhradní kolo a příslušenství nutné k jeho výměně (klíč na matice, příruční zvedák)/pneumatiky na nouzové dojetí (například runflat)/asistenční služby zajišťující opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území ČR.


povinná výbava do auta 2025


Patří do povinné výbavy reflexní vesta?

V otázce reflexní vesty je česká legislativa poměrně matoucí. Do roku 2018 byla reflexní vesta součástí povinné výbavy. Pak z ní však byla odebrána. Aktuálně v povinné výbavě není, ale podle zákona č. 361/2000 Sb. musí řidič nosit oděv s reflexními prvky, pokud se pohybuje mimo vozidlo při nouzovém stání (například při dopravní nehodě, defektu pneumatiky apod.). Svým způsobem je tak reflexní vesta i nadále povinná a v autě by vám rozhodně neměla chybět.

Výstražný trojúhelník

U výstražného trojúhelníku vyžaduje vyhláška schválení podle předpisu OSN č. 27. Při jeho koupi si tedy ohlídejte, že požadovaný standard splňuje. Jde především o potvrzení, že je výstražný trojúhelník dostatečně viditelný a stabilní v různých povětrnostních podmínkách. Pokud ho pořizujete u prověřených prodejců, neměli byste mít v této oblasti žádný problém.

Nás tip

Zvažte dva výstražné trojúhelníky

Za určitých okolností (nouzové stání v zatáčce, špatná viditelnost) se vám mohou hodit dva výstražné trojúhelníky. Můžete je pak umístit v různých vzdálenostech od vozidla nebo v obou směrech.



Na rozdíl od minulosti se u autolékárničky již neřeší datum expirace. Pokud je obsah kompletní a neporušený, můžete ji používat i po datu uvedeném na obale.


Povinné je i pojištění odpovědnosti z provozu vozidla

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla sice netvoří přímou součást povinné výbavy, ale na silnici bez něj vyjet nemůžete. U které pojišťovny si povinné ručení sjednáte nejlevněji? Odpověď naleznete v naší online kalkulačce.

Náhradní kolo/pneumatiky na nouzové dojetí/asistence

Na třetím prvku povinné výbavy je nejvíce patrný technologický vývoj a změna běžných schopností řidiče. Za určitých okolností totiž již nemusíte mít náhradní kolo a příslušenství k jeho výměně. Stačí prostředky pro bezdemontážní opravu, pneumatiky umožňující nouzové dojetí i po defektu nebo platný smluvní vztah zajišťující opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území ČR (asistenční služby).

Pozor na povinnou zimní výbavu

Nároky na řidiče se v zimě zvyšují. Od 1. listopadu do 31. března jsou povinné zimní pneumatiky (pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led či námraza, nebo se dá očekávat, že tato situace během jízdy nastane). V některých horských úsecích označených dopravní značkou C 15a Zimní výbava mohou být zimní pneumatiky povinné po celý rok. Dopravní značka C 5a vám navíc může přikázat ještě nasazení sněhových řetězů.


Povinná výbava motocyklu 2025

Ve srovnání s povinnou výbavou auta je povinná výbava motocyklu ještě jednodušší. Obsahuje totiž jediný prvek, kterým je motolékárnička. Její obsah opět stanovuje vyhláška č. 153/2023 Sb. Motolékárničkou nemusí být vybaven moped nebo motokolo.

povinná výbava na motorku 2025

Jak je to s reflexní vestou pro motorkáře?

Otázku reflexní vesty pro motorkáře řeší opět zákon č. 361/2000 Sb. – konkrétně § 5, ve kterém je uvedeno, že povinnost mít na sobě oděvní doplňky s označením z retroreflexního materiálu neplatí pro řidiče motocyklu, mopedu a nemotorového vozidla. Přestože reflexní vesta na motorku povinná není, v zájmu vlastní bezpečnosti by ji měli vozit i motorkáři.


Jaká je pokuta za chybějící povinnou výbavu?

Povinnou výbavu v ČR kontrolují technici na STK i policisté během běžných silničních kontrol. Na STK může nekompletní povinná výbava auta či motorky způsobit, že technickou prohlídkou neprojdete. Od policistů při kontrole vám navíc hrozí pokuta až 2 000 Kč. V zahraničí vás tento přestupek často vyjde ještě dráž – například v Rakousku se pokuta může vyšplhat až na nižší tisíce eur.


Doporučená výbava do auta a na motorku

Zatímco povinná výbava motorového vozidla se v posledních letech ztenčuje, ta doporučená se naopak rozšiřuje. Řadí se do ní například:

  • hasicí přístroj,

  • baterka,

  • pracovní rukavice a hygienické prostředky na umytí rukou,

  • alkohol tester.


Hodit se vám může také tažné lano, powerbanka/nabíječka na mobil nebo multifunkční nářadí. Zručnější řidiči mohou přibalit i dříve povinné náhradní žárovky a pojistky. V zimním období oceníte smetáček se škrabkou (případně rozmrazovač skel), lopatku na odklízení sněhu a deku nebo náhradní teplé oblečení.

Většinu z uvedených prvků využijí i motorkáři. Ti by dále neměli zapomínat na kvalitní oblečení s chrániči, motorkářské rukavice nebo důkladné zabezpečení motorky (zámky, alarm, GPS lokátor).

Řidiči aut i motorkáři si mohou usnadnit provoz vozidla také za pomoci několika šikovných aplikací. Oblíbené jsou zejména appky:

  • pro připojení mobilu k infotainmentu (Android Auto, CarPlay),

  • výrobců vozidel (Škoda Connect, My BMW),

  • s mapami a hlasovou navigací (Google Maps, Mapy.cz, Waze),

  • na parkování (ParKing, EasyPark, Park4night),

  • pro sledování jízdních dat (Torque Pro, Carly),

  • pro tankování (Fuelio, Pumpdroid, PlugShare).



V telefonu by vám neměla chybět ani aplikace Záchranka. V případě nouze v ní stiskem jednoho tlačítka přivoláte záchrannou službu. Aplikace umožňuje i spojení s dispečerem přes video, což může být klíčové při poskytování první pomoci.

Povinná výbava v zahraničí

Pravidla pro povinnou výbavu motorového vozidla se napříč státy liší. Teoreticky by z toho neměly vyplývat žádné nepříjemnosti. Podle Vídeňské úmluvy o silničním provozu z roku 1968 stačí, když je vozidlo vybaveno podle pravidel země, v níž je registrováno. Pokud je tedy vaše vozidlo registrováno v ČR, měla by vám i v zahraničí stačit česká povinná výbava.

V praxi bohužel tento systém nefunguje stoprocentně. Přestože úmluvu podepsala většina evropských zemí včetně sousedů ČR, stále se najdou státy, které k ní nepřistoupily (např. Irsko, Malta). Další problém spočívá v tom, že řada států úmluvu určitým způsobem obchází – například stanovením dodatečných pravidel a nařízení. Za chybějící prvky tak můžete být pokutováni, protože oficiálně nejde o povinnou výbavu. Narazit můžete také na policisty, kteří úmluvu neznají nebo jednoduše nerespektují. Ve správním řízení či u soudu v zahraničí sice s největší pravděpodobností uspějete, ale kdo by chtěl podobnými nepříjemnostmi trávit čas. Před cestou do zahraničí je proto vhodnější zkontrolovat, co do povinné výbavy v dané zemi patří a vybavení podle potřeby doplnit.

Jak vypadá povinná výbava do auta v okolních zemích?

Výstražný trojúhelníkAutolékárničkaNáhradní kolo/pneu na nouzové dojetí/asistenceReflexní vestaDalší povinné prvky

Slovensko

ANO

ANO

ANO (jeden ze způsobů pro řešení defektu)

ANO (pro všechny pasažéry, kteří při mimořádné události vystoupí z vozidla)

-

Rakousko

ANO

ANO

NE

ANO (pro řidiče)

-

Německo

ANO

ANO (pro vozidla registrovaná v Německu, u ostatních platí pravidla podle země registrace)

NE

ANO (pro řidiče vozidel registrovaných v Německu a řidiče firemních vozidel)

Nízkoemisní plakety pro vjezd do některých zón

Polsko

ANO

NE

ANO (jeden ze způsobů pro řešení defektu)

ANO (pro všechny pasažéry, kteří při mimořádné události vystoupí z vozidla)

Hasicí přístroj

Itálie

ANO

NE

NE

ANO (pro všechny pasažéry, kteří při mimořádné události vystoupí z vozidla)

-

Chorvatsko

ANO (dva u vozidel s přívěsem)

ANO

NE

ANO (pro řidiče)

Náhradní žárovky (nevztahuje se na LED světla nebo xenonové světlomety), lopatka a sněhové řetězy v zimním období

Zdroj: Zákoníky jednotlivých zemí, listopad 2024



Nezapomínejte na cestovní pojištění

Před cestou do zahraničí si raději sjednejte cestovní pojištění, které vás ochrání před nečekanými výdaji za ošetření. Pokryje vám také případný převoz do ČR, ztrátu zavazadel nebo náklady spojené se zrušeným ubytováním.



Co si z článku odnést

Povinná výbava v ČR obsahuje tři základní prvky:

  • výstražný trojúhelník,

  • autolékárničku,

  • náhradní kolo a příslušenství nutné k jeho výměně (klíč na matice, příruční zvedák)/pneumatiky na nouzové dojetí (například runflat)/asistenční služby zajišťující opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území ČR.



Ve voze by vám neměla chybět ani reflexní vesta, kterou na sobě musíte mít, pokud se pohybujete na silnici při nouzovém stání vozidla.

Za chybějící povinnou výbavu můžete dostat pokutu až 2 000 Kč.



Časté dotazy

Jak stará může být lékárnička?

Je povinná výbava kontrolována na STK?

Může být pokutováno chybějící rezervní kolo?

Jaké doklady se musí vozit v autě?

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    17. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?