auto-v-zime

Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

15. 11. 2024
|
Délka čtení: 8 min.

Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

Povinná zimní výbava auta

Sněhové řetězy potřebujete pouze ve specifických situacích, kdy silnici pokrývá hluboký sníh nebo vrstva ledu. To se v ČR stává jen na horách –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ v běžném provozu si tedy s jejich pořízením nemusíte dělat starosti. I ve městě ale máte jako řidič povinnost připravit své auto na zimu.

Od 1. listopadu do 31. března musíte mít na vozidle zimní pneumatiky, pokud silnici pokrývá souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, nebo se dá vzhledem k počasí předpokládat, že tato situace nastane během jízdy. Pneumatiky musí splnit minimální hloubku dezénu 4 mm.

Na horách můžete narazit na dopravní značku „Zimní výbava“ (C 15a), která přikazuje řidiči pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik. Značka platí po celý rok, pokud dodatková tabulka neudává jinak.

Kdy jsou sněhové řetězy povinné

Použití sněhových řetězů je dle vyhlášky č. 294/2015 Sb. povinné na úsecích označených dopravní značkou „Sněhové řetězy“ (C 5a). Ta přikazuje řidiči pokračovat v jízdě až po nasazení sněhových řetězů na nejméně dvě hnací kola, tedy obvykle přední kola. Úsek končí značkou „Sněhové řetězy –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ konec“ (C 5b) s přeškrtnutím.

Na značku „Sněhové řetězy“ narazíte hlavně v kopcovitých horských úsecích, které je na sněhu obtížné vyjet a mohli byste tam uvíznout. Stejně tak jízda z prudkého namrzlého kopce je bez řetězů nebezpečná. Proto si s sebou sněhové řetězy přibalte na cestu autem do českých hor, ale také na dovolenou do Alp nebo Tater.

I SUV s pohonem 4×4 potřebuje řetězy

Pravděpodobně nebudete mít problém vyjet zasněžený kopec, ale brzdění těžkého auta vás může dostat do pořádných nepříjemností. Proto nasaďte řetězy i na „čtyřkolku“. V manuálu vozidla se dozvíte, jestli stačí použít řetězy jen na přední kola nebo musíte obout všechna čtyři.

Zimní gumy a sněhové řetězy v zahraničí

ZeměZimní pneumatikySněhové řetězy

Slovensko

povinné po celý rok na sněhu, ledu, námraze

povoleny na silnici se souvislou vrstvou sněhu nebo ledu

Německo

povinné po celý rok na sněhu, ledu, námraze

povinné na úsecích se značkou

Rakousko

povinné od 1. listopadu do 15. dubna na sněhu, ledu, námraze

povoleny na silnici se souvislou vrstvou sněhu nebo ledu

Francie

nepovinné, pouze v úsecích označených značkou

povinné na úsecích se značkou

Švýcarsko

nepovinné, ale sankce za způsobení nehody s nevhodnými pneumatikami

povinné na úsecích se značkou

Itálie

povinné v alpských regionech od 15. října do 15. dubna, v ostatních pouze se značkou

povinné na úsecích se značkou

Polsko

nepovinné, pouze doporučené

povoleny na silnici se souvislou vrstvou sněhu nebo ledu

Změny v legislativě

Od 1. října 2024 došlo ke změnám v evropské legislativě. Za zimní se považují pouze pneumatiky se symbolem vločky a alpského štítu neboli 3PMSF (Three Peak Mountain Snowflake). V ČR se do zimního obutí i nadále řadí také pneumatiky s označením M+S (Mud and Snow). Například v Německu se ale bez pneumatik s alpským symbolem neobejdete –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ hrozí pokuta až přes 100 eur.

Jak vybrat sněhové řetězy na auto

Typy sněhových řetězů

  • Ocelové řetězy: Nabízí vysokou odolnost a skvělou přilnavost na ledu i v hlubokém sněhu. Jejich nasazení vyžaduje trochu cviku a trpělivosti. O něco snazší je to s rychloupínacími řetězy.

  • Textilní řetězy: Snadno se nasazují, jsou tiché a skladné. Hodí se ale spíše do lehkých zimních podmínek –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na námrazu nebo menší vrstvu sněhu. Rychle se opotřebují a v některých zemích nemusí být uznány jako plnohodnotné řetězy.


Existují ještě další typy sněhových řetězů pro nouzové přejetí namrzlé vozovky nebo vyproštění auta ze závěje. Nenahrazují klasické sněhové řetězy!

  • Tekuté řetězy: Speciální sprej na pneumatiky, který dočasně zlepšuje přilnavost. Po několika stovkách metrů se nástřik sjede a pneumatika získá zpět běžné vlastnosti.

  • Vyprošťovací řetězy: Plastové destičky nebo kovové řetízky, které se upevní pouze na jednu část kola, a tím pomůžou přejet problémový úsek.


Velikost řetězů

Velikost řetězů musí přesně odpovídat rozměrům pneumatiky, které najdete na bočnici např. 205/55 R16. Jinak hrozí, že vám řetězy nepůjdou nasadit. Navíc si můžete poničit pneumatiky i podvozek.

Při výběru vezměte v úvahu také hmotnost vozidla. Jiné sněhově řetězy se vyrábí pro osobní automobily do 2 tun a jiné pro velká SUV nebo dodávky.

Jak nasadit sněhové řetězy na auto

Nasazení sněhových řetězů není složité, když víte, jak na to. Ideálně si celý postup vyzkoušejte v klidu doma –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ s promrzlými prsty v závěji sněhu to jde přece jen o dost hůř.

  • Sněhové řetězy na auto nasazujte ještě pod kopcem na rovném a bezpečném úseku u okraje vozovky.

  • Než se pustíte do práce, zatáhněte ruční brzdu.

  • Rozložte řetěz podél kola a zkontrolujte, jestli není překroucený.

  • Zasuňte řetěz za kolo a na horní části běhounu spojte lanko.

  • Vytáhněte před kolo barevné části řetězu a spojte je háčky.

  • Pevně utáhněte napínací řetěz a zahákněte ho, aby se neuvolnil.

  • Zkontrolujte řetězy po několika metrech jízdy, případně je dotáhněte.


Sjednejte si nejvýhodnější povinné ručení do 2 minut

Díky naší online kalkulačce snadno a rychle najdete nejvýhodnější povinné ručení na trhu. Stačí zadat údaje o vozidle a řidiči.

Jak správně jezdit se sněhovými řetězy

  • Maximální rychlost: Se sněhovými řetězy nepřekračujte 50 km/h.

  • Plynulá jízda: V zatáčkách netočte prudce volantem a rozjíždějte se plynule. Brzděte zlehka, ideální je podřadit a brzdit motorem.

  • Kontrola utažení: Při delší jízdě pravidelně kontrolujte, jestli se řetězy neuvolnily.

  • Včasné sundání: Řetězy sundejte, jakmile přejedete na suchou silnici. Prodloužíte tak jejich životnost a chráníte vozovku i pneumatiky před poškozením.

  • Údržba: Po každém použití opláchněte řetězy čistou vodou od posypové soli a nechte je důkladně vyschnout. Skladujte je na suchém místě.

Co dělat, když nemáte sněhové řetězy

Vyjeli jste do hor a nemáte s sebou sněhové řetězy? Často se obejdete bez nich, ale v žádném případě vám nesmí chybět kvalitní zimní pneumatiky. Zákon udává povinnou hloubku dezénu alespoň 4 mm, ale ještě hlubší vzorek zajistí lepší přilnavost.⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Nové zimáky mají hloubku dezénu kolem 8 mm.

Alternativou jsou celoroční pneumatiky vhodné do náročných zimních podmínek, tedy označené vločkou s horským štítem. A opět platí, že čím hlubší vzorek, tím lépe.

Na vyproštění ze závěje nebo vyjetí kluzkého úseku se hodí lopata a trochu písku, abyste si mohli podsypat kola. S vyproštěním pomůžou také plastové podložky, které se umístí pod pneumatiky hnací nápravy.

Žádná z těchto alternativ vám ale nesplní povinnost nasadit sněhové řetězy v úsecích označených dopravní značkou. A tak vám hrozí nejen pokuta, ale i problémy s pojištěním.

Hrotové pneumatiky se v ČR nesmí používat

Pokud bydlíte na horách, možná se vám zamlouvá možnost rovnou přezout na pneumatiky s protiskluzovými hroty. Jejich používání je ale v ČR nelegální, stejně jako například v Německu nebo Slovinsku. Některé evropské země mají předpisy, které povolují hrotované pneumatiky pouze po určitou část roku.

Sněhové řetězy a pojištění: Na co si dát pozor

Když nenasadíte sněhové řetězy v úsecích, kde tuto povinnost ukládá značka, může vám pojišťovna krátit nebo zamítnout pojistné plnění v případě nehody.

Pojišťovna bude zkoumat, zda nepoužití řetězů bylo příčinou nehody. A pokud zjistí, že ano, z pojištění nemusíte vidět ani korunu. Nepoužití řetězů se totiž posuzuje jako technická nezpůsobilost vozidla, která patří k základním výlukám z povinného ručení i havarijního pojištění.

Stejný přístup se uplatní také v případech, kdy auto nepřezujete na povinné zimní pneumatiky v zákonem stanoveném období. Co se tedy stane, když na letních pneumatikách například nedobrzdíte na náledí a narazíte do auta před sebou?

„V takovém případě škodu z povinného ručení uhradíme. Poškozený řidič, do kterého někdo zezadu narazil, nemůže být odpovědný za případnou chybu druhého. Zároveň ale budeme šetřit, jak k nehodě došlo. Pokud zjistíme, že příčinou nehody byly špatné pneumatiky, můžeme po viníkovi požadovat tzv. regres (náhradu za poskytnuté pojistné plnění).“

Marie Petrovovámluvčí Allianz pojišťovny

Nejlepší pojištění na zasněžené silnice

Pokud jezdíte pravidelně na hory, přijde vám vhod také havarijní pojištění. Na zasněžené nebo zledovatělé silnici totiž hrozí nehody i zkušeným řidičům. Havarijní pojištění vám pokryje škody na vlastním vozidle, pokud například sklouznete do příkopu nebo narazíte do svodidel kvůli sněhové pokrývce či náledí.

Havarijní pojištění si můžete sjednat jen na část roku nebo krátkodobě na dovolenou na horách. Kromě samotného pojištění havárie se v zimě hodí také některá připojištění:

  • pojištění živlů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ kryje škody způsobené přírodními vlivy, například pokud vám na auto spadne led nebo sníh ze stromu,

  • pojištění skel –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ vyřeší opravu nebo výměnu skla, když vás trefí kamínek od sypače,

  • nadstandardní asistenční služby –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ hodí se na vyproštění ze závěje, na kterou jsou krátké i sněhové řetězy,

  • pojištění zavazadel –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zaplatí za odcizené lyže nebo snowboard ze zamčeného střešního boxu.


Porovnejte si havarijní pojištění na jednom místě

Vyznat se v tolika nabídkách pojišťoven není snadné. Kdo nabízí vyšší krytí, lepší asistenční služby a nejnižší cenu? S naším online srovnáním to zjistíte na jednom místě.


Nejčastější dotazy

Jak zjistit velikost sněhových řetězů?

Kde jsou povinné řetězy?

Proč nejezdit v létě na zimních pneumatikách?

Jak rychle můžu jet se sněhovými řetězy?

Jak dlouho vydrží tekuté řetězy?

Co znamená značka sněhové řetězy?

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?