Dopravní předpisy v zahraničí: Víte, kde všude se jezdí vlevo?
Víte, že řidiči ve více než sedmdesáti zemích jezdí vlevo? A že jsme se mezi ně řadili dlouhou dobu taky? Proč nemůžou v Londýně jezdit vpravo a jak upravit auto, pokud do Anglie cestujete? Odpovědi na tyto a spoustu dalších všetečných otázek budou součástí následujících řádků. Pohodlně se proto usaďte, naše krasojízda napříč státy, kde se jezdí vlevo, právě začíná.
Na českých silnicích se jezdilo vlevo až do roku 1939
Málokdo tuší, že jízda v pravém jízdním pruhu není pro naši zem tak úplně typická. Stejně jako dalších cca sedm desítek států jsme dlouhá léta jezdili vlevo. Na jízdu vpravo, tedy na straně, kterou už v té době používala velká část Evropy, si lidé v Československu museli zvyknout po příchodu německé armády a vzniku protektorátu. Výnos vrchního velitele německé armády von Brauchitsche začal platit 17. března 1939. Zajímavostí bylo, že Praha tehdy dostala devítidenní odklad.
Za změnu směru jízdy ale nemohou jen Němci, jak se často traduje. Tahle novinka se totiž připravovala už v meziválečném Československu. V polovině 20. let například vláda přistoupila k Pařížské konvenci, čímž se zavázala „v přiměřeně vhodné době“ zavést jízdu vpravo. V roce 1931 pak republika přislíbila, že na pravou stranu vozovky přesune dopravu do pěti let, což se však nakonec nepovedlo.
V listopadu 1938, tedy už po odstoupení pohraničí, ale vydal stálý výbor Národního shromáždění opatření číslo 275/1938, kterým s platností od 1. května 1939 zavedl jízdu vpravo. Příchod německých vojáků a konec druhé československé republiky v březnu 1939 tak celou věc „jen“ o šest týdnů urychlil. Zajímavé je, že třeba v Ostravě se na pravé straně vozovky začalo jezdit už během prvního dne okupace, jinde v republice si na pravostranný provoz lidé začali zvykat až od zmíněného 17. března (v Praze ještě později).
Kde se ve světě jezdí po „špatné“ straně?
Pokud se chystáte do zahraničí na pracovní pobyt nebo dovolenou, měli byste si před vycestováním ověřit, jaké dopravní předpisy ve vybrané zemi platí. Kromě toho by mělo být samozřejmostí ověřit, zda budete silnice brázdit po levé nebo pravé straně. Kde v Evropě a ve světě jezdí po „špatné“ straně?
Evropa: Na jízdu v levém jízdním pruhu si budete muset zvykat, pokud zamíříte do Velké Británie, Irska, na Kypr nebo Maltu. Právě zmíněná Británie, potažmo její hlavní město Londýn, bylo už historicky koncipováno tak, aby se tady jezdilo vlevo. Dodatečná úprava a změna strany jízdy je vzhledem k finanční náročnosti nemožná a prakticky neproveditelná. Při cestování do Anglie vozem z ČR, nezapomeňte upravit světla pomocí speciálních samolepek. Auta vyráběná pro český trh jsou totiž konstruována tak, že více svítí na pravou stranu.
Afrika, Austrálie a Jižní Amerika: Na levostranný provoz si budete zvykat v následujících afrických státech: Jihoafrická republika, Botswana, Namibie, Zambie, Zimbabwe a Mauricius. Míříte na australský kontinent? Pak byste měli vědět, že tady se jezdí vlevo ve státech Austrálie a Nový Zéland. V případě cestování do Jižní Ameriky nezapomeňte, že vlevo se jezdí ve státech Guyana, Surinami, Bahamy, Barbados a také na Bermudských ostrovech.
Asie: Jízda vlevo je pro Asii typická. Jen málokoho ale napadne, že třeba do Japonska ji přinesli Samurajové. Z asijských států se vlevo jezdí v Malajsii, zmíněné Indonésii, Indii, Nepálu, Pákistánu, Singapuru, Thajsku, Japonsku, Bangladéši, Bhútánu, Bruneji, na Seychelách, Srí Lance nebo třeba v Hong Kongu.