epojisteni logo
pohled-volant-palubka

Dopravní předpisy v zahraničí: Víte, kde všude se jezdí vlevo?

13. 11. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Víte, že řidiči ve více než sedmdesáti zemích jezdí vlevo? A že jsme se mezi ně řadili dlouhou dobu taky? Proč nemůžou v Londýně jezdit vpravo a jak upravit auto, pokud do Anglie cestujete? Odpovědi na tyto a spoustu dalších všetečných otázek budou součástí následujících řádků. Pohodlně se proto usaďte, naše krasojízda napříč státy, kde se jezdí vlevo, právě začíná.

Na českých silnicích se jezdilo vlevo až do roku 1939

Málokdo tuší, že jízda v pravém jízdním pruhu není pro naši zem tak úplně typická. Stejně jako dalších cca sedm desítek států jsme dlouhá léta jezdili vlevo. Na jízdu vpravo, tedy na straně, kterou už v té době používala velká část Evropy, si lidé v Československu museli zvyknout po příchodu německé armády a vzniku protektorátu. Výnos vrchního velitele německé armády von Brauchitsche začal platit 17. března 1939. Zajímavostí bylo, že Praha tehdy dostala devítidenní odklad. 

Za změnu směru jízdy ale nemohou jen Němci, jak se často traduje. Tahle novinka se totiž připravovala už v meziválečném Československu. V polovině 20. let například vláda přistoupila k Pařížské konvenci, čímž se zavázala „v přiměřeně vhodné době“ zavést jízdu vpravo. V roce 1931 pak republika přislíbila, že na pravou stranu vozovky přesune dopravu do pěti let, což se však nakonec nepovedlo.

V listopadu 1938, tedy už po odstoupení pohraničí, ale vydal stálý výbor Národního shromáždění opatření číslo 275/1938, kterým s platností od 1. května 1939 zavedl jízdu vpravo.  Příchod německých vojáků a konec druhé československé republiky v březnu 1939 tak celou věc „jen“ o šest týdnů urychlil. Zajímavé je, že třeba v Ostravě se na pravé straně vozovky začalo jezdit už během prvního dne okupace, jinde v republice si na pravostranný provoz lidé začali zvykat až od zmíněného 17. března (v Praze ještě později).

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Kde se ve světě jezdí po „špatné“ straně?

Pokud se chystáte do zahraničí na pracovní pobyt nebo dovolenou, měli byste si před vycestováním ověřit, jaké dopravní předpisy ve vybrané zemi platí. Kromě toho by mělo být samozřejmostí ověřit, zda budete silnice brázdit po levé nebo pravé straně. Kde v Evropě a ve světě jezdí po „špatné“ straně?

  • Evropa:  Na jízdu v levém jízdním pruhu si budete muset zvykat, pokud zamíříte do Velké Británie, Irska, na Kypr nebo Maltu. Právě zmíněná Británie, potažmo její hlavní město Londýn, bylo už historicky koncipováno tak, aby se tady jezdilo vlevo. Dodatečná úprava a změna strany jízdy je vzhledem k finanční náročnosti nemožná a prakticky neproveditelná. Při cestování do Anglie vozem z ČR, nezapomeňte upravit světla pomocí speciálních samolepek. Auta vyráběná pro český trh jsou totiž konstruována tak, že více svítí na pravou stranu.

  • Afrika, Austrálie a Jižní Amerika: Na levostranný provoz si budete zvykat v následujících afrických státech: Jihoafrická republika, Botswana, Namibie, Zambie, Zimbabwe a Mauricius.  Míříte na australský kontinent? Pak byste měli vědět, že tady se jezdí vlevo ve státech Austrálie a Nový Zéland. V případě cestování do Jižní Ameriky nezapomeňte, že vlevo se jezdí ve státech Guyana, Surinami, Bahamy, Barbados a také na Bermudských ostrovech.

Asie: Jízda vlevo je pro Asii typická. Jen málokoho ale napadne, že třeba do Japonska ji přinesli Samurajové. Z asijských států se vlevo jezdí v Malajsii, zmíněné Indonésii, Indii, Nepálu, Pákistánu, Singapuru, Thajsku, Japonsku, Bangladéši, Bhútánu, Bruneji, na Seychelách, Srí Lance nebo třeba v Hong Kongu.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • 05. září 2024|Jana Březinová
    Kdy vám může policie zabavit řidičský průkaz okamžitě

    Každý řidič by měl znát nejen pravidla silničního provozu, ale i možné důsledky jejich porušení. Jedním z nejzávažnějších trestů je okamžité zabavení řidičského průkazu. Podívejte se na situace, kdy k němu může dojít a jak následně postupovat.

  • 21. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se havarijní pojištění u ojetého vozidla?

    V ČR má havarijní pojištění zhruba třetina řidičů, a to hlavně na nová vozidla. Ostatním se zdá pojištění zbytečně drahé, nebo si myslí, že ho pojišťovny na ojetiny ani nenabízí. To ale není tak docela pravda. Kdy o havarijním pojištění na ojeté auto uvažovat?