Doprava po ČR: Nejrychlejší je cesta autem, nejlevnější autobus

12. 3. 2019
|
Délka čtení: 6 min.

Potřebujete se v rámci republiky dopravit z jednoho bodu do bodu druhého? Přemýšlíte, zda zvolit vlak, autobus nebo snad osobní automobil? Vždycky záleží na tom, co od své cesty očekáváte. Pokud chcete být na místě rychle a bez zbytečných průtahů, jeví se jako ideální volba auto. Jestliže ho nevlastníte nebo chcete na jízdném ušetřit, volte raději jiný dopravní prostředek. Máme pro vás tři nejoblíbenější trasy a srovnání jednotlivých způsobů dopravy na základě ceny i času.


Cestujte naplno

Cestovní pojištění se vyplatí i Česku

Pojištění na prodloužený víkend po České republice stojí okolo 100 Kč a navíc vám pokryje rizikové sporty, pojištění domácích mazlíčků či autoasistenci. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy i ve vaší zemi.

Trasa č. 1: Praha – Plzeň

Pokud cestujete z Prahy na západ, můžete zvolit kromě osobního automobilu také autobus nebo vlak.  Autobusem se z Prahy do Plzně bez větších komplikací dostanete za hodinu čistého času. Stát vás to bude asi stovku. 

Vlakem pojedete o něco déle – konkrétně tedy hodinu a půl a cesta bude o pár korun dražší. Zaplatíte za ni zhruba 105 Kč. Nejnákladnější je samozřejmě cesta automobilem, která vás vyjde na cca 150 Kč. Do cílové destinace se dostanete za necelou hodinu.

Trasa č. 2: Praha – Brno

Pokud zvolíte k cestování autobus, počítejte, že v něm strávíte zhruba dvě a půl hodiny. Jízdenka vás vyjde na 150 – 200 Kč (záleží na dnu v týdnu i čase). Vlak bude o něco dražší, přitom jím pojedete stejně dlouho jako autobusem.  To samozřejmě za předpokladu, že zvolíte některý z rychlejších spojů. 

Meziměstským „courákem“ pojedete bezmála čtyři hodiny. Jízda autem vyjde jednoho člověka na pohonných hmotách asi na 330 korun. Do cílové destinace se ale dostanete klidně i pod dvě hodiny. 

Trasa č. 3: Ostrava – Praha

Chcete projet téměř celou republiku od východu na západ? Pak se připravte, že za volantem nebo v kupé vlaku či sedačce autobusu strávíte několik dlouhých hodin. Autobusové spojení je na téhle trase poměrně omezené a do sedačky vás uvězní na celých 5 hodin. Zaplatíte za něj ale nejméně – obvykle okolo 300 až 500 korun. 

Pokud zvolíte cestu vlakem  a vychytáte akční jízdenky, může vás vyjít  cesta z Ostravy do Prahy (nebo naopak) na příjemných 200 korun. Běžná cena se ale pohybuje okolo 300 – 500 Kč  v závislosti na druhu vlaku, spoji, ale i třídě. Cesta bude trvat zhruba tři hodiny (pokud nedojde ke zpoždění vlaků). Poslední možností je jízda autem, za kterou zaplatíte asi 600 Kč, a cesta vám zabere zhruba 3,5 hodiny. 

Zajímavá alternativa

Jednou z možností, jak se v rámci republiky, ale třeba také Evropy nebo dokonce světa, dostat z bodu A, do bodu B, je  spolujízda. Tuto službu si jednoduše domluvíte skrze nejrůznější fóra, sociální sítě nebo třeba online platformy a aplikace. Cena se podělí mezi jednotlivé pasažéry a vy můžete kromě výrazné úspory získat třeba i nové přátele!

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?