Získejte užitečné rady o cestování a cestovním pojištění, které vám mohou pomoci na vaší dovolené. Nejen při jejím plánování, ale i po návratu zpět domů. Naleznete tu informace, jak se na cestu vybavit, na co nezapomenout, jak se zachovat v případě vzniku pojistné události a mnohé další. S našimi radami si užijete dovolenou v zahraničí v klidu a pohodě.

1. Užitečné rady před odjezdem

Když se na cestu dobře připravíte, ušetříte si spoustu starostí a nepříjemných překvapení v jejím průběhu. Zjistěte, na co byste před cestou do zahraničí měli myslet.

Informace o cílové zemi

V zájmu bezpečnosti a příjemného pobytu v zahraničí si prostudujte všechny důležité informace o cíli své cesty a přestupních destinacích. Ideálním zdrojem informací o všech státech světa jsou oficiální webové stránky Ministerstva zahraničních věcí České republiky.
Na této webové stránce můžete snadno procházet seznam zemí a zjistit si o vybraném státě veškeré dostupné informace, například o:

  • 1

    vízech a podmínkách vstupu,

  • 2

    bezpečnosti,

  • 3

    podnebí,

  • 4

    politické situaci,

  • 5

    dopravě,

  • 6

    velvyslanectví a podobně.


Samozřejmě se vám budou hodit i další doplňující informace od osob, které mají nedávnou zkušenost s návštěvou dané země. Poptejte se po kamarádech či známých, případně sbírejte informace v různých cestovatelských fórech či skupinách. Mějte však na paměti, že tímto způsobem získáte spíše tipy na to, co vidět a zažít. Pro zjištění rizik a formalit (např. požadovaná víza či očkování) se spolehněte raději na oficiální stránky ministerstva zahraničí.

Očkování

Každá dovolená, a ta zahraniční obzvlášť, je potenciálně riziková. Bez očkování proti tetanu jde o velký hazard, proto si před odjezdem zkontrolujte, zda ho máte stále aktuální. Stejně tak nepodceňujte hrozby jednotlivých zemí a očkujte se proti nemocem, kterým můžete být vystaveni. Do některých zemí existují dokonce povinná očkování (např. proti žluté zimnici do některých zemí v Latinské Americe).
O vhodném očkování se poraďte nejlépe v jednom z očkovacích center. V některých státech světa je běžný výskyt TBC, žloutenky typu A a B a dalších chorob. O výskytu nemocí se informujte s dostatečným předstihem, protože protilátky získáte až s odstupem dnů či dokonce týdnů po očkování. Nezapomeňte se také vybavit léky a prostředky k ochraně zdraví – například repelenty proti komárům v oblastech, kde hrozí malárie nebo horečka dengue.

Hygiena

Základem ochrany vašeho zdraví na dovolené je dodržování přísné hygieny. Především v zemích mimo Evropu či s nižším hygienickým standardem byste měli pít pouze balenou vodu. Zároveň se nedoporučuje jíst ovoce, zeleninu a ostatní čerstvé potraviny bez náležité tepelné úpravy. Omytí ve vodě z vodovodu z pochopitelných důvod nemusí stačit.
Pozor také na mléčné výrobky a led v nápojích, pokud výslovně nevíte, že je tvořen z balené vody. Časté mytí rukou antibakteriálním mýdlem by mělo být samozřejmé.

Cestovatelská lékárnička

A co by nemělo chybět ve vaší cestovatelské lékárničce? V první řadě si vezměte dostatečné množství léků, které užíváte pravidelně, a to zejména ty na předpis. K nim přibalte dezinfekci, náplasti, obvazy, kapky do očí, léky na bolest, alergie a podobné, které se mohou hodit v mnoha nepříjemných situacích.
Pokud se jedete opalovat (nebo jedete na hory), určitě s sebou vezměte krém na spálenou kůži s vysokým obsahem panthenolu. Nezapomeňte ani na repelent proti komárům. Nespoléhejte se na to, že v zahraničí narazíte na otevřenou lékárnu a potřebné léky si vezměte raději z domova.

Finanční rezerva

Na cestu do zahraničí s sebou vždy vezměte dostatečný finanční obnos včetně rezervy. Nikdy nevíte, co se může stát. Informujte se předem, jak je to v dané zemi s placením kartou a hotovostí. Také si zjistěte, zda je lepší vyměnit místní měnu již v ČR, nebo je výhodnější vzít s sebou eura či dolary a směnit je až na místě.
V některých státech musíte zaplatit zdravotní péči na místě. Proplacení se dočkáte až zpět ve vlasti. Ani ve státech EU nespoléhejte pouze na Evropský průkaz zdravotního pojištění, protože před spoluúčastí a hrazenými zákroky vás neochrání.

Bezpečná výbava

Pokud chcete v zahraničí sportovat se svou vlastní výbavou, pečlivě zkontrolujte, zda je v bezpečném stavu. Pro některé sporty se vám bude hodit speciální ochrana – plovací vesta pro rafting, helma pro cyklistiku, chrániče pro jízdu na kolečkových bruslích apod. Můžete tak předejít vážnému zranění. Používání správného vybavení je navíc jednou z podmínek pro vyplacení pojistky v případě, že se vám něco stane. O konkrétních sportech a předepsané výbavě se informujte v podmínkách vaší pojišťovny.

Cestovní doklady

Je nutné u sebe nosit důležité doklady, ale zároveň to není příliš bezpečné. Jak tuto prekérní situaci vyřešit? Ideální je pořízení kopií dokladů, které následně máte vždy u sebe, ale nemusíte se bát jejich odcizení nebo ztráty. Nejbezpečnějším místem pro originály je pravděpodobně hotelový trezor.
Na zahraniční dovolenou si nezapomeňte zabalit:

  • 1

    občanský průkaz/cestovní pas,

  • 2

    Evropský průkaz zdravotního pojištění,

  • 3

    průkaz cestovního pojištění,

  • 4

    případně i zelenou kartu a technický průkaz, pokud jedete na dovolenou autem.

Cestovní pojištění

Ještě než se pustíte do výběru cestovního pojištění, měli byste si ujasnit, jak budete pobyt v zahraničí trávit. Z toho vyplývají rizika a specifika, kterým je nutné cestovní pojištění přizpůsobit.

  • 1

    Jedete na čistě rekreační dovolenou? Pak bude pravděpodobně stačit základní cestovní pojištění s připojištěním odpovědnosti za škodu, případně s připojištěním zavazadel nebo úrazu.

  • 2

    Chcete na dovolené sportovat? Měli byste si předem zjistit, do jaké kategorie u vybrané pojišťovny dané sporty patří. Jsou to nenáročné sporty v základním pojištění, nebo jde o rizikovější aktivity, za jejichž pojištění si musíte připlatit?

  • 3

    Chystáte se na dovolenou autem? Cestou na dovolenou na vás a vaše auto čeká spousta rizik. Sjednejte si cestovní pojištění Dovolená autem, které kryje i nepříjemnosti spojené s cestou na a z dovolené.


Při cestování s cestovní kanceláří si pro jistotu zkontrolujte, zda je CK pojištěná proti riziku úpadku. Ze zákona musí být pojištěná každá cestovní kancelář, nikoliv však cestovní agentura, která pouze zprostředkovává zájezdy cestovních kanceláří.

2. Výběr cestovního pojištění

Komerční cestovní pojištění by mělo být součástí každé vaší cesty do zahraničí. Ani pro státy EU neposkytuje Evropský průkaz zdravotního pojištění dostatečnou ochranu. Nekryje například spoluúčast ani převoz zpět do ČR.
Výběr cestovního pojištění není vůbec náročný, stačí věnovat dostatek času promyšlení případných rizik.

  • 1

    Kam se na dovolenou chystáte?

  • 2

    Jaké činnosti budete pravděpodobně provádět?

  • 3

    Jedete do země, kde je vysoké nebezpečí, že se vám něco přihodí?


Pokud si nejste jistí, vyberte raději vyšší variantu pojištění, ať už jde o limit plnění pro pojištění léčebných výloh, širší asistenční služby nebo pojištění rizikových sportů.
Naprosto nutnou součástí je pojištění odpovědnosti, které kryje škody způsobené na majetku či zdraví jiných osob.

Pojištění k platebním kartám

Jedná se o zajímavý produkt, který na první pohled každému cestovateli s platební kartou ulehčí život. Ve většině případů ale nemusí dostatečně krýt všechna rizika, která s vaší cestou do zahraničí budou spojena.
Samozřejmě, pro určité cesty do zahraničí může toto pojištění stačit. Pečlivě si prostudujte pojistné podmínky, abyste zjistili, zda tomu tak opravdu je. Většinou je ale pojistné krytí velmi nízké, a tak se pojištění k platební kartě hodí pouze pro krátké cesty za hranice – třeba na nákupy v Německu.
Zjistěte si také, jaký je rozsah pojištění co do osob, které s vámi cestují (rodina). V případě jakýchkoliv pochybností o dostatečnosti pojištění ke kartě si sjednejte komplexní cestovní pojištění. Vyjde vás na pár korun denně, ale zajistí vám skutečně kvalitní ochranu.

Evropský průkaz zdravotního pojištění

EPZP nebo též EHIC (European Health Insurance Card) je průkaz, který s největší pravděpodobností máte v peněžence nebo pouzdře na doklady. Vydávají ho zdravotní pojišťovny České republiky a ostatních států EU. Jde o důkaz, že máte řádně sjednáno zdravotní pojištění.
Na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění máte právo na lékařské ošetření ve státech:

  • 1

    Evropské unie,

  • 2

    Evropského hospodářského prostoru,

  • 3

    několika dalších zemí, se kterými má Česká republika smlouvy (např. Turecko a Chorvatsko).


Nejde však o plnohodnotný ekvivalent k cestovnímu pojištění – a to ani pro státy, kde je uznáván. Pokrývá pouze nutnou akutní péči ve státních zařízeních. V mnoha státech je poměrně vysoká míra spoluúčasti. To znamená, že si budete muset zdravotní zákroky platit z vlastních zdrojů, proplacení se dočkáte až zpět ve vlasti u své zdravotní pojišťovny.
Důležitá součást cestovního pojištění – asistenční služba – vám bude na základě EPZP také nedostupná. Budete si muset vše zařídit a zorganizovat sami, což vyžaduje i jazykovou znalost. Cestování do zahraničí pouze s EPZP proto nelze doporučit.

Doporučený rozsah pojištění

U cestovního pojištění si sjednejte vždy:

  • pojištění léčebných výloh včetně asistenčních služeb,

  • pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou na majetku i na zdraví.



  • zvýšení limitů pojištění léčebných výloh,

  • úrazové připojištění (pro případ smrti nebo trvalých následků způsobených úrazem),

  • připojištění rizikových sportů (např. potápění s přístrojem, horolezectví),

  • připojištění zavazadel,

  • připojištění stornopoplatků,

  • připojištění právní ochrany,

  • připojištění nevyužité cesty.


Asistenční služby jsou naštěstí v základních službách každého cestovního pojištění, takže důležitý kontakt s domovem a svou pojišťovnou máte zajištěn.

Doporučené minimální limity pojistného plnění po Evropě:

  • pro pojištění léčebných výloh 1 250 000 Kč,

  • pro odpovědnost za škody na zdraví a majetku 1 milion korun, respektive 500 000 Kč pro škody na majetku (ale zde nikdy nic nezkazíte vyšším limitem).


Rekreační nebo rizikové sporty?

Máte v plánu aktivnější dovolenou? Pak byste si měli podrobně prostudovat, jaká rizika vaše pojišťovna kryje v běžném cestovním pojištění. Standardně jsou kryty běžné rekreační sporty a aktivity, což nemusí být vždy dostatečné.


Rizikové sporty lze připojistit, ale ne každá pojišťovna pojistí vše. Některé pojišťovny jsou velmi konzervativní a i ten nejširší balíček rizikových sportů nemusí stačit. Pak vám nezbyde nic jiného, než se pojistit u jiné pojišťovny, která vás při vašich aktivitách ochránit dokáže. Případně můžete vyzkoušet sjednání individuálního rozsahu rizikových sportů, ale zde s největší pravděpodobností nepochodíte, nebo budete muset za individuální službu zaplatit velký obnos peněz.


Dávejte si pozor na běžnou lyžařskou turistiku. Některé pojišťovny berou pojištění lyžařských, snowboardových a obdobných aktivit jako samozřejmost, ale u jiných si za ně budete muset připlatit.


Rizikové sporty jsou například:

  • rafting (pozor na stupeň divoké řeky, vyšší stupně bývají nepojistitelné),

  • potápění s dýchacím přístrojem (typicky do maximální hloubky 10 m, ale u některých pojišťoven i 40 m – dokonalý příklad různého přístupu pojišťoven),

  • vysokohorská turistika (pozor na maximální nadmořskou výšku a správné vybavení),

  • jachting apod.


Je možné se pojistit i pro případ závodně provozovaných sportů, ale na specifika se vždy informujte u své pojišťovny.

Nejčastější výluky z pojištění

Výluky z pojištění si pečlivě prostudujte, abyste nebyli následně nepříjemně překvapeni. Typicky jde o tyto faktory, na jejichž základě vám pojišťovna odmítne poskytnout plnění:

  • alkohol v krvi, případně jiné drogy ovlivňující vnímání,

  • zavinění vlastním vědomým jednáním, či jednáním druhé osoby na základě přesvědčení od pojistníka,

  • chronické onemocnění (také úrazy a nemoci, které vznikly už před sjednáním pojištění),

  • zdravotní ošetření spojené s těhotenstvím,

  • nebezpečné sporty, které nejsou řádně sjednány v cestovním pojištění.

3. Sjednání pojištění

Existuje několik způsobů, jak sjednat cestovní pojištění. Dříve bylo nejčastější sjednání na pobočce pojišťovny, od toho však mnoho lidí v dnešní době upouští. Pohodlné je sjednání pojištění online. Případně vám cestovní pojištění zprostředkuje přímo cestovní kancelář nebo můžete využít služeb některé společnosti, která se zprostředkováním pojištění zabývá.

Na pobočce pojišťovny

Vhodné pro osoby, které preferují osobní kontakt a chtějí názor druhé (byť ne úplně objektivní) osoby, tedy pracovníka pojišťovny. Na pobočku jděte už s jasnou představou, proti jakým rizikům se chcete pojistit, abyste neodešli s nedostatečným, nebo naopak předimenzovaným produktem.
Pracovník pojišťovny může mít dobré připomínky, ale zároveň vás může nalákat do sjednání pojištění, které nebudete potřebovat. Od pojišťovny dostanete po zaplacení pojistného smlouvu a kartičku s telefonním kontaktem na asistenční službu.
Pokud sjednáváte cestovní pojištění přes cestovní kancelář, dopodrobna si zjistěte, jaké jsou limity plnění, co všechno je kryto a podobně. Nenechte se odbýt nedostatečným nebo předraženým cestovním pojištěním a vždy si sjednejte pojištění odpovědnosti za škody.

Přes internet

Čím dál populárnější způsob sjednání pojištění, nejen toho cestovního. V první řadě jde o velkou časovou úsporu, protože ho můžete sjednat kdekoliv, kde máte k dispozici internet. Pojištění můžete zaplatit buď bankovním převodem, nebo platební kartou. Některé pojišťovny navíc nabízí slevu za online sjednání, a tak vás cestovní pojištění uzavřené přes internet vyjde levněji.
Další výhodou je, že obzvlášť platba kartou je velmi rychlá, a tak pojištění můžete sjednat na poslední chvíli. U bankovního převodu si dejte pozor, zda je vaše pojištění platné od chvíle, kdy zadáte příkaz k úhradě, nebo až v momentě, kdy peníze obdrží pojišťovna.
Uzavření pojištění přes internet nabízí také možnost snadno si srovnat nabídky více pojišťoven. Vyzkoušejte online srovnání, kam zadáte své požadavky na pojištění a získáte tu nejvýhodnější nabídku.
Po řádném uhrazení pojištění už pouze dostanete e-mail, kde najdete smlouvu a informace o asistenční službě (telefonní číslo).

4. Pobyt na dovolené

Každá dovolená v zahraničí, byť je sebeklidnější, představuje riziko. Vstupujete do prostředí, které neznáte dokonale, z čehož vzniká velké množství pojistných událostí.
Pokud máte sjednáno dostatečně široké cestovní pojištění (včetně pojištění odpovědnosti za způsobené škody) a jste dostatečně opatrní, nemělo by vám z finančního hlediska ani v zahraničí nic fatálního hrozit.

Odpočinková dovolená

I klidná dovolená s sebou nese riziko. Nejste zvyklí na jídlo, nemusíte dokonale dodržet hygienické nároky dané oblasti, podceníte sílu slunce nebo přeceníte svůj organismus ve velkých nadmořských výškách. Jídlo je pak jednou z věcí, kde hrozí potíže téměř všude mimo Českou republiku a nejbližší okolí.
Mezi tradiční problémy patří úrazy při koupání v Chorvatsku (například neopatrnost a poranění o mořského ježka), střevní chřipka v Egyptě, Tunisku a dalších zemích, kde se výrazně nedoporučuje pít voda z vodovodu. Celá škála problémů z nadměrné zátěže organismu včetně srdečních selhání a úpalu vás může potkat i při pouhém ležení na ostrém slunci. Dostatečné pojištění byste proto neměli podcenit.

Aktivní odpočinek

Stále častější jsou dovolené, při kterých turistům nestačí pouhé polehávání na ostrém sluníčku a občasné smočení těla ve slané vodě. Pokud máte v plánu aktivní dovolenou i vy, měli byste si zjistit, jaké aktivity vaše cestovní pojištění kryje. Tedy ještě lépe naopak – své cestovní pojištění sestavte tak, aby vyhovělo vašim maximálním nárokům.
Náročnější a riskantnější fyzické aktivity totiž často nejsou v základním balíčku pojištění. Většinou pojišťovny rozlišují mezi 2–3 stupni aktivit, které jsou ochotny pojistit. V základním balíčku najdete jen rekreační sporty s minimálním rizikem.
Pak jsou tu ale rizikové sporty, které je třeba připojistit. Ochota pojišťoven se v tomto případě velmi liší, proto je to jeden z hlavních parametrů, podle kterého vybírat, u koho se pojistit. Některé pojišťovny jsou totiž velmi konzervativní a extrémnější aktivity u nich nepojistíte vůbec, například:

  • potápění s přístrojem do hloubky větší než 10 m (ochotnější pojišťovna vás pojistí i do 40 m hloubky),

  • vysokohorská turistika nad 3500 m n. m. (některé pojišťovny nabízí až do 5000 m n. m.),

  • sjíždění řek, rafting na divoké řece vyššího stupně,

  • paragliding, seskok padákem,

  • kitesurfing,

  • bungee jumping,

  • horolezectví, skialpinismus,

  • speleologie.


Stále existuje dostatek pojišťoven, které jsou ochotny pojistit i tyto riskantnější aktivity. Nedílnou součástí bezpečnosti a splnění podmínek pro výplatu pojistky je však využívání správného vybavení a přiměřených bezpečnostních prvků, například helmy při cyklistice, plovací vesty při raftingu a podobně. Mezi nejběžnější problémy patří různé naraženiny, pohmožděniny či zlomeniny.

Sportovní dovolená

Největší potěšení vyznavačům adrenalinu a zároveň největší rizika s sebou nesou aktivity, které vyžadují skvělou kondici, nebo svou povahou už prostě jiné, než nebezpečné, ani být nemohou.
Do první skupiny lze zařadit vysokohorskou turistiku (ve výšce 3500 metrů nad mořem a více), skialpinismus a podobné velmi náročné sporty a aktivity. Do druhé pak například potápění do hloubky 10 metrů a více, bungee jumping nebo seskok padákem, při kterých i nepatrná chyba může znamenat fatální následky.
V akutní situaci musí být člověk připraven na to, že se o sebe musí postarat sám. Otázka zdraví, života a smrti se většinou musí vyřešit v řádech sekund, maximálně minut. Proto s sebou vždy noste telefonní číslo na asistenční služby i místní záchrannou službu. Zbytečně neriskujte, nevyrážejte za riskantními aktivitami sami a hlavně dobře odhadněte své síly a možnosti. Mezi nejběžnější problémy patří komplikované zlomeniny, hluboké spáleniny, těžké otřesy mozku či poranění páteř.

5. Co dělat, když dojde k pojistné události?

Nejdůležitějším pravidlem pro bezproblémové vyřešení každé pojistné události je – nejprve volejte asistenční službu své pojišťovny. Znalosti a rady, které vám budou poskytnuty, vám mohou ušetřit peníze a zachránit zdraví. Nikdo vám v zahraničí neporadí lépe, než vaše komerční pojišťovna, jejíž služby jste si zaplatili.
Pro zdárný a rychlý telefonický kontakt s asistenční službou je dobré mít připraveny tyto informace, které asistenční službě sdělíte:

  • celé jméno klienta pojišťovny,

  • číslo pojistné smlouvy,

  • zpětný telefonický kontakt, na kterém vás pracovník asistenční služby zastihne,

  • podstatné informace ohledně vzniklé situace.

Škoda na zdraví

Pokud potřebujete v zahraničí ošetřit, léčit či hospitalizovat, pojišťovna financuje tyto úkony na základě pojištění léčebných výloh. Stranou stojí doplňkové úrazové připojištění, ze kterého se vyplácí částka podle toho, zda zranění zanechalo trvalé následky, nebo dokonce došlo ke smrti (v takovém případě jsou peníze vyplaceny pozůstalým).
Asistenční služba zajistí, aby vám byla poskytnuta adekvátní péče bez vyžadování plateb. Postará se také o to, abyste byli léčeni způsobem, který je v České republice bezplatný.
U škody na zdraví, kterou vám zavinila jiná osoba, lze požadovat náhradu škody po dané osobě. Zde znovu najde uplatnění asistenční služby, díky níž máte lepší vyjednávací pozici se zdravotníky a úředníky. Vždy se snažte mít dostatek svědků, kteří v případném sporu s osobou, která nehodu způsobila, můžou velmi pomoci. Na svědky si zjistěte kontaktní údaje.
Pro bezproblémové vyřízení pojistné události je nutné uchovat účtenky a další doklady o provedených zákrocích. Zároveň zachovejte opatrnost a nepanikařte. Nepodepisujte nic, co se svými jazykovými znalostmi nejste schopni uspokojivě přeložit.

Škody na majetku (krádeže a poškození)

Při odcizení nebo poškození věcí jsou aplikovány různé postupy podle toho, o jaké věci jste přišli a kde/kdy k tomu došlo. Platí zde jedna důležitá zásada – zdokumentování celé situace pojišťovně velmi pomůže, obzvlášť když šlo o krádež. V takovém případě vyfoťte bezpečnostní mechanismy, které musel lupič překonat. O krádeži také vždy informujte policii.
Jak vyřešit další škody na majetku?

  • Ztráta/poničení zavazadel při přepravě: Náhrada škody by měla být vyplacena z pojištění přepravce. Pokud tak stojí v pojistných podmínkách vaší smlouvy, můžete si proplacení nárokovat i z cestovního pojištění.

  • Loupež či poničení osobních věcí (ve vašem pokoji/apartmá): Za loupež je odpovědný hotel nebo příslušná společnost, která vás ubytovává. Vaše škoda je tedy proplacena z jejich pojištění. To se nevztahuje na předměty, které by měly být

  • Krádež zavazadel (osobních věcí): Spadá pod připojištění zavazadel, které je třeba sjednat nad rámec základního pojištění, nebo si vybrat některý z komplexních produktů cestovního pojištění. Mezi pojištěné předměty pak patří i sportovní pomůcky, jako jsou surfařské prkno, jízdní kolo a podobné.

  • Krádež nebo poničení půjčeného automobilu: Před samotným zapůjčením si zjistěte, jestli má půjčovna sjednané dostatečné pojištění, protože jinak bude placení škod na vás. To ostatně platí pro půjčování jakékoliv nákladnější věci, a to nejen v zahraničí. V opačném případě nelze spoléhat na to, že škodu zaplatí pojišťovna, neboť je většinou ve smluvních podmínkách uvedeno, že na půjčené předměty se pojistné plnění nevztahuje. Samozřejmě je odcizení vozidla třeba nahlásit i na místní policii.

Odpovědnostní škody

Hned po pojištění léčebných výloh jde o nejdůležitější součást cestovního pojištění. Bohužel se čeští občané ani jejich pojišťovny zatím nenaučili dávat pojištění odpovědnosti za škody způsobené na majetku a zdraví k základnímu pojištění. Přitom jde o „připojištění“, bez kterého je vycestování do zahraničí časovanou bombou, při jejímž tikotu snad ani nelze mít hezkou dovolenou.
Ani pojištění odpovědnosti za škody však není všespásné. Pokud se dostanete do situace, kdy v zahraničí někomu způsobíte škodu, je třeba zachovat klid a zdravý rozum. Nepodléhejte tlakům poškozeného a vše řádně zdokumentujte (nejlépe vyfoťte), abyste předešli pozdějším neadekvátním požadavkům druhé strany na odškodnění či lékařskou péči. I pojištění odpovědnosti má totiž své limity plnění, po jejichž přesáhnutí budete muset škody platit z vlastních zdrojů.
Při jednání o vámi způsobené škodě hojně využívejte asistenčních služeb, které vám poradí, jak se v dané situaci zachovat. Dají vám rady, jak postupovat, abyste zbytečně nepřišli o peníze a nemuseli se přehnaně strachovat, co bude dál. V situaci, kdy je s vámi zahájeno trestní řízení, může přijít vhod také připojištění právní ochrany. Pokud využíváte opravdu široké asistenční služby, pojišťovna za vás může zaplatit i kauci.
Stejně jako v ostatních podobných situacích, i zde najděte co největší množství svědků a nesouhlaste s ničím, co by vás mohlo neprávem poškodit. Vždy je vhodné se v případě problémů obrátit na asistenční služby a úřady či policii.

6. Po návratu z dovolené

Nahlášení pojistné události

S nahlášením pojistné události neotálejte. Co nejrychlejší vyřízení je v zájmu vás i vaší pojišťovny. Proto tak učiňte hned po návratu do vlasti, či jakmile to bude možné.
Pro nahlášení pojistné události použijte příslušný dokument vaší pojišťovny – nejčastěji formulář hlášení pojistné události. Vyplňte ho dle pokynů. Pečlivě překontrolujte, zda jsou všechny zadané údaje správné a úplné, a zda jste vyplnili veškerá pole nutná k bezproblémovému vyřízení pojistné události.
Pokuste se pojišťovně poskytnout co největší množství informací, které jsou vzhledem k pojistné události relevantní:

  • pokud šlo o úraz, je třeba jeho příčinu i následky podrobně popsat a zároveň svou výpověď podpořit písemnou výpovědí ošetřujícího lékaře,

  • k formuláři přiložte veškeré doklady – od účtenek za léky po lékařské zprávy z vašeho ošetření či hospitalizace,

  • pokud došlo k hlášení škod na policii, přiložte všechny příslušné dokumenty – protokol, podepsané výpovědi svědků, fotografie a další informace, které pojišťovně pomohou správně vyhodnotit pojistnou událost.

Jestliže dodáte veškeré potřebné informace, odměnou vám bude rychlé vyřízení pojistné události a rychlé obdržení peněz z pojistky.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.