Zpět na všechny pojmy
Navigační systémy slouží k bezpečnému navigování vozidla z bodu A do bodu B. Oproti navigačním aplikacím v mobilních telefonech mají hned několik výhod. Nečerpají žádná mobilní data a navíc šetří baterii telefonu. Navigace může být součástí vybavení vozidla nebo lze koupit zvlášť přesnou navigaci.
Navigační přístroje využívají mapové podklady uložené na disku či paměťové kartě. Polohu určují pomoci globálního systému GPS, který tvoří 24 družic obíhajících kolem Země. Čím více družic konkrétní navigační systém vidí, tím je určení polohy přesnější. Mapové podklady se průběžně aktualizují.
Přenosné navigace jsou výhodnější v tom, že jsou lehčí a lze je přenášet, a tudíž využívat i mimo auto (např. pěší či cykloturistika). Nevýhodou je nutnost opakované instalace před každou jízdou autem. Přenosná navigace nesmí řidiči překážet ve výhledu.
Integrované navigace jsou pevnou součástí vybavení automobilu a nelze je přenášet. Jsou také dražší a těžší. Jejich ovládání však bývá snazší, rychlejší a intuitivnější. Také je nelze tak snadno odcizit jako přenosnou aktualizaci, kterou se nedoporučuje nechávat ve vozidle na viditelném místě.
Integrované navigace mají navíc celou řadu funkcí spojených s konkrétním vozidlem od znalosti skutečné rychlosti auta, natočení úhlu volantu až po perfektní navigaci mimo signál, například v tunelech. Nevýhodou však bývá vysoký poplatek za pravidelnou aktualizaci používaných mapových podkladů.
Moderní navigační systémy do auta umí vypočítat nejlepší trasu na základě aktuální dopravní situace. To znamená, že v potaz berou nejen vzdálenosti různých tras, ale také dopravní omezení a jiné překážky. Zvolenou trasu také dokážu v průběhu cesty aktualizovat.