Rizikové životní pojištění je vlastně základním typem životního pojištění. Pojištěný platí pouze za pojistnou ochranu a pojištění neobsahuje žádnou spořicí ani investiční složku. Veškeré uhrazené pojistné je tedy spotřebováno na pojistné krytí včetně poplatků, které si účtuje pojišťovna.
V případě, že nedojde k naplnění pojistných podmínek, není vyplaceno žádné pojistné plnění. To je vyplaceno pouze v případě, že v průběhu pojištění pojištěny zemře. Pojistné plnění je tehdy vyplaceno obmyšlené osobě na základě uzavřených pojistných podmínek.
Kdy se vyplatí sjednat rizikové životní pojištění?
Rizikové pojištění nevynese zákazníkovi žádné peníze navíc, a tak se vyplatí pouze v případě nutnosti pojistné ochrany. Stejně tak je vhodné pro osoby, které nemají zájem zhodnocovat vlastní finanční prostředky.
Rizikové životní pojištění je vhodné pro ty, kteří:
chtějí pouze zabezpečit své nejbližší pro případ smrti
potřebují životní pojištění z důvodu zajištění hypotéky či jiných vyšších úvěrových produktů (životní pojištění zde vyžadují banky, které půjčku poskytují)
Výhody versus nevýhody rizikového životního pojištění
Smlouva o rizikovém životním pojištěním může být nastavena přímo na míru pojištěnému. Výše pojistné částky a s tím souvisejícího pojistného se tak odvíjí od aktuálních příjmů zákazníka a jeho požadavků na rozsah pojištění. To je možné si sjednat v základní podobě nebo si jej rozšířit pomocí doplňkových připojištění.
Mezi hlavním výhody tohoto typu pojištění patří garantovaná částka pro případ smrti od počátku smluvního vztahu, variabilita rozsahu pojistné ochrany a možnost sjednání pevné či klesající částky pojistné částky. U rizikového životního pojištění nehraje roli délka, protože nedochází ke zhodnocování prostředků. Pojištění je tedy možné uzavřít již od jednoho roku.
Pojištění však neobsahuje žádnou spořící či investiční složku, peníze tedy propadnou pojišťovně, pokud klient “zůstane” naživu. Z tohoto důvodu tak rizikové životní pojištění nesplňuje zákonné podmínky pro daňovou uznatelnost. Ta je možná pouze u produktů, které obsahují spořící složku.
Slovo odborníka
Pokud uzavíráte s někým smlouvu na tak dlouhou dobu, jako je tomu v případě životního pojištění, je nutné poradit se s profesionály. Jakožto nezávislí odborníci Vám rádi poradíme a pomůžeme Vám dobře se rozhodnout.