Rizikové sporty a pojištění
Užijte si adrenalin a extrémní sporty bez obav
Jste vášnivý horolezec, surfař nebo mountain biker? Pokud se věnujete rizikovým sportům, neměli byste do zahraničí vyrážet bez cestovního pojištění s připojištěním rizikových sportů. To pokryje léčebné výlohy na ošetření úrazu i náklady na záchranu, když uvíznete v horách.
Bez připojištění rizikových sportů nemáte nárok na pojistné plnění, základní cestovní pojištění totiž kryje pouze běžné (rekreační) sporty.
Jak pojišťovny rozdělují sporty
Většina pojišťoven rozděluje sporty do tří skupin:
rekreační,
rizikové,
nepojistitelné.
Výjimečně narazíte na dělení na čtyři skupiny, kam přibydou ještě extrémní sporty.
Každá pojišťovna má vlastní seznam rizikových sportů
Před sjednáním pojištění se proto ujistěte, zda se vámi plánovaná aktivita nachází na seznamu rekreačních, rizikových nebo nepojistitelných sportů.
Běžné (rekreační) sporty
běh
plavání
turistika
jízda na kole
tenis
Rekreační sporty jsou automaticky zahrnuté v ceně cestovního pojištění. Do běžných sportů patří méně rizikové aktivity provozované na rekreační úrovni.
Většina pojišťoven sem řadí i zimní sporty, jako je lyžování, snowboarding, bruslení nebo běžkování. U některých pojišťoven ale budete potřebovat připojištění zimních sportů. Dejte si pozor také na to, že základní pojistka se vztahuje pouze na sjezdovky a vyznačené trasy. Pokud se chystáte na freeride, musíte si sjednat pojištění rizikových sportů, některé pojišťovny jízdu v terénu vůbec nepojistí.
Jedete do zahraničí na soutěž? Potřebujete připojištění
Při sjednání cestovního pojištění je také důležité, jestli budete sport provozovat na rekreační úrovni, nebo se budete účastnit soutěží a závodů. A přístup pojišťoven se opět liší.
Většinou se můžete účastnit závodů v běžných sportech, pokud si je připojistíte jako rizikové. To znamená, že se s připojištěním rizikových sportů můžete vydat například na běžecké závody v Rakousku.
Soutěže v rizikových sportech už vám ale většina pojišťoven nepojistí, stejně jako profesionální sport. V těchto případech si obvykle musíte požádat o individuální nabídku.
Rizikové sporty
freeride, snowpark
vysokohorská turistika
surfing
potápění
rafting
Nepojistitelné sporty
freediving
parašutismus
horolezectví
turistika nad 5 000 m n. m.
potápění pod 40 m
Co dělat, když pojišťovna řadí můj sport do kategorie nepojistitelné?
Hledejte jinou pojišťovnu, která váš sport řadí pouze k rizikovým. U běžných adrenalinových sportů by se vám to mělo bez problémů podařit. S vyhledáním vhodné pojišťovny vám pomůže online kalkulačka, kde najdete pojistné podmínky od různých pojišťoven na jednom místě.
Extrémní sporty
Některé pojišťovny rozlišují ještě čtvrtou kategorii – extrémní sporty, které stojí mezi rizikovými a nepojistitelnými sporty. Toto rozdělení používá například SV pojišťovna, která do extrémních sportů zařazuje horolezectví, paragliding nebo freediving. V této kategorii vám tedy pojistí sporty, které se u řady pojišťoven nachází už v nepojistitelných.
Extrémní sporty rozlišuje také Pojišťovna VZP, která používá kategorie běžné, nebezpečné, extrémní a nepojistitelné sporty. Do kategorie extrémní sporty řadí například via ferratu stupně D, přístrojové potápění 10–40 metrů nebo canyoning.
Co zahrnuje cestovní pojištění na rizikové sporty
Léčebné výlohy
Pokryje náklady na zdravotní ošetření, hospitalizaci a léky v případě úrazu nebo nemoci.
Asistenční služby
24/7 pomoc při řešení nečekaných situací, např. doporučení nejbližší nemocnice.
Náklady na záchranu
Kryje výdaje na pátrací a záchranné akce v terénu a zásah horské služby.
Pojištění odpovědnosti (volitelně)
Ochrání před finančními výdaji za škody způsobené třetím osobám na zdraví a majetku.
Úrazové pojištění (volitelně)
Poskytne finanční kompenzaci za trvalé následky úrazu nebo smrt úrazem.
Cestovní pojištění rizikových sportů funguje obdobně jako základní cestovní pojištění. Hlavní rozdíl je v tom, že vám pojišťovna uhradí náklady i v případě, že se vám stane úraz při provozování rizikové aktivity. Kdybyste měli pouze základní cestovní pojištění, pojišťovna může pojistné plnění krátit nebo zcela odmítnout.
Totéž platí i pro připojištění sjednaná k cestovnímu pojištění. Pokud si například sjednáte připojištění odpovědnosti a srazíte jiného lyžaře při freeridu bez pojištění rizikových sportů, nezískáte plnění ani z připojištění odpovědnosti.
Jak vybrat cestovní pojištění na rizikové sporty
S výběrem nejlepšího cestovního pojištění vám pomůže naše online kalkulačka. Najděte pojištění do pár minut a hned si ho také sjednejte. Jak na to?
Zadejte údaje o pobytu: Do online kalkulačky vyplňte údaje o zahraniční cestě a vyberte kategorii sportu podle plánovaných aktivit.
Porovnejte si nabídky: Srovnejte si výši krytí a limity jednotlivých pojišťoven. Nabídky si můžete také filtrovat.
Zkontrolujte podmínky: Rozklikněte si detaily vybrané nabídky a přečtěte si pojistné podmínky. Ověřte si, zda se vybrané pojištění opravdu vztahuje na plánované sporty.
Zvažte volitelná připojištění: Při provozování adrenalinových sportů přijde vhod úrazové pojištění na rizikové sporty a připojištění odpovědnosti za škodu.
Sjednejte si pojištění: Vybranou nabídku si hned sjednejte, online z pohodlí domova. Můžete platit kartou nebo převodem.