Fiat Tipo
Fiat Tipo
Italská automobilka Fiat byla založena v roce 1899 pod původní názvem Fabbrica Italiana Automobilli Torino. Fiat je tedy zkratka vytvořená z prvních písmen. Současný Fiat je největší výrobcem automobilů v Itálii a zakladatel koncernu Fiat Group, jehož součástí jsou také automobilky Lancia, Alfa Romeo, Abarth, Iveco, Ferrari a Maserati.
Fiat Tipo - na trhu od roku 1988
Fiat Tipo není žádný mladík. Na automobilový trh byl uveden již v roce 1988, kdy nahradil stávající model Fiat Ritmo. Fiat Tipo byl úspěšný od začátku a získal příjemné ocenění Auto roku 1989. První série se v původní podobě vyráběla do roku 1993, poté prošla faceliftem. Fiat Tipo pro faceliftu měl lehce odlišnou masku chladiče, jiná světla a dostal airbag. V prodeji byla třídveřová i pětidveřová varianta hatchbacku.
Druhá generace Fiat Tipo byla na trh uvedena až v roce 2015, původně pod názvem Fiat Egea. Na Tipo se změnila v roce 2016. V nabídce jsou tři karosářské verze - čtyřdveřový sedan, hatchback a prostorný kombi. V roce 2016 Fiat Tipo obdržel prestižní ocenění Best Buy Car of Europe 2016. Na stejné platformě jako Fiat Tipo jsou postavené také stejně známe modely Alfa Romeo 155, Lancia Delta a další.
Fiat Tipo - tři výbavové stupně a tři motory
Současná druhá generace Fiat Tipo je nabízena ve třech stupních výbavy. Nejlevněji vychází varianta Street, následuje verze Mirror a pro nejnáročnější zákazníky je určená varianta Lounge. Z motorů jsou v nabídce dva naftové a jeden benzínový. Převodovka je pouze manuální a Fiat Tipo je dodáván pouze s pohonem přední nápravy.
Benzínový motor je 1.4 o objemu 1368 ccm a výkonu 70 kW (93 koní). Naftové motory jsou 1.3 MultiJet o objemu 1248 ccm a výkonu 70 kW (93 koní) a 1.6 MultiJet o vyšším objemu 1598 ccm i vyšším výkonu 88 kW (118 koní). Nejnižší spotřebu má poslední jmenovaný naftový motor a to 3.6 až 5.2 litrů na 100 kilometrů (údaj platí pro kombinovanou spotřebu).
Pojištění vozidel pro Fiat Tipo
Když jezdit autem, tak bezpečně. Jedním z nástrojů, jak zajistit bezpečnější provoz na silnicích, je pojištění vozidel. Na mysli máme především zákonné pojištění povinné ručení kryjící škody, který vlastník může provozem svého auta způsobit. Jedná se o škody na majetku, ale i zdraví. Zejména ty mohou dosáhnout až do výše několika milionů korun, jsou-li následky nehody tragické. Dobrovolným typem je havarijní pojištění a celá řada doplňkových připojištění.