epojisteni logo

BMW M3

Pod zkratkou BMW se ukrývá známá německá automobilka Bayerische Motoren Werke, která se zaměřuje na výrobu luxusních sportovně laděných automobilů. Automobilka BMW byla založena v roce 1923 původně jako specialista na vývoj a výrobu leteckých motorů, do výrobu vozidel se pustila téměř o deset let později.

BMW M3 - sportovní auťák

Model BMW M3 spadá do modelové řady 3, která se začala vyrábět už v roce 1982. Právě v této době se objevila i sportovní verze BMW M3, která byla původně určená pro okruhové závody. Postaveno bylo na stejné platformě jako BMW Z1, vycházelo k karosářské verze BMW 3 coupé (později se používal i kabriolet) a sportovní verzi M3 poháněl výkonný motor o výkonu 143 kW a později i 175 kW.

Oproti sériovému modelu BMW 3 se sportovní varianta BMW M3 pozná podle několik drobných odlišností. BMW M3 má jiný sklon zadního okna, vyšší víko kufru a rozšířené spojlery. Také interiér vypadá trochu jinak, daleko více sportovně. Sedadla jsou vyloženě sportovního rázu a zdobí je loga divize M.

BMW M3 - jeden úspěch za druhým

Vedle standardní sportovní verze M3 se později objevily i vylepšené varianty BMW M3 Evolution I, Evolution II a Sports Evolution a navrch speciální edice BMW M3 Europa Maister a Johny Ceccoto/Ravaglia. Na závodních okruzích šlo o velmi úspěšný vůz. Úspěch sklízel například na německém mistrovství DTM a s BMW M3 závodník Bernard Beguin si dojel pro první místo na rallye závodě na Korsice.

Během let 1983 až 1990 se ve sporťáku BMW M3W vystřídaly tři benzínové motory. Prvním byl DOHC 16V o objemu 2301 ccm a výkonu 147 kW, se kterým M3 dosahovala maximální rychlosti až 233 km/h. Verze BMW M3 Evolution měl stejný motor o stejném objemu, ale vyšším výkonu 162 kW. Maximální rychlost byla pouze o 2 km/ vyšší. Nejvýkonnější motor měla verze BMW M3 Sports Evolution a to DOHC 16V o objemu 2467 ccm a výkonu 175 kW. Maximální rychlost byla až 248 km/h.

Pojištění vozidel pro BMW M3

U drahých, luxusních a sportovních vozidel je třeba počítat i s dražším pojistným. Rozhodně je doporučeno sjednat si komplexní pojištění, které kromě zákonného povinného ručení (POV) zahrnuje také dobrovolné havarijní pojištění a vybraná doplňková připojištění. Připojištění rozšiřují pojistnou ochranu i na zdraví posádky nebo převážené zboží.

Za úvahu také stojí rozšíření asistenčních služeb, které nabízí pomoc v případě poruchy i nehody. Vybrané úkony platí pojišťovny pouze do určité částky či vzdálenosti (např. při odtahu) a zbytek musí doplatit pojištěný ze svého.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.