Co je povinné ručení pro přívěsný vozík a kdy je potřeba
Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (lidově povinné ručení) musí mít podle zákona č. 30/2024 Sb. každé vozidlo s registrační značkou na veřejné komunikaci – tedy i přívěsný vozík. Bez pojištění přívěsného vozíku na silnici vůbec nesmíte vyjet.
Povinné ručení pro přívěsný vozík nepotřebujete pouze v případě, že není přihlášený a provozujete ho mimo veřejné pozemní komunikace (například na vlastní zahradě nebo v areálu firmy). Přihlášený přívěsný vozík musí být pojištěný, i když ho nevyužíváte. Pokud ho chcete na delší dobu odstavit, je nutné vozík dočasně vyřadit z registru vozidel a registrační značky uložit do depozitu. Jestli přívěs potřebujete jen v určitém ročním období, může dávat smysl tzv. sezónní pojištění sjednávané na několik měsíců v roce.
Proč se povinné ručení týká i přívěsných vozíků?
Přestože přívěs nemá vlastní pohon, stále může způsobit dopravní nehodu a tím i škody na zdraví či majetku třetích osob. Škody jsou poškozené straně hrazené právě z pojištění přívěsného vozíku.
Může za nehodu přívěs nebo jeho špatné vedení?
Pojišťovny při kolizích způsobených vozidly s přívěsným vozíkem řeší, která část jízdní soupravy stojí za vznikem pojistné události.
Škody způsobené přívěsem mohou být zapříčiněné jeho špatným vedením. V těchto případech jsou škody hrazené z povinného ručení tažného vozidla.
Je-li hlavním „viníkem“ nehody přívěs (například po neočekávaném odpojení od jízdní soupravy), hradí se škody z povinného ručení přívěsného vozíku.
Ve specifických situacích (souběh příčin) mohou být škody vyplacené z obou pojištění.
Co spadá do kategorie přívěsných vozíků
České zákony rozdělují přípojná vozidla podle největší přípustné hmotnosti. Setkáte se s kategoriemi:
O1 – největší přípustná hmotnost přípojného vozidla nepřevyšuje 750 kg,
O2 – největší přípustná hmotnost od 750 kg do 3 500 kg,
O3 – největší přípustná hmotnost od 3 500 kg do 10 000 kg,
O4 – největší přípustná hmotnost nad 10 000 kg.
Řidičské oprávnění | Hmotnost vozíku | Maximální hmotnost jízdní soupravy |
---|---|---|
B | do 750 kg | 3 500 kg |
B96 | Více než 750 kg | 4 250 kg |
B + E | do 3 500 kg | 7 000 kg |
Typy přívěsných vozíků za auto z pohledu využití
Jeden z nejběžnějších typů přívěsu. Vlek za auto slouží k přepravě rozmanitého nákladu (stavební materiály, zemědělské produkty, nábytek apod.). Obvykle má plochou ložnou plochu a jednoduché nízké bočnice.
Přívěsné vozíky s nízkou konstrukcí a robustním podvozkem. Používají se pro přepravu těžkých nákladů, které potřebují stabilní a pevnou konstrukci.
Jsou opatřené plachtou nebo kompletní pevnou konstrukcí (skříňové přívěsy), která chrání náklad před povětrnostními vlivy. Využívají se pro přepravu citlivějšího zboží či materiálů. Zároveň poskytují vyšší ochranu před krádeží.
Specializované přívěsy navržené pro přepravu těžkých a rozměrných strojů. Součástí přepravníků bývá rampa usnadňující nakládání a vykládání. Přepravníky bývají vybavené bezpečnostními upevňovacími body, zajišťovacími řetězy nebo popruhy pro stabilní upevnění strojů.
Přepravníky přizpůsobené pro přepravu motocyklů či čtyřkolek. Většinou u nich nechybí nakládací rampa a upevňovací systémy zajišťující stabilní ukotvení vozidel.
Přívěsy za auto, které jsou navržené pro bezpečnou přepravu zvířat, například koní. Mají dobře větraný uzavřený prostor a bezpečnostní doplňky pro ochranu zvířat během přepravy.
Přívěs vs. návěs
V souvislosti s přípojnými vozidly narazíte na dva základní pojmy – přívěs a návěs. Obě nemotorová vozidla se liší především konstrukcí a hmotností, kterou přenáší na tažné vozidlo. Přívěs nese skoro celou hmotnost nákladu. Této skutečnosti odpovídá jeho konstrukce a rozložení kol. Naopak návěs přenáší větší část hmotnosti na tažné vozidlo. Kola návěsu proto nemusí být rozmístěna rovnoměrně a uvidíte je spíše v zadní části. Za běžná osobní auta se připojují jen přívěsy. Návěsy se využívají v kombinaci s tahačem.
Výběr povinného ručení pro přívěs: Na co si dát pozor?
Výběr povinného ručení pro přívěsný vozík probíhá podobně jako u osobních automobilů. „Rozsah povinného ručení je jasně daný zákonem, a to stejně pro všechny druhy vozidel,“ potvrzuje Petr Milata, mluvčí ČSOB Pojišťovny. Povinné ručení tak musí splňovat například zákonné limity pojistného plnění u újmy na zdraví a věcných škod. Minimální limity jsou aktuálně stanovené na 50 milionů Kč.
Stejně jako u aut však odborníci doporučují nastavení vyšších limitů, alespoň 100/100 milionů Kč. I vozík může způsobit velké škody, například při hromadné havárii.
„Známe případ, kdy se nesprávným rozložením nákladu vozík rozkmital a utrhl se ze závěsu tažného vozidla v plném provozu na dálnici.“
Pojišťovny k základnímu pojištění nabízí doplňková připojištění. Obvykle si můžete připojistit například střet se zvěří, přírodní živly, krádež, vandalismus nebo právní poradenství.
Asistence by měla fungovat v režimu 24/7. Běžnou součástí asistenčních služeb je pomoc v případě technických potíží (závada, prasklá pneumatika). Při výběru pojištění si zkontrolujte limity spojené s asistencí a ujistěte se, že máte pomoc k dispozici i v zahraničí.
Projděte si seznam situací, kdy pojištění přívěsného vozíku neplatí. Typicky jde o úmyslné jednání nebo škody způsobené při řízení pod vlivem alkoholu či drog. U přívěsů vám může být plnění odmítnuto i při použití vozíku v rozporu se zákonem, například při jeho přetížení.
Podmínky i cenové nabídky jednotlivých pojišťoven se liší. První nabídka, která vám přijde pod ruku, zdaleka nemusí být tou nejvýhodnější.
Jak najít výhodné pojištění pro přívěsný vozík za auto
Nabídky povinného ručení pro přívěsné vozíky si během několika minut srovnáte v naší online kalkulačce. Stačí vyplnit SPZ přívěsu nebo údaje o vozíku zadat ručně (u typu vozidla poté nezapomeňte zaškrtnout možnost „Přípojné vozidlo“).
Kolik stojí pojištění přívěsných vozíků: Cena 2024
Pojišťovny určují cenu pojištění přívěsných vozíků podobně jako u automobilů a dalších motorových vozidel. Jaké parametry patří k nejdůležitějším?
Hmotnost přívěsného vozíku: S hmotností vleku za auto se zvyšuje i potenciální škoda, kterou může vozík způsobit v případě nehody. Těžší přívěsy proto mají dražší povinné ručení.
Způsob užití vozíku: Pojištění přívěsných vozíků určených k osobnímu použití je levnější než u přívěsů využívaných v půjčovnách nebo ke komerčním účelům.
Délka pojištění a frekvence placení: Sezónní pojištění vychází levněji než celoroční povinné ručení. Pojišťovny vám obvykle dají na výběr, jestli pojistné chcete platit měsíčně, čtvrtletně, pololetně či ročně. Roční platba může být cenově zvýhodněná.
Bonusy a malusy: Řidiči jezdící bez nehod jsou odměňováni bonusy (levnějším pojistným). Naopak jedinci, kteří nehody opakovaně zavinili, jsou penalizováni tzv. malusy a platí vyšší pojistné.
Věk pojistníka: Podle statistik hrozí vyšší riziko nehod u mladých (či méně zkušených) řidičů a seniorů. Klienti z těchto skupin za povinné ručení pro přívěsný vozík zaplatí více.
Bydliště pojistníka: Kvůli rušnému provozu je množství pojistných událostí vyšší v Praze a dalších velkých městech. Pojistníci s trvalým bydlištěm v těchto místech musí počítat s dražším pojištěním přívěsného vozíku.
Způsobení nehody přívěsným vozíkem není v praxi tak časté, na vině bývá spíše tažné vozidlo. Cena pojištění přívěsných vozíků je tedy výrazně nižší než například u osobních automobilů. Obvykle se pohybuje v řádu nižších stovek Kč ročně.
Model přívěsného vozíku za auto | Cena pojištění přívěsného vozíku |
---|---|
Brenderup 1205S UB TILT, 750 kg | od 122 Kč/rok |
TEMARED MOTO 2, 750 kg | od 122 Kč/rok |
Cheval Liberté Gold One, 1600 kg | od 336 Kč/rok |
Zaslaw 300TH 2000 kg | od 336 Kč/rok |
Co hrozí v případě, že si nesjednáte povinné ručení pro přívěsný vozík?
Pokud si povinné ručení pro přívěsný vozík nesjednáte a vyjedete s přívěsem na veřejnou komunikaci, hrozí vám stejně jako u nepojištěného automobilu pokuta až 50 000 Kč. Spolu s pokutou zaplatíte ještě příspěvek České kanceláři pojistitelů za každý den chybějícího pojištění. Ten činí 4 Kč/den u přívěsů do 750 kg a 7 Kč/den u přívěsů s nejvyšší povolenou hmotností nad 750 kg.
Havarijní pojištění pro přívěsný vozík
Podobně jako u dalších vozidel si u přívěsných vozíků můžete sjednat i havarijní pojištění. Vztahuje se na škody na vašem přívěsu, které zaviníte vy sami. Povinné ručení totiž kryje jen škody způsobené třetím osobám. Havarijní pojištění vás chrání také před přírodními živly, krádeží či vandalismem. Některé pojišťovny havarijní pojištění přívěsů vůbec nenabízí nebo ho poskytují pouze pro podnikatele. Množství nabídek tak může být značně omezené. Při osobním využívání přívěsného vozíku budete narážet i na potíže s pojištěním nákladu.
„Náklad jako takový pojistit v autopojištění nelze, u podnikatelských vozidel lze pojistit přepravovaný náklad v rámci podnikatelských pojištění,“ vysvětluje Miloš Velíšek z ČPP. „Havarijní pojištění pro přípojná vozidla nabízíme pouze v rámci pojištění podnikatelských rizik (flotilového pojištění), kde lze sjednat i tzv. cargo pojištění – pojištění přepravovaného nákladu. Nicméně v rámci retailového pojištění toto nenabízíme,“