Povinné ručení pro karavany, obytné dodávky a přívěsy

Co spadá do kategorie obytňáků

Karavany –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ obytné přívěsy

  • přípojné vozidlo

  • nemá vlastní pohon

  • pojistí se jako přípojné vozidlo

Obytný přívěs neboli karavan je přípojné vozidlo, které slouží k bydlení a kempování. Karavan je zapřažený za autem, nemá vlastní motor. Výhodou obytného přívěsu je, že ho můžete snadno odpojit třeba v kempu a auto použít samostatně.

Přestože karavan je nemotorové vozidlo, musíte si na něj sjednat povinné ručení. Jinak s ním nesmíte na silnici. Pojistíte si ho jako přípojné vozidlo.

Obytné automobily –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ obytné dodávky

  • motorové vozidlo

  • má vlastní pohon

  • pojistí se jako obytné vozidlo

Obytný automobil je vozidlo, ve kterém se dá bydlet. Obytný prostor je integrovaný přímo do auta –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ podle způsobu provedení se rozlišuje polointegrál, integrál a alkovna. Na všechny typy obytňáků si sjednáte povinné ručení pro kategorii obytný automobil.

Do obytných automobilů se řadí také obytné dodávky a obytné vestavby. Abyste si je ale mohli pojistit jako obytný automobil, musí být v technickém průkazu zapsána kategorie M1.



Proč je povinné ručení důležité i pro obytňáky?

Povinné ručení není jen nutnost, kterou ukládá zákon. Je to i jistota, že v případě zaviněné nehody pokryjete škody způsobené ostatním účastníkům. Škody se totiž můžou vyšplhat do desítek milionů korun. Navíc se každoročně zvyšují, protože roste cena vozidel i náklady na opravy.


Co kryje povinné ručení:

  • škody na majetku třetích osob – na autě, ale také na dopravním značení nebo plotu,

  • škody na zdraví – náklady na léčení, bolestné, odškodnění za trvalé následky aj.,

  • právní ochrana – právní asistence při řešení škodní události.



Co ovlivňuje cenu povinného ručení pro karavan a obytné auto

1

trvalé bydliště

2

věk provozovatele

3

značka a model vozu

4

výkon a objem motoru

5

bonusy/malusy


Kolik stojí pojištění karavanů a obytných automobilů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ cena 2024

Pojištění obytného automobilu vás obvykle vyjde o pár stovek levněji než stejné vozidlo v kategorii osobních aut. Obytný přívěs si pojistíte dokonce od pár stovek ročně. Nejlevnější nabídky pojištění karavanů najdete s kalkulačkou na ePojisteni.cz.


Cena povinného ručení pro řidiče 40 let z Prahy, bez bonusů
NázevTyp obytňáku70/70 mil.150/150 mil.

Adria Twin Supreme 640

vestavba

od 2 304 Kč

od 3 204 Kč

Benimar Sport 363

alkovna

od 2 304 Kč

od 3 204 Kč

Knaus VAN I 600 MG

integrál

od 2 304 Kč

od 3 204 Kč

Weinsberg CaraOne 540

obytný přívěs 1 500 kg

od 336 Kč

od 1 106 Kč

Knaus 400 LK

obytný přívěs 1 100 kg

od 336 Kč

od 1 106 Kč

Zdroj: kalkulačka ePojisteni.cz, 25.11.2024


Jak získat nejlepší cenu pojištění karavanu nebo obytňáku

  1. Srovnejte si ceny povinného ručení. Jen s online kalkulačkou uvidíte nabídky od několika pojišťoven na jednom místě.

  2. Pojistěte si všechna vozidla u jedné pojišťovny a využijte slevu za propojištěnost.

  3. Jezděte bez nehod a sbírejte bonusy. Mějte ale na paměti, že se počítají zvlášť pro každou kategorii vozidel.

  4. Získejte slevu za nízký roční nájezd. Pokud vyrážíte s obytným vozem jen jednou ročně na dovolenou, nejspíš moc kilometrů nenajedete.

  5. U havarijka si snížíte cenu tím, že si zvýšíte spoluúčast. Ptejte se také na možnosti sezónního havarijního pojištění.

Srovnejte si ceny povinného ručení s naší kalkulačkou

1

Zvolte správný typ vozidla.

2

Vyberte si dostatečné pojistné limity.

3

Zjistěte, co zahrnují asistenční služby.

4

Přidejte si užitečná připojištění.

5

Sjednejte si pojištění online.

  • 1. Typ vozidla

    Nejdříve si ujasněte, jaký typ vozidla pojišťujete:

    • karavan –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ obytný přívěs: pojišťuje se jako přípojné vozidlo,

    • obytný automobil –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ vestavba, (polo)integrál, alkovna: pojišťuje se jako obytný automobil.

  • 2. Rozsah krytí a limity pojistného plnění

    Nevybírejte povinné ručení jen podle nejnižší ceny. Nabídky pojišťoven se liší podle rozsahu krytí a nabízených služeb.

    Minimální pojistný limit povinného ručení je 50 mil. Kč na škody zdraví a 50 mil. Kč na škody na majetku. Vyšší krytí vám zajistí lepší ochranu při větších škodách, třeba v případě hromadné nehody.

  • 3. Asistenční služby

    Zaměřte se na rozsah asistenčních služeb, které povinné ručení zahrnuje. Obzvlášť pokud se často vydáváte na cesty napříč Evropou. Pro obytné automobily a karavany jsou důležité následující služby:

    • odtah nepojízdného vozidla na větší vzdálenosti,

    • ubytování posádky v případě poruchy nebo nehody,

    • náhradní doprava nebo zajištění náhradního vozidla.

  • 4. Možnosti připojištění

    K povinnému ručení si můžete přidat užitečná připojištění:

    • pojištění skel – velká čelní skla obytňáků bývají dost drahá, a proto je raději chraňte pojištěním, ať se nemusíte bát každého odlétnutého kamínku,

    • pojištění zavazadel – chrání vaše osobní věci, které si s sebou v obytňáku vezete,

    • pojištění přírodních živlů – ochrání vás před škodami způsobenými vichřicí nebo kroupami, to se hodí hlavně u obytných přívěsů, které se vyrábí z křehkých materiálů.

  • 5. Online sjednání

    Našli jste povinné ručení na karavan, které vám vyhovuje? Sjednejte si ho hned z pohodlí domova. Zelenou kartu dostanete do e-mailu a můžete se vydat na cesty.



Získejte lepší ochranu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ sjednejte si havarijní pojištění

Obytné automobily jsou drahé, a navíc o dost náročnější na řízení než běžná osobní auta. Snadno se stane, že nacouváte do plotu, poškrábete bok při průjezdu úzkou uličkou, nevejdete se pod most… S takovými škodami pomůže havarijní pojištění.

Riziko ale představují i živly –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ popadané větve při vichřici nebo kroupy snadno poškodí třeba střešní okna. Obytňáky jsou také oblíbeným terčem zlodějů. Díky havarijnímu pojištění se nemusíte bát, že kvůli nenechavcům přijdete o svůj dům na kolech nebo drahé vybavení.

O havarijním pojištění se ale vyplatí zapřemýšlet i u levnějších karavanů. Couvání s obytným přívěsem totiž vyžaduje spoustu řidičského umu. A jakékoliv opravy pláště karavanů jsou velmi nákladné, proto se často jedná o totální škodu.


„Nejčastěji u karavanů a přívěsů řešíme odřeniny, poškození plášťů, ke kterým dochází při průjezdech užšími místy od větví stromů nebo při couvání, dále to jsou škody způsobené živly, hlavně krupobitím. Opravy pláště karavanů a přívěsů jsou velmi nákladné a často i nerentabilní, takže se jedná o totální škodu.“

Eva Svobodová pojišťovna Uniqa



Co kryje havarijní pojištění

  • škody na vlastním vozidle – od drobných nehod při parkování až po totální škody

  • odcizení – ochrana proti krádeži vozidla nebo jeho vybavení

  • vandalismus – pokrytí nákladů na opravy po úmyslném poškození

  • živelní rizika – například kroupy, povodně, vichřice nebo pád stromu



Náš tip

Připojistěte si vybavení obytňáku

Havarijní pojištění se obvykle vztahuje na vozidlo a s ním pevně spojené součásti –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ například nábytek, sprchový kout a kuchyňskou linku.

Pokud si ale chcete pojistit i další vybavení obytňáku –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ třeba televizi, venkovní gril nebo jízdní kola, obvykle si tyto věci musíte přidat jmenovitě do pojistné smlouvy. Většinou na ně můžete uplatnit také pojištění zavazadel, ale u něj bývají pojistné částky velmi nízké.





V čem se liší pojištění pro obytňáky od osobních vozů

Obytná vozidla mají výhodu v tom, že s nimi cestujete méně –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ hrozí tedy méně nehod. Proto vám pojišťovna obvykle nabídne nižší cenu povinného ručení než u osobáku. To platí hlavně u karavanů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jelikož se jedná o nemotorové vozidlo, nemůže způsobit tak nákladné škody. A proto vychází pojištění karavanu levně.

U havarijního pojištění to bývá přesně naopak a většinou se prodraží. Pravděpodobnost totální škody je totiž u karavanů velmi vysoká, protože se vyrábí z křehkých materiálů a opravy jsou složité. Obytná auta zase bývají dost drahá a na některé značky není snadné sehnat náhradní díly.

Na druhou stranu si cenu havarijka můžete snížit tím, že si ho sjednáte jen sezónně. To se hodí, když s obytňákem vyrážíte na cesty jen v létě. Mimo sezónu můžete zrušit i povinné ručení. V takovém případě ale musíte odevzdat značky do depozitu a vozidlo zaparkovat mimo veřejnou komunikaci.


Které pojišťovny nabízí havarijní pojištění i pro karavany?

Kontaktujte nás a my vám poradíme, které havarijní pojištění pro přívěsný vozík pro vás bude nejlepší. Během pár kliknutí vám srovnáme nabídky hlavních pojišťoven. Pokud se vám nabídka bude líbit, můžeme vám ji během pár minut sjednat online.



Čtěte náš blog a zjistěte víc

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.