Vandalismus je časté riziko, které motorovým vozidlům a jejich majitelům hrozí nejčastěji ve městech při parkování na veřejně přístupných místech (např. veřejná parkoviště, parkoviště u nákupních center, podzemní parkoviště, parkování na ulici). Při parkování v garáži, případně na ulicích v menších obcích a na vesnicích riziko vandalismu hrozí nejméně. K vandalismu dochází nejen v noci, ale také v průběhu dne.


Ve většině případů se jedná o osoby, které zaparkovaná auta poškozují pod vlivem alkoholu a bez jakéhokoliv důvodu. Existují případy, kdy je poškození úmyslný čin (např. sousedské šarvátky), který však nelze prokázat. K poškození také dochází při parkování nebo vyjíždění z parkoviště. Jen málo viníků nechá za stěračem poškozeného vozidla své telefonní číslo, aby způsobenou škodu řádně uhradili. Společné tyto činy mají jedno - viník se nikdy nenajde. To znamená, že škodu není možné vymáhat po konkrétní osobě.


Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.



10 nejčastějších aktů vandalismu na autech:

  • Poškrábání laku klíčem
  • Poškození oken
  • Poškození karoserie
  • Krádež znaků
  • Krádež dílů včetně kol
  • Proříznutí pneumatik
  • Zapálení auta
  • Potřísnění vejci
  • Posprejování
  • Vypuštění vzduchu z pneumatik


Ulomené stěrače

Vandalové si nejčastěji všímají těch částí aut, která jsou snadno zničitelná. To platí například pro stěrače na předním i zadním okně, která jdou velice snadno urvat a ulomit. Cena výměny zničených stěračů se pohybuje od 1000 Kč výše v závislosti na míře poškození, značce a typu vozidla.

Ulomené boční zrcátko

To samé platí pro boční zrcátka. Nejde-li je ulomit, vandalové je prostě ukopnou. Oprava bočního zrcátka není levná záležitost obzvláště u novějších aut. Elektrické ovládání zrcátek patří ke standardnímu vybavení aut a čím více elektroniky zrcátko obsahuje, tím je náročnější a dražší ulomené boční zrcátko opravit. V mnoha případech je nutné zrcátko vyměnit za nové.

Ulomené vnitřní zrcátko

Rozvášněný vandal se může dostat i do vnitřku vozidla, stačí rozbít okénko. Pozornost poté věnuje například vnitřnímu zrcátku, které lze snadno ulomit. Dle míry poškození lze ulomené vnitřní zrcátko ulomit nebo je nutná výměna.

Odcizené krytky u benzínové nádrže

Většinou se však vandalové zaměřují na venek vozidla. Lámou stěrače, koupou do zrcátek nebo poškrábou lak vozidla klíčem či jiným ostrým nástrojem. Neobvyklé nejsou ani krádeže krytek u nádrží. Moderní auta však mají krytky už uzamykatelné a odcizení krytky u benzínové nádrže tak není snadné, bohužel nikoliv nemožné.

Odcizené disky na kolech

Svou pozornost vandalové často směřují na kola. V lepším případě vypustí vzduch z pneumatik nebo ukradnou disky, které zahodí do popelnic, do křoví nebo je prodají za pár korun. V horším případě pneumatiky propíchnou nebo proříznou a poškozený musí koupit novou sadu.

Odcizené mlhovky

Ani světla nejsou ušetřená pozornosti vandalů, kteří se rozhodli poškodit všechna auta, která na cestě z oblíbené hospůdky domů potkají. Světla prostě rozbijí tak, že je poškozený musí nechat opravit. Neobvyklé nejsou ani odcizené mlhovky, které šikovný vandal snadno vymontuje. To už pak ale není vandal, ale zloděj.

Posprejované auto

Obtáhnout vůz klíčem a nevratně poškodit lak je rovněž oblíbený čin vandalů. Neobvyklé však není ani posprejování auta. Často se jedná o úmyslný čin, což lze poznat podle vyhotoveného vulgárního nápisu na voze. Jen málokdy lze ale takový čin prokázat, byť poškozený ví, kdo jej způsobil. Oprava laku je velmi nákladná.

Vytopené auto

Evidovány jsou i poněkud bizarní poškození vozidel vandaly, která mohou být neúmyslná (prostě smůla) nebo úmyslná. Policie eviduje případy nasypání cukru do palivové nádrže, polití látkou porušující lak (např. ředidlo) nebo sjetí s autem do jezera. Takové vytopené auto je opravdová lahůdka pro každý servis. V mnoha případech už oprava není možná.

Pojištění proti vandalismu

Jedinou účinnou obranou proti vandalismu je parkování v uzavřené a uzamykatelné garáži. Tuto možnost však nemají, a ani mít nemohou, všichni majitelé vozidel. Mezi preventivní opatření platí například parkování na dobře viditelném a osvětleném místě. Jistotu nepoškození vlastního vozu vám však nezajistí ani policejní stanice poblíž vašeho oblíbeného parkovacího místa.

Největší  jistotu proto nabízí pojištění proti vandalismu, které bývá součástí havarijního pojištění nebo si jej můžete sjednat také jako připojištění k povinnému ručení. Samotnému činu vandalismu sice nezabrání, ale zaplatí opravu či výměnu poškozených částí. Samozřejmě záleží na podmínkách pojištění. U vandalismu se příliš nevyplácí spoluúčast. Opravy vandalismu se totiž často pohybují v řádech tisíců korun (např. výměna stěračů a zrcátek).

Jak postupovat při škodě? Pokud si na svém vozu všimnete škod, které tam před poslední jízdou nebyly, důkladně je zdokumentujte. Škodu na vozidle vyfoťte včetně místa a jeho blízkého okolí, kde jste vůz parkovali. V případě nutnosti přivolejte policii, která o škodě sepíše podrobný protokol. Co nejdříve kontaktujte pojišťovnu, která se postará o vzniklou škodu a její nápravu.

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Mluví se o nás

Křišťálová lupa - logo
Nova - logo
Prima - logo
Web Top100 - logo
Zlatý měšec - logo
BestDrive - logo
SOS Dětské vesničky - logo