Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Převodovka

Převodovka, ať už manuální nebo automatická, patří mezi nejdůležitější části každého motorového vozidla. Jedná se o poměrně komplikovanou součást, bez které se žádné auto nerozjede.

Co je to převodovka a jak funguje

Automobilová převodovka je velmi důležité zařízení, jehož hlavním účelem je převod energie z motoru na kola. Převodovka je tedy nezbytná k tomu, aby se automobil vůbec rozjel, pokračoval v jízdě a mohl se pohybovat stále rychleji.

Součástí převodovky je hydrodynamický měnič momentu, jenž umožňuje přenos tzv. kroutícího momentu mezi hřídeli s různými otáčkami. Uvnitř měniče se nachází převodová kapalina, která umožňuje kroutící moment násobit. Velmi zjednodušeně řečeno, čím rychleji se otáčí motor auta, tím více točivého momentu přenáší tekutina uvnitř, a tím rychleji se otáčí kola a vůz tedy jede rychleji.

Převodovka rovněž zajišťuje, aby se převedená energie z motoru rovnoměrně rozložila buď mezi dvě kola (klasický pohon na přední, případně zadní nápravu) nebo čtyři kola v případě pohonu 4x4.

Typy automobilové převodovky

Aktuálně se používají dva typy převodovek. Starším typem je manuální převodovka, který postupně nahrazuje převodovka automatická. Zatímco v Evropě se stále drží manuální převodovka, v Americe je stále oblíbenější automatika. Hlavní rozdíl mezi manuální a automatickou převodovkou spočívá ve spojce a v obsluze. Oba typy mají své výhody i nevýhody.

Manuální převodovka vyžaduje manuální převod jednotlivých rychlostních stupňů, což pro některé řidiče, hlavně začátečníky, představuje problém. Zkušení a sportovně založení řidiči zase na manuální převodovku nedají dopustit.

Automatická převodovka nabízí výrazně jednodušší a komfortnější řízení bez nutnosti řazení. Řidič se tak nemusí starat o řazení rychlostních stupňů a může se plně věnovat řízení motorového vozidla a okolnímu provozu. Automatická převodovka totiž pozná, kdy je nutné přeřadit.

Péče o převodovku

Při péči o automobilovou převodovku je důležitá kontrola hladiny převodové kapaliny. Kapalinou je olej zbarvený do červena či růžova, který by měl být vždy čistý a průsvitný. Viditelné nečistoty naznačují nutnost výměny kapaliny či převodového filtru. Životnost převodové kapaliny lze prodloužit nejen pravidelnou kontrolou, ale také přidáním různých příměsí (aditiv). V případě potřeby je třeba ji doplnit, aby převodovka fungovala bezchybně.

Převodovce nesvědčí jízda s nezahřatým motorem, ježdění na ruční brzdu a minimální kontrola. V případě rozsvícení příslušné kontrolky vyhledejte servis a nechte kapalinu vyměnit nebo opravit závadu. V případě výměny převodovky vychází levněji manuální převodovka. Výměna automatické převodovky se může vyšplhat až na několik desítek tisíc korun.