S provozem čtyřkolky je stejně jako s každým jiným motorovým vozidlem spojeno určité riziko vzniku nehody nebo poruchy. Takže si můžete užít spoustu zábavy nebo čtyřkolku využívat jako užitečného pomocníka, ale kdo uhradí případné škody v případě pojistné události?

Využití čtyřkolek je široké a rozhodně se nejedná pouze o zábavu. Čtyřkolky se například hodně využívají na horských chatách pro jízdu ve sněhu, stačí připnout vlek a hned je postaráno o hosty i jejich zavazadla. K havárii nebo poruše může dojít velmi snadno. Právě proto je nutné řešit i odpovídající pojištění, které by vedle zákonného povinného ručení mělo zahrnovat také volitelné havarijní pojištění.

Co je čtyřkolka a k čemu se využívá

Čtyřkolka je vlastně malé motorové vozidlo připomínající motocykl s tím rozdílem, že má čtyři kola umístěná na čtyřech nápravách a ve dvou stopách stejně jako automobil. Čtyřkolky mohou mít pohon pouze zadní nápravy nebo všech 4 kol.

Čtyřkolky se používají především k jízdě v terénu, ve kterém se díky menším rozměrům a nižší hmotnost lépe a snáze pohybuje. Pro zábavu slouží čtyřkolky sportovní, pro děti se nabízí malé dětské čtyřkolky, ale častěji jsou vidět robustní pracovní čtyřkolky, které jsou těžší, vyšší a jsou vybaveny nosiči zavazadel nebo nákladu.

Na pracovní čtyřkolce tak lze obvykle přepravovat jednu až dvě osobě včetně řidiče a menší náklad. Případně lze za čtyřkolku vybavenou tažným zařízením připojit přívěs, radlici, pluh, sekačku, sněžné frézy a jiná zařízení. Také existují verze čtyřkolek s valníkem se 6 koly a 2 zadními nápravami. Některé čtyřkolky bývají kvůli práci v terénu vybaveny navijákem.

HAV pro čtyřkolky

Dle zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, dělíme čtyřkolky do dvou kategorií motorových vozidel.

  • Čtyřkolky o celkové hmotnosti do 400 kg a maximálním výkonu do 15 kW jsou zařazeny do kategorie motorových tříkolek (skupina L).

  • Čtyřkolky nad 400 kg a s vyšším výkonem patří do kategorie osobních a nákladních vozidel (M, N).

To hraje roli při výběru správného povinného ručení i havarijního pojištění. V případě HAV hraje zásadní roli pořizovací cena, která se zpravidla používá jako maximální pojistná částka v případě totální škody či krádeže. Při nastavování havarijního pojištění je rovněž velmi důležité zvážit hrozící pojistná rizika, mezi ta základní patří havárie, živelné události, krádež a vandalismus. Cenu pak ovlivňuje také výše zvolené spoluúčasti.

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.