Proč si vybrat Španělsko
Španělsko v roce 2023 přivítalo přes 85 milionů mezinárodních turistů a stalo se po Francii druhou nejnavštěvovanější zemí na světě. Cesty na Pyrenejský poloostrov jsou dlouhodobě oblíbené i mezi Čechy. Čím Španělsko cestovatele láká?
Slunečno po celý rok
Přímořská letoviska
Historická města
Ostrovy v Atlantiku a Středozemním moři
Výborná kuchyně
Nejlepší destinace ve Španělsku
Metropole Katalánska a nejnavštěvovanější město ve Španělsku. Turisté vyhledávají především monumentální baziliku Sagrada Família, Park Güell nebo živoucí ulici La Rambla.
Hlavní město Španělska, kde uvidíte například sídlo španělského krále, slavné Museo del Prado či úchvatné náměstí Plaza Mayor. Stejně jako Barcelona láká Madrid také fanoušky fotbalu.
Přístavní město na jihu Španělska potěší slunečným počasím po celý rok. Teploty v Malaze atakují i v zimě 20 °C. Díky přímému letu z Prahy jde o ideální místo, kde se v zimním období trochu ohřát.
Historické město na úpatí pohoří Sierra Nevada. Hlavním turistickým magnetem je palác Alhambra, který je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.
Největší z Baleárských ostrovů. Historickým i kulturním centrem ostrova je Palma de Mallorca. Kvůli množství německých turistů je Mallorca s nadsázkou označovaná za 17. spolkovou zemi Německa. Oblíbený cíl rodin s dětmi.
Stejně jako Mallorca je součástí Baleárských ostrovů. Ibiza osloví hlavně milovníky nočního života a elektronické hudby. Místní kluby jsou proslulé po celém světě.
Celoroční destinace se stabilním počasím a typickými vulkanickými plážemi s černým pískem. Tenerife je největším a nejrozmanitějším z Kanárských ostrovů.
Severní část španělského středomořského pobřeží, která vede od francouzských hranic až k městu Blanes. Oblast s populárními letovisky Lloret de Mar a Tossa de Mar.
Španělsko: Dovolená bez starostí
Před cestováním do Španělska si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Pokryje vám případné ošetření, ztracená zavazadla nebo storno zájezdu.
Kdy je nejlepší jet do Španělska
Španělsko vybízí k návštěvě po celý rok. Koupací sezóna v pevninské části země začíná v květnu a trvá až do konce září. Na Kanárských ostrovech se dá díky stabilním teplotám koupat celoročně. Pokud do Španělska míříte za památkami, jeďte na jaře nebo během podzimu. Teploty jsou snesitelnější než v létě a menší je i množství turistů.
Jestli vám horko nevadí, můžete si dovolenou ve Španělsku naplánovat i o hlavních prázdninách. Při srpnové návštěvě ale počítejte s tím, že řada podniků funguje v omezeném režimu nebo má zcela zavřeno – většina místních čerpá dovolenou právě v srpnu.
V zimních měsících stojí za návštěvu zejména jih Španělska. Teploty se pohybují mezi 15–20 °C a na rozdíl od Česka často svítí slunce. Během pár dní si tak dobijete baterky na zbytek zimy. Lyžaři a snowboardisté zase mohou vyrazit do místních horských středisek.
NÁŠ TIP
Pokud chcete poznat tradiční (a z dnešního pohledu poněkud kontroverzní) tvář Španělska, vydejte se v červenci do Pamplony na festival San Fermín. Jeho součástí je běh s býky přímo v ulicích města.
Jak dlouho se letí do Španělska
Vzhledem ke vzdálenosti Pyrenejského poloostrova cestuje většina českých turistů do Španělska letadlem. Přímé spoje z Prahy nabízí více aerolinek včetně těch nízkonákladových (Ryanair, Vueling). Cena začíná zhruba na 3 500 Kč za zpáteční letenku. Lety z Vídně jsou tradičně levnější. Jak dlouho trvá let do Španělska?
Praha – Barcelona
2:30
Praha – Madrid
3 hodiny
Praha – Malaga
3 hodiny a 20 minut
Praha – Palma de Mallorca
2 hodiny a 30 minut
Praha – Tenerife
5 hodin
Především na sever Španělska se Češi vydávají i autem či autobusem. Z Prahy do Barcelony ale musíte urazit více než 1 700 km.
Na co si dát pozor na dovolené ve Španělsku
Krádeže
Úpal, úžeh, dehydratace
Cestovatelský průjem
Bodnutí hmyzem
Úrazy při sportování
Španělsko je poměrně bezpečnou zemí. Podobně jako v dalších turistických oblastech ale představují problém kapesní krádeže či okrádání na ulici. Riziková je z tohoto pohledu hlavně Barcelona, kde byly některé pouliční krádeže v minulosti dokonce násilné a agresivní.
Často dochází také ke krádežím na dálnici. Auta jsou zastavena například pod záminkou propíchnutého kola a následně vykradena. Hrozbu vykradení aut nepodceňujte ani na benzínových stanicích a odpočívadlech.
Nejčastější komplikace a úrazy ve Španělsku
Cestovní pojištění do Španělska
Přestože Španělsko leží v EU, neměli byste na dovolenou vyrážet bez cestovního pojištění. Modrá kartička (EHIC) vám sice garantuje ošetření, ale za stejných podmínek jako pro místní obyvatele. Čekají vás tedy stejně vysoké doplatky a spoluúčast jako Španěly. Průkaz EHIC navíc nekryje ošetření v soukromých zařízeních, repatriaci nebo asistenční služby. Pojištění tvoří při cestování do Španělska zanedbatelnou část rozpočtu. Na týden si ho sjednáte za 200–300 Kč.
Pojištění | Cena pro 1 osobu na 7/10 dní | Cena pro 2 dospělé s 1 dítětem na 7/10 dní |
---|---|---|
AXA Basic | 210 Kč/262 Kč | 578 Kč/721 Kč |
UNIQA Standard | 224 Kč/280 Kč | 560 Kč/700 Kč |
Union Standard | 228 Kč/285 Kč | 684 Kč/855 Kč |
Slavia pojišťovna: Na cesty | 248 Kč/310 Kč | 620 Kč/775 Kč |
Co si připojistit na dovolenou ve Španělsku
U cestovního pojištění si nezapomeňte zkontrolovat, jaká rizika kryje. Součástí základních balíčků nejsou rizikové sporty, kam obvykle patří například jízda na vodním skútru, jachting, potápění nebo bungee jumping. Tyto aktivity si případně musíte připojistit, typicky v kompletním balíčku rizikových sportů. Z dalších připojištění zvažte:
pojištění odpovědnosti,
pojištění zavazadel,
pojištění storna zájezdu, ubytování a letu,
pojištění právní ochrany,
rozšířené asistenční služby.