epojisteni logo



Proč na dovolenou na Slovensko

Slovensko patří u Čechů k nejoblíbenějším destinacím na dovolenou, a to obzvlášť na kratší výjezdy. Pokud hledáte, kam se vydat na prodloužený víkend, je Slovensko tou pravou volbou, ať se chystáte na letní nebo zimní dovolenou.


Nádherné hory a národní parky


Historická města a hrady


Termály a akvaparky


Snadná dostupnost

Domluvíte se česky

Nejlepší destinace na Slovensku

Bratislava

Hlavní město Slovenska vás uchvátí historickým centrem s malebnými uličkami, hradem a výhledy na Dunaj. Ve srovnání s jinými metropolemi tu vládne klid a pohoda.

Košice

Druhé největší město Slovenska láká na bohatou historii i živou kulturní scénu. Užijete si tu příjemnou atmosféru a posezení v řadě kaváren a restaurací.

Piešťany

Lázeňské město je proslulé termálními prameny a bahenními lázněmi, léčivé prameny slouží k procedurám i pití. Ideální místo pro relaxaci a načerpání energie.

Vysoké Tatry

Nejvyšší hory Slovenska jsou rájem pro milovníky horské turistiky a zimních sportů. Vydejte se na túru nebo vyjeďte lanovkou na Lomnický štít a vychutnejte si nádherné scenérie.

Nízké Tatry

Skalnaté štíty se tu mění v zalesněné vrcholky, ale to Nízkým Tatrám nic neubírá na jejich kráse. K nejoblíbenějším cílům patří vrchol Chopok, Demänovské jeskyně nebo areál Jasná.

Malá Fatra

Pohoří kousek od českých hranic zaujme skalnatými štíty, množstvím roklí a soutěsek. Vydejte se po lávkách a žebřících do soutěsky Horné Diery nebo až na Veľký Rozsutec.

Slovenský ráj

Národní park na východě Slovenska je známý pro své kaňony, vodopády a rokle. I tady vás čeká dobrodružné přelézání lávek a žebříků v úchvatném přírodním prostředí.

Spišský hrad

edna z největších hradních zřícenin ve střední Evropě je zapsaná na seznamu UNESCO. Impozantní stavba je nebývale dobře zachovaná včetně hradeb.

Aktivity a zážitky – Co dělat na Slovensku

  • turistika a ferraty v Tatrách, Malé Fatře a Slovenském ráji

  • dovolená u vody v Senci

  • lyžování a snowboarding v Jasné, Štrbském Plese, Donovalech

  • relaxace v termálních lázních Piešťany, Rajecké Teplice, Bardejovské Kúpele

  • prohlídky hradů a zámků – Spišský hrad, Bojnický zámok, Oravský hrad

  • návštěva historických měst Bardejov, Levoča, Banská Štiavnica

  • rafting na řece Belá nebo Dunajec

  • jeskyně v Slovenském krasu, Slovenském ráji, Ochtinská aragonitová jeskyně

  • cykloturistika kolem Dunaje a po vinařských stezkách Malých Karpat

  • plavba lodí po Dunaji v Bratislavě

  • skanzeny lidové architektury – Vlkolínec, Čičmany

  • akvaparky Tatralandia, Senec, Aquacity Poprad

  • festivaly a kulturní akce – Pohoda festival v Trenčíně, Folklórny festival Východná, Bratislavské hudební jaro)



Kdy je nejlepší čas na návštěvu Slovenska

  • Na Slovensko můžete přijet po celý rok a nebudete zklamaní. Je tu srovnatelné podnebí s Českou republikou, střídají se čtyři roční období. Jen při výletě do hor počítejte s tím, že slovenské Tatry jsou o dost vyšší než naše Krkonoše – nejvyšší hora Slovenska je Gerlach s 2 655 m. Tím pádem je tu chladněji, na vrcholcích se déle drží sníh a počasí umí být nevyzpytatelné – typické jsou nebezpečné letní bouřky.

  • Na oblíbených trasách se to o prázdninách hemží turisty, proto bývá na túry lepší období květen a červen nebo září. V úsecích, kde se leze po žebřících nebo se musíte přidržovat řetězů se totiž v létě tvoří dlouhé zácpy. V zimě si na Slovensku užijete lyžování a další zimní sporty. Jaro a podzim je perfektní také na městskou turistiku, výlety na hrady a zámky, do vinic nebo termálních lázní.

Tipy na ubytování na Slovensku

  • Při výběru ubytování na Slovensku máte širokou škálu možností. Ceny jsou tu stále příznivé, a tak se nemusíte tolik omezovat jako při cestování po západní Evropě. Ve větších městech a turistických centrech najdete levné hostely i luxusní hotely s vysokým standardem služeb. Nadstandardní péči a komfort si užijete také v lázeňských hotelech. Ubytování si snadno vyhledáte přes Booking nebo Airbnb.

  • Pokud máte rádi tradiční atmosféru a klid, můžete se ubytovat v rodinných penzionech a menších horských chatách, které často nabízejí domácí stravu. V horách, podél Dunaje a dalších vodních ploch narazíte na spoustu kempů, kde si můžete postavit stan, zaparkovat obytné auto nebo přespat v chatkách. Luxusní alternativou kempování je tzv. glamping, ten nejznámější najdete na Liptově.

Jak dlouho trvá cesta na Slovensko


Praha – Bratislava

3:20


Praha – Košice

7:15


Praha – Poprad

6:15


Brno – Bratislava

1:20

Brno – Košice

5:15



Slovensko se nachází na naší východní hranici, a tak vám cesta na dovolenou nezabere víc než pár hodin. Na jízdu po dálnici budete potřebovat elektronickou známku, a to i pro elektromobily. Zakoupíte ji online s platností 10, 30 nebo 365 dní. Slovenská dálniční známka na 10 dní vyjde na 12 eur.

Nechce se vám řídit? Vlakem se dostanete až do Vysokých Tater. Případně si můžete vychutnat jízdu napříč Slovenskem z Bratislavy do Košic – trvá to kolem 5 hodin a užijete si výhledy na krásnou přírodu. Z ČR na Slovensko dojedete například autobusy Flixbus a poté si trasu naplánujete s místními dopravci pomocí vyhledávače IDOS. Cestovat na Slovensko můžete také letecky, a to do Bratislavy, Košic nebo Popradu.


Sjednejte si havarijní pojištění pro případ nehody i poruchy

Ani na dovolené se vám nemusí vyhnout problémy s autem. Nehoda, krupobití nebo zloděj? Všechny škody zaplatí havarijní pojištění. Navíc vám poskytne asistenční služby, kdyby se vám auto na cestách porouchalo – zaplatí odtah nebo náhradní vůz.



Na co si dát pozor při dovolené na Slovensku

1

Náročné túry

2

Letní bouřky v horách

3

Medvědi a další zvířata

4

Kapesní krádeže

  • Zejména ve Vysokých Tatrách narazíte na náročné túry s velkým převýšením, ve vysokohorském a skalnatém terénu. Část turistických stezek je doplněna o žebříky a řetězy, které slouží k přidržení v exponovaných úsecích. Pokud nemáte příliš zkušeností z hor nebo máte strach z výšek, pečlivě si naplánujte, kam se vydáte.

    Při turistice v horách buďte připraveni na rychlé změny počasí. Vysoké a Nízké Tatry jsou známé pro náhlé letní bouřky, které mohou být velmi nebezpečné. Každoročně v Tatrách umírají turisté na zásah bleskem nebo kvůli pádu na kluzkém podloží. Hrozí také mlhy a prudké ochlazení, proto si na túry přibalte i teplejší oblečení. Nechte si na výšlap dostatek času, nevyrážejte až pozdě odpoledne.

    Na Slovensku můžete narazit na medvědy, a to nejen v horách. Letos se šelma zatoulala až do centra Liptovského Mikuláše. Na Slovensku žije asi 1000 medvědů, k útokům na člověka dochází zřídka, ale vždy je lepší pohybovat se ve větší skupině. Dejte si pozor také na klíšťata, která přenáší encefalitidu a boreliózu.

    Stejně jako v jiných rušných místech vám v centru Bratislavy, Košic, na nádražích nebo v obchodních centrech hrozí drobné krádeže. Mějte své cennosti neustále na očích a nenechávejte nic ani v autě.




Nejčastější komplikace a úrazy na Slovensku

Podle statistik slovenské Horské služby dochází v horách nejčastěji k následujícím problémům, které vedou až ke smrtelným úrazům

  • nedostatečné vybavení a zkušenosti,

  • uklouznutí na sněhu, ledu,

  • pohyb skalnatým terénem, mimo značené trasy,

  • letní bouřky a zásah bleskem,

  • sněhové laviny,

  • kolaps organizmu.



Každoročně zemře v Tatrách 40–50 lidí a čeští turisté tvoří velkou část z nich, některé roky je to i více než 10 osob. Češi totiž dovolenou v Tatrách podceňují. Myslí si, že jsou nižší než Alpy, a tak jsou také méně nebezpečné. V Tatrách ale častěji dochází k prudkým změnám počasí než v Alpách, protože se jedná o osamělý horský masiv.


Za zásah horské služby se na Slovensku platí, pojistěte se

Další věc, co Češi často podceňují, je zdravotní pojištění. V ČR je totiž zásah horskou službou součástí veřejného zdravotního pojištění, ale na Slovensku tomu tak není. Proto si vždy sjednejte cestovní pojištění, které uhradí i záchranu vrtulníkem.





Cestovní pojištění na Slovensko

Je nutné cestovní pojištění na Slovensko? Sice je Slovensko za humny, ale to neznamená, že se obejdete bez pojištění. Zejména jestli se chystáte do hor, může vás nepříjemně překvapit, že se zásah horské služby na Slovensku platí.

Podívejte se na modelový příklad ceny cestovního pojištění na Slovensko pro jednotlivce a rodinu.


Cestovní pojištění na Slovensko na 7 dní
Léčebné výlohyOdpovědnostÚrazZavazadlaCena pro jednotlivceCena pro rodinu*

AXA Dovolená autem

500 000 000 Kč

25 000 000 Kč

1 000 000 Kč

60 000 Kč

920 Kč

1 981 Kč

Slavia Dovolená autem

10 000 000 Kč

2 000 000 Kč

400 000 Kč

15 000 Kč

762 Kč

1 008 Kč

UNIQA Mini

4 000 000 Kč

1 000 000 Kč

100 000 Kč

-

98 Kč

245 Kč

Union Standard

neomezeně

2 500 000 Kč

600 000 Kč

-

200 Kč

800 Kč

Zdroj: srovnání nabídek pojišťoven z ePojisteni.cz, 21.06.2024 * Rodina se skládá ze 2 dospělých a 2 dětí do 6 let.

Nejvýhodnější cestovní pojištění na Slovensko? Online za 2 minut

Využijte praktickou online kalkulačku a vyhledejte si nejvýhodnější cestovní pojištění během 2 minut. Hned si ho také sjednáte a můžete vyrazit na cesty.

Co si připojistit na dovolenou na Slovensku

rizikové sporty
odpovědnost
autoasistenci
zavazadla



Správně zvolené cestovní pojištění vám poskytne komplexní ochranu během vaší dovolené na Slovensku. Běžné pojištění zahrnuje pouze lékařské výlohy a základní asistenční služby, ale můžete ho rozšířit o další praktická připojištění.

Jestli se chystáte na sportovní aktivity, jako horolezectví nebo rafting, nesmí vám chybět připojištění rizikových sportů. Připojištění odpovědnosti je užitečné v situacích, kdy někomu způsobíte škodu na majetku nebo zdraví, a to se na horách nebo při sportu může snadno stát. Pokud cestujete autem a nemáte havarijní pojištění, sjednejte si alespoň autoasistenci k cestovnímu pojištění. Postará se o odtah nebo opravu auta při nehodě a poruše. Hodí se také připojištění zavazadel, které chrání vaše osobní věci a sportovní vybavení, kdyby si na ně brousili zuby zloději.





Slovenská pravidla a místní zvyky

V neděli zavřeno
Menší obchody mívají v neděli a ve státní svátky zavřeno. Slovenští politici jednají o úplném zákazu prodeje v neděli.
V horách se zdraví
Když se míjíte s jinými turisty, je slušností pozdravit. Stejně jako u nás se na Slovensku říká Ahoj!
Houby a borůvky
Ve většině národních parků nesmíte sbírat houby a lesní plody. Zákaz platí na území s 3. až 5. stupněm ochrany.