Cestovní pojištění až do sedmého měsíce nabízí pouze jedna pojišťovna
Těhotenství sice není nemoc, jak se říká, pojišťovny si však myslí nemoc. A to platí zejména pro cestovní pojištění. Těhotné ženy zpravidla pojišťují pouze do druhého semestru. Jednou z výjimek je ERV pojišťovna, která nabízí cestovní pojištění pro těhotné až do konce sedmého měsíce.
Těhotenství sebou přináší nejen radosti, ale také možná rizika. Při cestách do zahraničí je proto nutná nejen opatrnost, ale také důkladná příprava, která by měla zahrnovat sjednání odpovídajícího cestovního pojištění. Většina pojišťoven nabízí pojištění, které je omezeno blížícím se termínem porodu. Až do sedmého měsíce je těhotnou ženu ochotná pojistit pouze ERV pojišťovna.
„Nastávající maminky se nemusejí bát jet do zahraničí. Ještě dva měsíce před plánovaným porodem jim hradíme jakékoliv léčení či operaci, včetně předčasného porodu. Stejně tak se postaráme i o zdravotní péči pro předčasně narozené miminko,“ říká Ondřej Rušikvas, ředitel marketingu a komunikace ERV pojišťovny a dodává, že ERV pojišťovna hradí léčebné výlohy až do výše 6 milionu korun.
Nezapomínejte na konzultaci s gynekologem
Plánovanou cestu je vždy vhodné probrat s gynekologem, který zkontroluje zdravotní stav těhotné, a upozorní ji na možná rizika a to zejména v pokročilém těhotenství. Krátce před porodem nejsou dlouhé a náročné cesty vhodné. Ve vzdálenějších zemích existuje riziko nakažení neznámou nemocí, které může ublížit těhotné ženě i dítěti.
I u pojištění pro těhotné existují výluky, na které se pojištění nevztahuje. Před cestou je více než vhodné se proto seznámit se smluvními podmínkami. Mezi nejčastější výluky patří těhotenské testy, sterilizace, potrat či umělé oplodnění.
Cestovní pojištění a porod v zahraničí. Kdo uhradí náklady?
V rámci pojištění nebývá porod hrazený pojišťovnou, protože pojištění platí maximálně do 7 měsíce. Do té doby je těhotným ženám hrazeno veškeré neodkladné lékařské ošetření v souvislosti s těhotenstvím. Poté si však musí veškerou péči hradit ze svého. To tedy platí i pro porod.
„Do této doby je těhotným ženám také hrazeno neodkladné lékařské ošetření v souvislosti s těhotenstvím (tedy nikoliv preventivní péče). Potom si lékařskou péči musí hradit samy,“ potvrdila Dagmar Koutská z České pojišťovny. „U komerčního cestovního pojištění máme ve výlukách tyto položky: vyšetření ke zjištění těhotenství, interrupce a jakékoliv komplikace po 6. měsíci těhotenství,“ říká Petr Kouba z UNIQA pojišťovny.
V rámci zemí Evropské unie naštěstí platí zákonné pojištění pro všechny její členy. To znamená, že po předložení tzv. Evropského průkazu by na těhotnou ženu měl lékař pohlížet jak na “místní”. Porod totiž vyžaduje nezbytně nutnou lékařskou péči, která nesmí být odepřená. Jiří Rod z Všeobecné zdravotní pojišťovny navíc tvrdí, že péče o těhotnou ženu by měla být hrazena výpomocně místně příslušnou zdravotní pojišťovnou.