Cestovní pojištění v těhotenství
V době těhotenství by ženy měly být více opatrné, a to platí i pro cesty do zahraničí. Těhotná žena by měla být při výběru cestovního pojištění ještě více opatrnější. Některé pojišťovny totiž těhotné ženy odmítají pojistit, a pokud je pojistí, tak pouze do určitého týdne těhotenství. Je dobré si přesné informace zjistit vždy na pojišťovně. V průběhu těhotenství také doporučujeme se před každou cestou poradit s lékařem.
Pojištění maximálně do 7 měsíce
Cestovní pojištění pro těhotné ženy má jistá omezení související právě s těhotenstvím a jeho riziky. Těhotná žena za pojištění zaplatí stejné peníze jako kdokoliv jiný. Co se však liší je proplácení zdravotních úkonů, které souvisí s těhotenstvím.
Zdravotní úkony, které nesouvisí s těhotenstvím, proplatí pojišťovny normálně. Úkony, které však souvisí přímo s těhotenstvím či porodem však většina pojišťoven proplatí pouze do 6 až 7 měsíce těhotenství. Důvody pojišťovny uvádí různé.
Výluky z pojištění
S cestovním pojištěním těhotných žen také souvisí řada výluk, které se u jednotlivých pojišťoven liší. Nezapomeňte si proto předem zjistit potřebné informace. Standardně se pojištění nevztahuje na těhotenské testy a na úkony spojené se sterilizací, potratem či umělým oplodněním. Neochotně se také pojišťovny staví k ženám s rizikovým těhotenstvím. Pokud je tedy žena v době uzavření pojistky v pracovní neschopnosti kvůli těhotenství, může ji pojišťovna odmítnout pojistit.
Dávejte si pozor i na to, kam cestujete. Ne všechny destinace jsou pro těhotné ženy vhodné, určitě pak necestuje do zemí s nutnými očkováními. Své podmínky si stanovují i letecké společnosti, které se týkají bezpečnosti. Pokud tak překročíte určitý týden těhotenství, budete potřebovat lékařské potvrzení, že můžete letět letadlem.
Cestu do zahraničí konzultujte se svým gynekologem
Pokud jste těhotná a plánujete cestu do zahraničí, nezapomeňte se poradit se svým gynekologem. Ten zná váš zdravotní stav nejlépe a dokáže vám patřičně vysvětlit rizika spojená s cestováním v době těhotenství.
Konzultace je nutná zejména tehdy, je-li žena v pokročilém těhotenství. V této době není příliš vhodné podnikat náročné a dlouhé cesty, které by mohli ublížit nejen ženě, ale i dítěti. Zejména ve vzdálenějších zemích může i banální nemoc způsobit závažné komplikace.
Nepodceňujte cestovní pojištění
Pojištění je vhodné nejen pro těhotné ženy, ale i pro rodiny cestující s malými dětmi.
Cestovní pojištění a porod v zahraničí. Kdo uhradí náklady?
V rámci pojištění nebývá porod hrazený pojišťovnou, protože pojištění platí maximálně do 7 měsíce. Do té doby je těhotným ženám hrazeno veškeré neodkladné lékařské ošetření v souvislosti s těhotenstvím. Poté si však musí veškerou péči hradit ze svého. To tedy platí i pro porod.
„Do této doby je těhotným ženám také hrazeno neodkladné lékařské ošetření v souvislosti s těhotenstvím (tedy nikoliv preventivní péče). Potom si lékařskou péči musí hradit samy,“ potvrdila Dagmar Koutská z České pojišťovny. „U komerčního cestovního pojištění máme ve výlukách tyto položky: vyšetření ke zjištění těhotenství, interrupce a jakékoliv komplikace po 6. měsíci těhotenství,“ říká Petr Kouba z UNIQA pojišťovny.
V rámci zemí Evropské unie naštěstí platí zákonné pojištění pro všechny její členy. To znamená, že po předložení tzv. Evropského průkazu by na těhotnou ženu měl lékař pohlížet jak na “místní”. Porod totiž vyžaduje nezbytně nutnou lékařskou péči, která nesmí být odepřená. Jiří Rod z Všeobecné zdravotní pojišťovny navíc tvrdí, že péče o těhotnou ženu by měla být hrazena výpomocně místně příslušnou zdravotní pojišťovnou.