epojisteni logo

Tipy na dovolenou v Polsku

  • Dovolená u moře i lyžování na horách

  • Výlety autem, vlakem i autobusem

  • Cestovní pojištění od 200 Kč/týden




Proč si vybrat Polsko

Polsko okouzlí bohatou historií, krásnou přírodou nebo udržovanými tradicemi. V zemi našich severních sousedů si naplánujete netradiční dovolenou u moře, skvělou lyžovačku i výlety za městskými památkami. Díky krátké vzdálenosti z ČR je cestování do Polska možné jen na otočku nebo několik dní.


Snadné cestování


Možnost kratších cest


Rozmanitá dovolená


Kulturní blízkost

Cenová dostupnost

Nejlepší destinace v Polsku

Varšava
Varšava

Hlavní město Polska. Moderní metropole s téměř 2 miliony obyvatel nadchne Starým Městem, Královským hradem, mnoha muzei, ale také pulzující čtvrtí Praga.

Krakov
Krakov

Bývalé hlavní město polského království. Návštěvu nádherného historického města snadno spojíte s výletem do muzea v Osvětimi, které připomíná hrůzy druhé světové války.

Gdaňsk
Gdaňsk

Město na severu Polska u Baltského moře. Turisté vyhledávají hlavně dlouhé písčité pláže, rušný přístav, nábřeží řeky Motlavy a malebné centrum města. Nedaleko Gdaňsku leží Sopoty, oblíbené přímořské letovisko.

Vratislav
Vratislav

Město nedaleko českých hranic, kde uvidíte jedny z nejhezčích vánočních trhů v Polsku. Krásy Hlavního nebo Solného náměstí si ale užijete po celý rok.

Národní park Pieniny
Národní park Pieniny

Nevelké pohoří na hranicích Polska a Slovenska ohromí unikátní krajinou a nedotčenou přírodou. Pěší turisty potěší množství značených tras a možnosti dalšího turistického vyžití.

Mazurská jezera
Mazurská jezera

Na severovýchodě Polska najdete jedno z nejkrásnějších jezerních pásem v Evropě. Mazurská jezera představují ráj pro všechny kajakáře, kanoisty i jachtaře.

Zakopané

Městečko na úpatí polských Tater a hlavní centrum zimních sportů. V oblasti se nachází několik středisek pro zkušené i začínající lyžaře. Během léta ze Zakopaného můžete podnikat pěší výlety do okolních hor.

Krkonoše

O Tatry se Poláci dělí se Slováky, Krkonoše pro změnu sdílí s Čechy. Pokud už českou část pohoří znáte nazpaměť, vydejte se přes hranice. Cestu do polských Krkonoš spojte s návštěvou města Jelení Hora.

Kdy je nejlepší jet do Polska

  • Termín přizpůsobte zamýšleným aktivitám. Pokud v Polsku plánujete dovolenou u moře, vyrazte o letních prázdninách. Voda dosahuje nejvyšších teplot v srpnu. V červnu a září je teplota moře spíše pro otužilce.

  • Ideální podmínky pro poznávání památek přináší zejména konec jara a začátek podzimu. Jestli vám ale nevadí vyšší teploty, užijete si návštěvu polských měst i v létě. V porovnání s pobřežím a jezerními oblastmi bývají města méně vytížená.

  • Chystáte se do Polska na hory? Lyžařská sezóna obvykle začíná koncem listopadu a končí v polovině března. Turisté si ale hory vychutnají i v průběhu léta, kdy mohou podnikat řadu pěších výletů.



Jak dlouho se cestuje do Polska

Česká republika sdílí s Polskem téměř 800 km dlouhou státní hranici. K našim sousedům se tedy snadno dostanete autem, autobusem či vlakem. Při cestě autem nemusíte řešit dálniční známku, Polsko využívá systém mýtného. Poplatek vždy zaplatíte při výjezdu z placeného úseku.


Praha – Varšava

8–10 hodin


Praha – Krakov

7–8 hodin


Ostrava – Krakov

2 hodiny a 30 minut

Hradec Králové – Vratislav

3 hodiny a 15 minut

Pozor!

Výběr mýtného je v Polsku poměrně komplikovaný. Na rychlostních silnicích a některých dálnicích spadá mýtné pod státní systém e-TOLL. Jízda na těchto vozovkách je od roku 2023 zpoplatněná jen pro vozidla nad 3,5 tuny. Na vybraných úsecích mají výběr mýtného na starosti soukromé společnosti. Jde o úseky dálnic A1, A2 a A4. Dálnice A1 je pro motocykly a automobily v roce 2024 zdarma, na zbylých vás čekají poplatky. Bližší informace o soukromých úsecích včetně kalkulaček mýtného najdete na webech společností, které dálnice spravují.



Především u vzdálenějších destinací vám ušetří čas cestování letadlem. Z Prahy do Polska létá několik aerolinek, včetně nízkonákladového Ryanairu. Ten aktuálně nabízí lety do Gdaňsku, Krakova a Poznaně.


Praha – Varšava

1 hodina a 15 minut


Praha – Krakov

1 hodina a 10 minut

Praha – Gdaňsk

1 hodina a 15 minut

Náš tip

Před cestou autem do Polska si nezapomeňte sjednat havarijní pojištění. Při vámi zaviněné nehodě pokryje škody na vašem autě. Vztahuje se ale také na vandalismus či odcizení vozidla. Pokud nechcete celoroční pojistku, můžete využít krátkodobé havarijní pojištění.



Cestovní pojištění do Polska

Polsko je stejně jako ČR součástí EU. V případě nemoci či úrazu máte nárok na ošetření za stejných podmínek jako místní obyvatelé. To však také znamená se stejnými poplatky a spoluúčastí. Průkaz EHIC (modrá kartička) vám navíc nekryje ošetření v soukromých zařízeních, repatriaci nebo asistenční služby. Vhodnějším řešením je proto cestovní pojištění. Při cestování do Polska si ho pořídíte od 200 Kč/týden.

PojištěníCena pro 1 osobu na 4/7 dníCena pro 2 dospělé s 1 dítětem na 4/7 dní

AXA Basic

105/210 Kč

289/578 Kč

UNIQA Standard

112/224 Kč

280/560 Kč

Union Standard

114/228 Kč

342/684 Kč

Slavia pojišťovna: Na cesty

124/248 Kč

310/620 Kč


Co si připojistit na dovolenou v Polsku

Při sjednání pojištění si ověřte, co vám smlouva kryje. V základním pojištění nejsou zahrnuté rizikové sporty, kam patří například jachting, bungee jumping nebo lyžování mimo vyznačené sjezdovky. Každá pojišťovna si určuje rizikové aktivity sama. Je proto důležité, abyste si zkontrolovali smluvní podmínky. Z dalších volitelných připojištění zvažte:

  • pojištění odpovědnosti,

  • pojištění zavazadel,

  • pojištění storna zájezdu, ubytování a letu,

  • pojištění právní ochrany,

  • rozšířené asistenční služby.





Na co si dát pozor při dovolené v Polsku


dopravní nehody


úrazy

odcizení peněz, dokladů, cenností

  • Polsko je bezpečnou zemí a běžná kriminalita je srovnatelná s ČR. V místech s vyšší koncentrací osob si dejte pozor na odcizení peněz, dokladů a dalších cenností. Rizikové jsou například noční vlaky mezi ČR a Polskem nebo linky spojující mezinárodní letiště s centry okolních měst. Pokud máte v plánu cestovat i do sousedního Běloruska, vyhněte se hraničnímu přechodu Kuznica/Bruzgi, který je delší dobu zavřený. Využít můžete přechody Bobrowniki/Teterevka či Terespol/Brest.

  • I když by to mělo být samozřejmé, při cestě autem do Polska nejezděte pod vlivem alkoholu. Poláci v březnu 2024 zpřísnili udělované tresty. Při nadýchání do 0,5 ‰ se dopouštíte přestupku, za který vám kromě vysoké pokuty hrozí zadržení na 30 dní a zákaz řízení až na 3 roky. Jízda s více než 0,5 ‰ je hodnocena jako trestný čin s možným odnětím svobody až na 3 roky a zákazem řízení od 1 do 15 let. Pokud nadýcháte více než 1,5 ‰, riskujete také zabavení automobilu.

Nejčastější komplikace a úrazy v Polsku

  • K nejčastějším komplikacím českých turistů na dovolené v Polsku patří dopravní nehody. Zejména ve velkých městech k nim přispívá hustý provoz na polských silnicích. V některých případech může výlet znepříjemnit místní voda z kohoutku. Ta je sice pitná, ale může obsahovat mikroorganismy, na které z ČR nejsme tolik zvyklí. Případné potíže zmírní běžné přípravky z cestovní lékárničky.

    Z hlediska úrazů dovolená v Polsku nijak nevybočuje od cest po ČR. V létě dochází k úrazům například při turistice či jízdě na kole. Zimní měsíce tradičně přináší úrazy spojené s lyžováním nebo snowboardingem.

Polská pravidla a místní zvyky

  • Silná církev

    Role církve je v Polsku mnohem silnější než v ČR. Ke katolické víře se hlásí více než 70 % Poláků. Věřících však postupně ubývá a zejména pro mladší občany již není náboženství tak důležité jako pro předchozí generace.

  • Pozor na jazyk

    Polština a čeština jsou příbuzné jazyky. Dejte si ale pozor na pár záludností. Některá slova totiž zní stejně, ale znamenají něco jiného. Například silnice se polsky řekne „droga“. Výraz „sklep“ zase značí obchod.

  • Lákavé zahraničí

    Polsko má necelých 37 milionů obyvatel. Dalších zhruba 20 milionů Poláků a osob polského původu žije v zahraničí. Nejpočetnější polská diaspora je v USA.