epojisteni logo

Tipy na dovolenou na Kypru

  • Starověké památky

  • Koupací sezóna od května do října

  • Cestovní pojištění za 200–300 Kč/týden



Proč si vybrat Kypr

Na Kypr nemíří tolik českých turistů jako do Chorvatska, Itálie nebo Řecka. Ale ti, co si dovolenou na třetím největším ostrově ve Středozemním moři naplánují, rozhodně nelitují. Proč byste měli Kypru dát šanci?


Slunečné počasí po celý rok


Dlouhá koupací sezóna


Nedotčená příroda


Zachovalé antické památky

Rozmanitá kuchyně

Nejlepší destinace na Kypru

Nikósie

Hlavní město Kypru, které je stejně jako celý ostrov rozdělené na řeckou a tureckou část. Kde jinde se vám podaří navštívit město ležící ve dvou státech a různých časových pásmech?

Limassol

Po Nikósii druhé největší město a zároveň největší přístav. Nachází se na jihu ostrova. K nejzajímavějším místům Limassolu patří nádherná pěší promenáda podél moře a Limassolský hrad.

Paphos

Město na jihozápadě Kypru. Místní archeologické naleziště s pozůstatky starověkého města je na seznamu památek UNESCO. Díky mezinárodnímu letišti je Paphos častým vstupním bodem turistů.

Larnaka

Další vstupní bod ostrova. Třetí nejlidnatější město Kypru disponuje největším letištěm. Larnaka nabízí městskou zábavu, rušný noční život a dlouhé písčité pláže.

Cape Greco

Mys na jihovýchodě ostrova. Dramaticky vyhlížející útesy, mořské jeskyně a průzračná voda. Místo, odkud si odvezete nezapomenutelné vzpomínky i fotografie.

Ayia Napa

Jedno z nejvyhledávanějších letovisek na Kypru. Kdysi ospalá rybářská vesnička, dnes jedno z hlavních center zábavy plné diskoték, barů a klubů.

Salamis

Pozůstatky antického města Salamis můžete obdivovat nedaleko Famagusty. Spolu s pozůstatky města Kourion povinná zastávka pro milovníky historie.

Poloostrov Karpaz

Protáhlý výběžek na severovýchodě ostrova. Místo, kde se zastavil čas. Nedotčená příroda, liduprázdné pláže a divocí oslíci. Ne nadarmo je Karpaz považován za jeden z posledních rájů na Zemi.

Kypr: Dovolená bez neočekávaných výdajů

Před cestou na Kypr si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Pokryje vám náklady na lékařské ošetření, ztrátu zavazadel nebo poplatky za storno zájezdu na poslední chvíli.

Kdy je nejlepší jet na Kypr

  • Kypr potěší více než 300 slunečnými dny v roce. Příjemné počasí dělá z ostrova oblíbenou celoroční destinaci. Koupací sezóna trvá od května do října. V období letních prázdnin ale počítejte s vysokými teplotami až okolo 40 °C. Pokud cestujete za turistikou a místními památkami, vyrazte mezi březnem a květnem nebo během října a listopadu.

  • Dovolenou na Kypru si užijete i v zimě. Teploty se přes den pohybují mezi 15–20 °C. Program vám mohou komplikovat časté přeháňky, které ale obvykle nemají dlouhého trvání. V pohoří Troodos v lednu a únoru dokonce sněží. Zimní dovolenou na Kypru si tak můžete zpestřit lyžováním v nejjižnějším lyžařském středisku v Evropě.

Věděli jste?

Ostrov Kypr se dělí na dvě části. Jižní část Kypru (Kyperská republika) osídlená převážně řeckými Kypřany je členem EU a můžete sem vycestovat jen s občanským průkazem. Severní Kypr, kde žijí turečtí Kypřané, je stát oficiálně uznávaný pouze Tureckem. Při příletu do této části ostrova potřebujete cestovní pas, který je platný alespoň 6 měsíců ode dne příjezdu.

Přejezd z Kyperské republiky na Severní Kypr by měl být možný i na občanský průkaz, ale v praxi záleží spíše na konkrétním úředníkovi. Pokud tedy plánujete navštívit sever ostrova, mějte s sebou raději cestovní pas.



Jak dlouho se letí na Kypr

Z ČR se na Kypr dostanete letecky. Přímé lety z Prahy zajišťují SmartWings a nízkonákladový Wizz Air. Druhá společnost vychází výrazně levněji, zpáteční letenky pořídíte od 3 000–4 000 Kč. Na ještě nižší ceny se dostanete při odletu z Vídně, kde nabídku rozšiřují další aerolinky. V letních měsících jsou k dispozici také charterové lety cestovních kanceláří. U letů na Severní Kypr je z politických důvodů nutné mezipřistání v Turecku.


Praha – Larnaka

3 a půl hodiny


Praha – Paphos

3 a půl hodiny

Praha – Ercan (Severní Kypr)

5 hodin

Na co si dát pozor při dovolené na Kypru


Jízda po levé straně


Kvalita pitné vody

Úpal, úžeh, dehydratace

  • Kypr je bezpečnou zemí s nízkou kriminalitou. Na silnicích se jezdí po levé straně. Mějte se tedy na pozoru při přecházení silnice, jízdě na kole i řízení. Pokud si plánujete půjčit auto, ověřte si podmínky pojištění. Autopůjčovny obvykle nemají sjednané havarijní pojištění pro druhou část Kypru. V případě zaviněné autonehody či odcizení vozu turistům hrozí, že budou platit škody z vlastní kapsy.

  • Voda z kohoutku je sice na Kypru pitná, ale její kvalita může být místy nižší než v našich končinách. Cestovatelům se spíše doporučuje konzumace balené vody. Především v letních měsících si dejte pozor na vysoké teploty a silné sluneční záření.



Nejčastější komplikace a úrazy na Kypru

  • Za hlavními komplikacemi obvykle stojí nedostatečná ochrana před nástrahami letního počasí. Zejména na dovolené u moře hrozí turistům úpal, úžeh, dehydratace či nevolnost. Příznaky ale většinou odezní během několika dní. Zmírnit je můžete běžně dostupnými prostředky z cestovní lékárničky. Kvůli levostrannému provozu se cestovatelé snáze stávají účastníky dopravních nehod. Autopůjčovny ale řízení cizincům usnadňují a nabízí převážně vozidla s automatickou převodovkou.

Věděli jste?

Ostrov Kypr je považovaný za rodiště Afrodité, bohyně lásky a krásy. Kypr se proto někdy označuje jako Afroditin ostrov.

Cestovní pojištění na Kypr

Na základě průkazu EHIC (modrá kartička) máte nárok na ošetření v Kyperské republice, nikoliv na Severním Kypru. Cestovní pojištění ale doporučujeme ve všech případech – modrá kartička vám na rozdíl od komerčního pojištění nezajišťuje ošetření v soukromých zařízeních, repatriaci nebo asistenční služby. S průkazem EHIC vás navíc čekají stejné poplatky a spoluúčast jako místní obyvatele. Kolik stojí cestovní pojištění na Kypr?

Kolik stojí cestovní pojištění na Kypr?
PojištěníCena pro 1 osobu na 7/14 dníCena pro 2 dospělé s 1 dítětem na 7/14 dní

AXA Basic

210 Kč/393 Kč

578 Kč/1 082 Kč

UNIQA Standard

224 Kč/420 Kč

560 Kč/1 050 Kč

Union Standard

228 Kč/428 Kč

684 Kč/1 284 Kč

Slavia pojišťovna: Na cesty

248 Kč/465 Kč

620 Kč/1 164 Kč

Zdroj: Online kalkulačka ePojisteni.cz, červen 2024

Co si připojistit na dovolenou na Kypr

Cestovní pojištění přizpůsobte svým preferencím a plánovaným aktivitám. Základní pojištění například nezahrnuje rizikové sporty, do kterých pojišťovny většinou zařazují jízdu na vodním skútru, jachting, potápění, zorbing nebo třeba bungee jumping. Podobné aktivity si musíte připojistit. K často využívaným připojištěním patří také:


  • pojištění odpovědnosti („pojistka na blbost“),

  • pojištění storna zájezdu, ubytování a letu,

  • pojištění zavazadel,

  • pojištění právní ochrany

  • rozšířené asistenční služby.


Kyperská pravidla a místní zvyky

  • Citlivé téma

    Současné rozdělení Kypru je výsledkem ozbrojeného konfliktu mezi Řeky a Turky v 70. letech. Na mír dodnes dohlíží mise OSN. Téma je pro řadu místních stále citlivé a lépe uděláte, když se mu vyhnete.

  • Anglicky bez problémů

    Kypr byl až do roku 1960 britskou kolonií. Alespoň základní znalost angličtiny je běžná i v odlehlých vesnicích a napříč generacemi. Pokud se anglicky domluvíte, s komunikací by neměl být problém.

  • Zapomeňte na čas

    Atmosféra na Kypru je více uvolněná a bezstarostná než ve střední Evropě. Jiné je i vnímání času. Při setkáních s místními se nenechte rozhodit možným zpožděním, klidně v řádu desítek minut.

Čtěte náš blog a zjistěte víc

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?