Tipy na dovolenou v Albánii

  • Jedna z nejrychleji rostoucích turistických destinací

  • Krásné pláže a panenská příroda v horách

  • K cestovnímu pojištění přidejte připojištění rizikových sportů

Proč na dovolenou do Albánie


Pláže s bílým pískem


Turistika v horách


Památky UNESCO


Skvělý poměr cena/výkon

Pohostinnost místních



Češi měli zemi na Balkánském poloostrově v oblibě zejména pro její divoké hory a nedotčenou přírodu, Albánie ale nikdy nebyla masovou turistickou destinací. To se však v posledních letech mění. V zemi se výrazně zlepšila bezpečnostní situace i infrastruktura. Dovolená v Albánii s all-inclusive se pravidelně objevuje v nabídce cestovních kanceláří. Albánské hory jsou přístupnější než kdy dřív. Do Albánie rozhodně stojí za to vyrazit!



Nejlepší destinace v Albánii

Tirana

Hlavní město nemá dlouhou historii a příliš památek tu nenajdete. Na druhou stranu vás nadchne živou atmosférou, množstvím restaurací, kaváren a barů, ale i zelení v ulicích.

Saranda

Největší letovisko na Albánské riviéře je vystavěno na útesu nad zálivem, užijete si tu procházku po promenádě a několik rušných pláží. Skvělý výchozí bod pro výlety do okolí.

Ksamil

Malé letovisko nedaleko Sarandy vás ohromí průzračnou tyrkysovou vodou a bílým pískem. Budete mít pocit, že jste v Karibiku. Prozkoumejte i místní podmořský život při šnorchlování.

Durrës (Drač)

V druhém největším městě Albánie nejlépe propojíte koupání v moři a poznávání historie. Najdete tu pozůstatky římských památek, řadu muzeí, ale i dlouhé písčité pláže.

Butrint

Starověké město vybudované před 2 500 lety Řeky nese otisk i nadvlády Římanů, Byzantinců a Benátčanů. Zachovalá archeologická lokalita se zapsala na seznam UNESCO.

Gjirokastra

Kouzelné městečko pod vrcholky hor je díky jedinečné architektuře zapsané na seznamu UNESCO. Tradiční kamenné domy, pravoslavné kostely a hrad rozhodně stojí za návštěvu.

Albánské Alpy (Prokletije)

Nádherné hory sahají až do výšky 2 700 m n. m. Užijete si tu jednodenní túry i vícedenní přechody. Nedávno se sem výrazně usnadnil přístup, nová asfaltová silnice vede až do Thethi.

Ochridské jezero

V Albánii se můžete koupat nejen v moři, ale v i jezerech. Navštivte rybářskou vesnici Lin, kde si vychutnáte poklidné východy slunce i projížďku lodí po jezeře.

Aktivity a zážitky v Albánii

  • nejkrásnější pláže Grama, Gjipe, Bunec, Dhërmi

  • návštěva památek a historických měst

  • šnorchlování a potápění v Ksamilu

  • rafting na řece Vjosa

  • výlet lodí na pláže poloostrova Karaburun

  • paragliding v Llogarském průsmyku

  • MTB v Albánských Alpách a Šar planině

  • kurzy vaření albánské kuchyně

  • jeep safari po plážích Albánské riviéry

  • offroad autem nebo na motorce

  • agroturistika

  • projížďka na koních v údolí Vjosy

Cestovní doklady v Albánii

  • Albánie sice není členem Evropské unie, ale pro vstup do země vám stačí občanský průkaz, není nutný cestovní pas. Doklad musí být platný minimálně 3 měsíce po opuštění země. V Albánii můžete pobývat bez víz nanejvýš 90 dní.

    Pokud přijíždíte autem, musíte mít technický průkaz a zelenou kartu v papírové podobě, kontrolují je už na hranicích. Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje také mezinárodní řidičský průkaz.

Vypněte data, zakupte místní SIM kartu

Na Albánii se vztahují vysoké roamingové poplatky. Proto před příjezdem do země vypněte mobilní data, aby vás nepříjemně nepřekvapil účet za telefon. Wi-fi je dostupná v hotelech, restauracích i kavárnách. Pokud chcete mít k dispozici data, zakupte si místní SIM kartu na letišti nebo ve městě.

Kdy je nejlepší čas na návštěvu Albánie

  • Středomořské podnebí v Albánii se vyznačuje suchými a horkými léty. Nejlepší čas na dovolenou u moře v Albánii je od května do června a od září do října. V tomto období panují teploty kolem 25 °C až 30 °C, jen musíte počítat s tím, že na začátku sezóny je voda v moři chladnější. Naopak v září zůstává moře prohřáté z léta a má ještě krásných 25 °C.

    Prší jen výjimečně, obvykle se jedná o rychlou bouřku. V červenci a srpnu je v Albánii velké vedro s teplotami kolem 35 °C, navíc oblíbená přímořská letoviska jsou přeplněná místními.

  • Pokud se chystáte do albánských hor, cestu si naplánujte odpovídajícím způsobem svému vybavení a zkušenostem. Teprve v dubnu začíná tát sníh, v květnu obvykle mizí i z nejvyšších partií. Na túry je ideální červen, kdy se horské louky krásně zelenají, teploty se pohybují kolem 20 °C. Počítejte s tím, že počasí v horách se i v létě může během pár minut změnit a na vrcholcích vás může zastihnout nebezpečná bouřka. V říjnu už můžete narazit na první sněžení a noční teploty klesají těsně nad bod mrazu.

    Zajímají vás hlavně památky a městská turistika? Pak se do Albánie vydejte v dubnu nebo říjnu. Možná vás občas zastihne dešťová přeháňka, ale většina dní je slunečných s teplotami kolem 20 °C.

Chystáte se do hor? Připojistěte si úraz

Při pohybu v horách stačí malé podklouznutí a můžete si způsobit si vážný úraz. Když vás vyřadí z práce na delší dobu, bude se vám hodit denní odškodnění z cestovního pojištění. Připojištění úrazu poskytne plnění také pro případy trvalých následků a smrti.

Tipy na ubytování v Albánii

  • Cestování do Albánie zažívá obrovský rozmach a nabídka ubytování se rychle rozšiřuje. Pomalu přibývají i luxusní hotely, a to zejména na Albánské riviéře. V letní sezóně ubytovací kapacity nestačí, a tak si musíte hotel zarezervovat s velkým předstihem, počítejte také s vyššími cenami. Mimo sezónu spoustu ubytovacích zařízení zcela zavírá. Nejširší nabídku najdete na Booking.com, a to jak městské hotely, tak skromné penziony v horách.

  • V Tiraně a velkých městech narazíte na levné hostely se sdílenými pokoji už od 7 €/noc. Jinak představuje nejlevnější variantu ubytování v soukromí, kdy s hostiteli obýváte jeden dům. Narazíte na něj zejména na venkově. Pokud se vydáváte do odlehlejších oblastí, kde není nabídka ubytování online, poptejte se místních, většinou vám někdo nocleh nabídne. Další možností je kempování v přírodě, které je v Albánii tolerováno. Kempy zatím nejsou tolik rozšířené, ale pár desítek už jich v zemi existuje.

Jak dlouho se letí do Albánie


Praha – Tirana

1:55


Vídeň – Tirana

1:50


Praha – Korfu

2:10


Vídeň – Ochrid

1:40

Vídeň – Podgorica

1:25

Jak se nejlépe dostat do Albánie

    • Letecky: Přímé lety z Prahy do Tirany vypravuje Smartwings a také nízkonákladové aerolinky Wizz Air a Ryanair, ty nabízí i lety z Vídně. Případně můžete využít lety z Vídně do okolních států – řecký ostrov Korfu (v letní sezóně i lety z Prahy), Ochrid v Severní Makedonii, Podgorica v Černé Hoře nebo Priština v Kosovu.

    • Autem: Nejrychlejší trasa vede přes Maďarsko, Srbsko a Černou horu. Do středu Albánie je to asi 18 hodin. Návštěvu Albánie můžete spojit i s cestou přes Chorvatsko, najedete asi o 100 km víc, ale časově to vyjde podobně.

    • Autobusem: Do Albánie nejezdí přímý spoj žádného dopravce z ČR. Autobusem se sem ale snadno dostanete z okolních států (z Černé Hory, Severní Makedonie, Kosova a Řecka).

    • Trajektem: Do Albánie se dopravíte i trajektem z Itálie, například z Terstu do Drače. Krátký výlet lodí na albánskou pevninu si můžete udělat i z nedalekého ostrova Korfu.

Na co si dát pozor v Albánii

1

Divoká silniční doprava

2

Vloupání do auta

3

Potulní psi

4

Pitná voda



Asi největší riziko v Albánii představuje jízda autem. V Albánii se silniční předpisy moc nedodržují, a tak vás místní řidiči překvapí třeba nedáním přednosti nebo předjížděním v nepřehledném úseku. Buďte proto maximálně ostražití a připraveni opravdu na vše. Dávejte pozor také na poškození vozovky, i když kvalita silnic se velmi zlepšila.

Podle statistik je kriminalita v Albánii poměrně vysoká, ale většinou se jedná o případy organizovaného zločinu, které se netýkají turistů. Jinak se jedná o bezpečnou zemi a hrozí tu rizika srovnatelná s jinými evropskými zeměmi, tedy zejména kapesní krádeže a vloupání do aut. Proto raději nenechávejte v autě nic na očích.

Potulní psi se procházejí i ulicemi hlavního města, ale většinou si vás nebudou všímat a nejsou nebezpeční. To ale neplatí o pasteveckých psech, na něž narazíte na venkově a v horách. Ti chrání svoje stádo za každou cenu, a tak byste se jim měli obloukem vyhnout. Zvažte očkování proti vzteklině – v Albánii se sice příliš nevyskytuje, ale není tu ani dostupné sérum na léčbu.

Voda z kohoutku v Albánii nedosahuje evropského standardu a může vám způsobit zažívací potíže. Proto raději konzumujte vodu balenou, nebo alespoň převařenou. V horách je to s kvalitou vody lepší, protože pochází přímo z pramenů.


Pojistěte se proti krádeži zavazadel

Pojištění zavazadel a osobních věcí si můžete přidat k cestovnímu pojištění. Dejte si ale pozor na výluky. Pokud dojde k odcizení z vozidla, pojišťovna poskytne plnění obvykle jen v případech, že jste zavazadla uložili do kufru auta a nebyla vidět. Pojištění se také většinou nevztahuje na krádeže mezi 22:00 a 6:00 hod.




Nejčastější komplikace a úrazy v Albánii

Ztracení v horách

Albánské hory jsou odlehlé a nebezpečné. Digitální mapy často neodpovídají skutečnosti a území není pokryté signálem. Proto hrozí, že se v horách ztratíte. Trasu raději předem konzultujte s místními, nescházejte ze značených cest a vybavte se GPS.

Dehydratace a úžeh

V létě v Albánii panují vedra až 40 °C, ani v horách nejsou výjimkou třicítky. Na několikadenní túry si většinou musíte nést zásoby vody, protože v horách se nachází minimum povrchové vody. Kvůli krasovému podloží se voda rychle ztrácí pod zem a prameny můžou v létě vysychat.

Úrazy v horách

Horská služba v Albánii neexistuje, záchrana z hor obvykle trvá dlouhé hodiny kvůli nepřístupnému terénu. Na túry nevyrážejte sami. Vybavte si lékárničku na ošetření základních úrazů. Do batohu přibalte nepromokavé a teplejší oblečení, kdyby došlo k náhlé změně počasí.

Nebezpečná zvířata

V přírodě se chraňte proti klíšťatům, mohou přenášet encefalitidu nebo boreliózu. Nebezpečí představuje kousnutí silně jedovatou zmijí růžkatou. V horách hrozí útok pasteveckými psy a můžete potkat také medvědy, ale ti jsou většinou plaší. Zato v albánském moři je bezpečno, pláže jsou obvykle písčité, a tak tu nenarazíte na ježky.



Kde vyměnit albánský lek?

Albánská měna není volně směnitelná, a proto ji směníte pouze v Albánii nebo na hraničních přechodech. Nejlepší je přivézt si hotovost v eurech a vyměnit ji ve směnárně. Přímo na letišti bývá nevýhodný kurz, peníze vyměňte raději ve městě. Případně si vyberte leky z bankomatu.

Cestovní pojištění do Albánie

V Albánii sice platí dohoda o poskytnutí zdravotní péče na Evropský průkaz, ale rozhodně na to nespoléhejte. Vztahuje se jen na veřejná zdravotnická zařízení, která nedosahují vysoké kvality. Nejlepší zdravotní péči obdržíte v soukromých nemocnicích, a proto potřebujete cestovní pojištění. Pokud se chystáte do hor, ověřte si, že se pojištění vztahuje i na pohyb v odlehlých oblastech a mimo značené cesty.

Podívejte se na modelový příklad ceny cestovního pojištění do Albánie pro jednotlivce i rodinu.



Cestovní pojištění do Albánie na 7 dní
Léčebné výlohyOdpovědnostÚrazZavazadlaCena pro jednotlivceCena pro rodinu*

AXA Dovolená autem

500 000 000 Kč

25 000 000 Kč

1 000 000 Kč

60 000 Kč

920 Kč

1 981 Kč

Slavia Letní dovolená

10 000 000 Kč

2 000 000 Kč

400 000 Kč

15 000 Kč

218 Kč

632 Kč

UNIQA Mini

fallback mark

1 000 000 Kč

100 000 Kč

-

98 Kč

245 Kč

Union Standard

neomezeně

2 500 000 Kč

600 000 Kč

-

200 Kč

800 Kč

Zdroj: srovnání nabídek pojišťoven z ePojisteni.cz, 19.06.2024 * Rodina se skládá ze 2 dospělých a 2 dětí do 6 let.



Sjednejte si cestovní pojištění z pohodlí domova

Kvůli sjednání cestovního pojištění nemusíte nikam chodit. Vše zařídíte online z pohodlí domova. Smlouvu a kartičku s kontakty na asistenční službu obdržíte obratem do e-mailu.

Co si připojistit na dovolenou v Albánii

  • Základní cestovní pojištění k moři kryje rekreační sporty (plavání, běh, jízda na kole), ale na adrenalinové zážitky, jako je potápění nebo paragliding, budete potřebovat připojištění rizikových sportů. Vhod přijde také pojištění odpovědnosti, které za vás uhradí škody způsobené třetí osobě.

  • Chystáte se do Albánie autem? Pak vám nesmí chybět asistenční služby. Kvůli horšímu stavu silnic můžete snadno píchnout nebo auto jinak poškodit, a pak se hodí mít na telefonu nonstop pomoc. Jestliže si auto budete půjčovat, zvažte pojištění spoluúčasti. Je totiž dost vysoká pravděpodobnost, že na půjčeném autě vznikne nějaký ten škrábanec. Pojištění vám proplatí spoluúčast, kterou za poškození vozidla zaplatíte autopůjčovně.

Albánská pravidla a místní zvyky

Hotovost s sebou

Kartou zaplatíte ve většině hotelů, luxusnějších restaurací a na benzínkách, ale jinak potřebujete hotovost. Přivezte si eura, která vyměníte za místní měnu lek.

Bez plavek do vody nelez

Albánie nudistům nepřeje, raději se nekoupejte ani nahoře bez. A už vůbec ne v horských říčkách, na venkově jsou na nahotu ještě citlivější.

Přikývnutí znamená ne

Podobně jako v Bulharsku, i v Albánii se kývá hlavou naopak než u nás. Přikývnutí znamená nesouhlas, zavrtění hlavou souhlas.

Pozvání domů

Albánci jsou velmi pohostinní a host je pro ně posvátný. Mimo turistické lokality vás často pozvou k sobě domů na kávu, jídlo nebo nocleh.