Tipy na dovolenou v Turecku

  • Dovolená u moře i lyžovačka na horách

  • Přímé lety z Prahy po celý rok

  • Cestovní pojištění do Turecka od 200 Kč/týden



Proč si vybrat Turecko

Jen v málokteré zemi můžete relaxovat na pláži, lyžovat i objevovat památky. Dovolenou v Turecku si naplánujete podle svého gusta. Stejně jako čtvrt milionu českých návštěvníků, kteří zavítali do Turecka v roce 2023.


Krásné pláže


Nevšední lyžování


Největší evropské město


Výborná kuchyně

Cenová dostupnost

Nejlepší destinace v Turecku

Istanbul

Největší turecké město. Leží na dvou kontinentech na pomezí Evropy a Asie. Při započítání do Evropy je Istanbul největším evropským městem. K hlavním atrakcím patří chrám Hagia Sofia či Sulejmanova mešita.

Antalya

Přístavní město s 1,3 miliony obyvatel. Díky poloze u Středozemního moře je také oblíbeným turistickým letoviskem. Turisté často přilétají na místní letiště, odkud putují do menších resortů v okolí.

Kappadokie

Viděli jste populární fotografie horkovzdušných balonů létajících nad překrásnými skalními útvary? Tyto snímky jsou z Kappadokie, regionu ve střední části Malé Asie. Hlavním centrem oblasti je město Göreme.

Bodrum

Nádherné město u Egejského moře v jihozápadní části Turecka. Kvůli popularitě mezi bohatými Turky a celebritami se mu přezdívá turecké Saint-Tropez. Ideální destinace pro milovníky nočního života.

Pamukkale

Jedna z nejkrásnějších turistických atrakcí v zemi. Unikátní přírodní dílo složené z hrází a jezírek vytvářejících kaskády. Pamukkale leží v jihozápadní části Turecka. Návštěvu zvládnete jako jednodenní výlet z Antalye i Bodrumu.

Alanya

Častý cíl českých turistů s proslulou Kleopatřinou pláží. Cesta z nejbližšího letiště v Antalyi vám zabere zhruba dvě hodiny. Kromě nekonečně dlouhé písčité pláže se v Alanyi nachází řada barů a diskoték.

Efes

Město plné antických památek necelých 200 km severně od Bodrumu. Nadšence do historie okouzlí Celsova knihovna nebo pozůstatky Artemidina chrámu.

Side

Oblíbená destinace na Turecké riviéře. Ve staré části města můžete obdivovat antické památky. V nově vybudovaných čtvrtích je řada hotelových komplexů, často zaměřených na rodiny s dětmi.

Cestovní pojištění online

Užijte si dovolenou v Turecku bez starostí. Cestovní pojištění vám kryje případné náklady na ošetření, ale také ztracená zavazadla nebo storno zájezdu.



Kdy je nejlepší čas na návštěvu Turecka


Na dovolenou do Turecka můžete vyjet po celý rok. Koupací sezóna začíná již koncem května a teplé moře si užijete až do poloviny října. V průběhu července a srpna teploty v přímořských letoviscích atakují čtyřicítky, příjemnější podmínky nabízí spíše červen a září. Jarní a podzimní počasí v Turecku zase vybízí k objevování místních památek. V Istanbulu a dalších větších městech se v té době koná řada festivalů a jiných kulturních akcí.

Turecku můžete dát šanci i v zimě. Místní horská střediska nadchnou milovníky zimních sportů. Výborné podmínky panují od konce prosince do března. České cestovní kanceláře nabízí lyžařské zájezdy i s letenkami a skipasem. Jde o zajímavou a také levnější alternativu k Alpám nebo Tatrám.

Jak dlouho trvá cesta do Turecka

Nejrychleji se do Turecka dostanete letecky. Přímé lety z Prahy do Istanbulu zajišťuje Turkish Airlines a nízkonákladová společnost Pegasus. Ta zpravidla nabízí nižší ceny, zpáteční letenky začínají na 3 000–4 000 Kč. V letní sezóně využijete charterové lety cestovních kanceláří, které míří na letiště u hlavních resortů. Na dovolenou v Turecku se můžete vydat i autem či autobusem. Z Prahy do Istanbulu ale musíte urazit téměř 1 900 km.


Praha – Istanbul: 2 hodiny a 40 minut


Praha – Antalya: zhruba 3 hodiny


Praha – Bodrum: zhruba 3 hodiny


Praha – Izmir: 2 hodiny a 50 minut

Praha – Istanbul (autem): 20–22 hodin

Pozor!

Při vstupu do Turecka je vyžadován platný cestovní pas. Na občanku se do země nedostanete. Platnost cestovního pasu musí být nejméně 150 dnů ode dne vstupu na turecké území. Víza nejsou nutná, pokud délka vašeho pobytu nepřesáhne 90 dnů v průběhu 180 dnů.



Jaká jsou doporučená očkování do Turecka

Před dovolenou v Turecku nemusíte absolvovat žádná povinná očkování. Především při cestování na vlastní pěst se ale doporučuje očkování proti:

  • žloutence typu A,

  • žloutence typu B,

  • břišnímu tyfu.



Vakcinace dává smysl, zejména když cestujete na vlastní pěst nebo se plánujete stravovat v pouličních stáncích. V hotelových resortech je riziko nákazy zanedbatelné. Vzhledem k množství pouličních psů stojí za zvážení i očkování proti vzteklině.

Na co si dát pozor při dovolené v Turecku

1

Nevhodné oblečení a chování

2

Cestování do rizikových regionů

3

Kapsáři v turistických oblastech

4

Pití kohoutkové vody



Turecko je muslimská země. Vyzývavé oblečení nebo veřejné projevy náklonnosti mohou být ze strany místních obyvatel vnímány negativně. Dvojnásob to platí v odlehlých a méně turistických oblastech. Kvůli bezpečnostní situaci se nedoporučuje cestovat do východní a jihovýchodní části země. Problematické jsou hlavně regiony na hranicích se Sýrií a Irákem. Na místech s velkým množstvím turistů si dejte pozor na kapsáře a další drobné podvodníčky.

Voda z vodovodu je v Turecku sice pitná, ale může obsahovat vyšší procento bakterií než v ČR. Starosti s případnými žaludečními potížemi si ušetříte konzumací balené vody. Pozor si dejte také na odlišný styl řízení. Především ve velkých městech je doprava velmi intenzivní až chaotická.

Země leží na tektonických zlomech, do výčtu rizik proto musíme zařadit také zemětřesení. Poslední velké zemětřesení v Turecku si v únoru roku 2023 vyžádalo více než 53 tisíc obětí. Tragédie zasáhla jihovýchodní část země, která je vzdálená od hlavních turistických destinací.

Pozor na časový posun v Turecku

Cestou na dovolenou si nezapomeňte přeřídit hodinky. Časový posun v Turecku je +1 hodina oproti českému času v létě a +2 hodiny v zimě. Sezónní rozdíl je daný tím, že Turci (na rozdíl od ČR) nerozlišují letní a zimní čas.

Nejčastější komplikace a úrazy v Turecku

Mezi nejčastější zdravotní komplikace patří střevní potíže a virózy. Obvykle jsou způsobené exotickými jídly nebo bakteriemi, na které v našich končinách nejsme zvyklí. Do cestovní lékárničky si raději přibalte léky proti hlavním projevům těchto nemocí. V loňském roce byly v některých střediscích zaznamenány případy salmonely. Šlo ale spíše o selhání několika hotelů, nikoliv o plošný problém.

Turisty často trápí také úpal, úžeh, spáleniny od slunce nebo dehydratace. Podobným komplikacím lze snadno předejít adekvátní ochranou před horkem a slunečním zářením. Případy úrazů se v Turecku neliší od dalších turistických destinací. K typickým scénářům se řadí například dětské úrazy způsobené dováděním u bazénu. V horských střediscích pochopitelně hrozí úrazy při zimních sportech.


Cestovní pojištění do Turecka

Česká zdravotní pojišťovna vám neodkladnou péči v Turecku proplatí pouze na základě evropských formulářů, které musíte vyplnit před cestou. S průkazem EHIC (modrá kartička) máte nárok jen na stejnou péči jako místní obyvatelé. Případným poplatkům a spoluúčasti se tak vyhnete jen s komerčním cestovním pojištěním. To vám na rozdíl od průkazu EHIC kryje také ošetření v soukromých zařízeních, repatriaci (transport do ČR) nebo asistenční služby. Pojišťovny dnes běžně nabízí cestovní pojištění online, základní ochrana vás vyjde na 200–300 Kč/týden.

PojištěníCena pro 1 osobu na týdenCena pro 2 dospělé s 1 dítětem na týden

Axa Basic

210 Kč

578 Kč

UNIQA Standard

224 Kč

560 Kč

Union Standard

228 Kč

684 Kč

Slavia pojišťovna: Na cesty

248 Kč

620 Kč

Zdroj: Online kalkulačka ePojisteni.cz, červen 2024

Co si připojistit na dovolenou v Turecku

Pokud kromě odpočinku na pláži plánujete i sportovat, ověřte si, jaké sporty cestovní pojištění zahrnuje. Základní pojistné produkty vám na dovolené u moře obvykle pokrývají plavání, šnorchlování či jízdu na vodních atrakcích. Rizikové aktivity jako potápění nebo jízdu na vodním skútru si musíte připojistit – většinou v komplexním balíčku rizikových sportů. V zimě si zase nezapomeňte zjistit, jestli pojištění kryje lyžování a snowboarding.

Z dalších volitelných připojištění zvažte:


Turecká pravidla a místní zvyky

Měnou je lira
V českých směnárnách turecké liry často neseženete. Hotovost si zajistíte v bankomatu nebo směnou na místě za eura či dolary.
Turci nejsou Arabové
Jen vyznávají stejné náboženství – islám. Turci mají středoasijský původ. Turečtina a arabština nejsou ani příbuzné jazyky.
Čaj nade vše
Nejoblíbenějším tureckým nápojem je čaj. Podává se v malé (1 dcl) skleničce a Turci si ho osladí klidně několika kostkami cukru.
Není kebab jako kebab
Výraz kebab označuje jen grilované či pečené maso. Kebab může mít celou řadu podob. Pokrm rozšířený v ČR je döner kebab.
Smlouvání
Nedělitelnou součástí nákupu na trzích je smlouvání. První cena je nadsazená, běžně se dostanete zhruba na polovinu.
Turecké lázně
Dovolenou v Turecku si můžete zpříjemnit v tradičních lázních hammam. Několikahodinová očista vás nabije energií na zbytek pobytu.