Tipy na dovolenou v Norsku

  • Nedotčená příroda a dechberoucí scenérie

  • Výlety za polární září

  • Cestovní pojištění lze sjednat i v den odjezdu



Proč si vybrat Norsko

Země fjordů, národních parků, ledovců, náhorních plošin a jezer. Místo, kde můžete spatřit půlnoční slunce i polární záři. Pozorovat velryby, lední medvědy, soby nebo se projet na psím spřežení. Návštěvy Norska nebude litovat žádný milovník přírody. Zajímavé atrakce na vás ale čekají i v moderních norských městech.


Přírodní scenérie


Polární záře


Vzácná zvířata


Progresivní Oslo

Zimní sporty

Co vidět v Norsku

Oslo

Hlavní město Norska. V porovnání s dalšími evropskými metropolemi je Oslo o poznání klidnější. Město zaujme především svými muzei, pevností Akershus či oblastí kolem ulice Karla Johana – hlavní třídy Osla. Do nejbližších horských středisek dojedete za půl hodiny metrem.

Bergen

Druhé největší město s krásným historickým centrem Bryggen, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Na objevování úzkých uliček a tradičních domečků si ale přibalte pláštěnku. Bergen patří k nejdeštivějším místům v Evropě. Prší zhruba 240 dnů v roce.

Preikestolen

Jedna z nejznámějších turistických atrakcí v Norsku. Obří skalní vyhlídka, která se tyčí nad tyrkysovým Lysefjordem. Jestli nebudete mít závratě tady, tak už nikde.

Tromso

Město na severu Norska, přibližně 350 km za polárním kruhem. Ideální destinace, pokud chcete pozorovat polární záři, spatřit velryby ve volné přírodě nebo vyrazit na skialpové túry.

Cesta trollů

Vyhlídková silnice plná serpentin, na které překonáte výškový rozdíl zhruba 800 metrů a vychutnáte si výhledy na okolní hory či vodopády. Silnice je běžně otevřená od poloviny května do prvního podzimního sněhu.

Geirangerfjord

Ledovcový fjord v západní části Norska a podle mnohých vůbec nejhezčí fjord v celé zemi. Přírodní scenérie s vodopády, strmými skálami a křivolakými silnicemi je právem na seznamu světového dědictví UNESCO.

Špicberky

Norské souostroví v Severním ledovém oceánu, méně než 1 000 km od severního pólu. Vyhledávaná destinace zejména mezi dobrodruhy. Od konce dubna do konce srpna na Špicberkách nezapadá slunce. Během polárního dne si můžete naplánovat vyjížďku lodí, třeba za ledními medvědy.

Lofoty

Kouzelné souostroví na severu Norska, kde můžete obdivovat fjordy, ledovce, vodopády, hluboké lesy i tradiční červené domky. Lofoty sice leží za polárním kruhem, ale díky působení Golfského proudu zde panují relativně příznivé teploty, v létě až okolo 20 °C.

Dovolená: Norsko bez starostí

Před dovolenou v Norsku si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Ochrání vás před vysokými výdaji za případné ošetření. Kryje také ztrátu zavazadel nebo poplatek za storno zájezdu.

Kdy je nejlepší jet do Norska

Správné načasování dovolené v Norsku je ještě důležitější než u jiných destinací. Nástrahy severského počasí mohou vaše plány snadno zkomplikovat. Pokud do Norska vyrážíte kvůli pěším výletům či plavbě po fjordech, zvolte letní období. Dny jsou dlouhé (na severu se ani nesetmí), silnice sjízdné a turistické trasy přístupné. Jestli si naopak chcete užít sníh a zimní sporty, jistotu bílé pokrývky na horách vám dává únor a březen. Sněžit často začíná již koncem listopadu, ale krátké dny by vám zbytečně zmenšovaly prostor pro zimní radovánky.

Chystáte se do Norska za polární září? Nejlepším obdobím je přelom října a listopadu, případně února a března. Jestli cestujete primárně za městskou turistikou do Osla, Bergenu či Stavangeru, můžete vyrazit prakticky po celý rok. V létě vás ve městech čekají příjemné slunečné dny, v zimě vás zase okouzlí atmosféra skandinávských kaváren nebo vánočních trhů.

Věděli jste?

Polární záře je nejlépe pozorovatelná mezi 65 a 75° severní šířky. Vhodným výchozím bodem je například město Tromso, které nabízí kvalitní turistické zázemí včetně společností organizujících výlety za polární září.

Jak dlouho se cestuje do Norska

Nejrychleji se na dovolenou v Norsku dopravíte letadlem. Přímé spojení mezi Prahou a Oslem zajišťuje norská nízkonákladová společnost Norwegian. Zpáteční letenky začínají zhruba na 2 000–2 500 Kč. Pro obyvatele příhraničních oblastí mohou být výhodnější lety z polských letišť (Vratislav, Katovice, Krakov), odkud létá Ryanair a Wizz Air. Cestující z jižní Moravy ocení lety Norwegianu z Vídně.


Praha – Oslo

2 hodiny


Vídeň – Oslo

2 hodiny a 15 minut


Katovice – Oslo

2 hodiny a 15 minut


Krakov – Stavanger

2 hodiny a 20 minut

Vratislav – Oslo

1 hodina a 55 minut

Dovolená Norsko: Autem či autobusem

Alternativu představuje cesta autem. Mezi Čechy je tato varianta poměrně oblíbená, protože při cestování po Norsku přináší větší svobodu. Nejkratší trasa do Osla (cca 1 380 km) vede přes německý Sassnitz, který je trajektem spojený se švédským Trelleborgem. Rychlejší (ale o něco delší) je trasa s trajektem mezi dánským Hirthshalsem a norským Larvikem.

Díky Öresundskému mostu mezi Dánskem a Švédskem se do Osla dostanete i „suchou nohou“. V porovnání s nejkratší trasou ujedete zhruba o 300 km navíc. Do norského hlavního města se dopravíte i přímým autobusem z Prahy. Na sedadle však strávíte téměř 23 hodin.


  • Věděli jste?

    Jízda po německých, dánských i švédských dálnicích je pro osobní automobily zdarma. V Dánsku a Švédsku platíte pouze poplatky za přejezd některých mostů. Norsko na svých dálnicích uplatňuje mýtné. Zpoplatněné jsou i vybrané mosty a tunely.



Před cestou autem do Norska si nezapomeňte sjednat havarijní pojištění. Pokryje vám škody na autě v případě, že nehodu zaviníte vy sami. Vztahuje se ale také na krádež vozidla, vandalismus či jiné škody způsobené neznámým pachatelem (například odřené auto na parkovišti). Pokud se vám celoroční pojistka nevyplatí, zvažte krátkodobé havarijní pojištění.


Na co si dát pozor při dovolené v Norsku

Z pohledu kriminality je Norsko bezpečnou zemí. Přesto dodržujte základní pravidla obecné ostražitosti a mějte pod kontrolou svá zavazadla a cennosti. V zemi, která částečně leží i za polárním kruhem, musíte být připraveni na nástrahy počasí. Některé silnice protínající pohoří a náhorní plošiny jsou sjízdné jen od června do září, jinak bývají uzavřené.

Vnímavější jedinci mohou na svém zdravotním stavu pociťovat rychlé změny počasí a atmosférického tlaku. Náročné klimatické podmínky a jejich proměnlivost nepodceňujte ani při plánování výletů. Denní program vždy přizpůsobte aktuálnímu počasí, svým fyzickým schopnostem a vybavení. V oblastech s minimálním osídlením se na výlety raději nevydávejte sami. Pozor si dejte rovněž na zákaz rozdělávání otevřeného ohně, který od 15. dubna do 15. září platí na celém území Norska (s výjimkou vyhrazených míst).

Náš tip

Pokud se na dovolené v Norsku chystáte usednout za volant, pozorně si ohlídejte dodržování dopravních předpisů. Pokuty jsou v Norsku velmi vysoké, například za překročení rychlosti na dálnici zaplatíte až 15 850 NOK, tedy téměř 35 000 Kč. Výrazné překročení rychlosti je trestáno zabavením řidičského průkazu na dobu v řádu několika měsíců až 3 let.

Nejčastější komplikace a úrazy v Norsku


Vymknutí či podvrtnutí dolních končetin


Odřeniny


Pády a další úrazy

Podchlazení a omrzliny (při cestování v zimních měsících)




Zdravotní komplikace turistů v Norsku jsou často způsobené podceněním náročných klimatických podmínek. V zimních měsících hrozí při špatně zvoleném oblečení podchlazení a omrzliny. Provozování náročných outdoorových aktivit přináší vyšší riziko pádů a dalších úrazů. Při horské turistice jsou poměrně častá vymknutí či podvrtnutí dolních končetin nebo různé odřeniny.

Zranění menšího rozsahu vyřešíte za pomoci prostředků z cestovní lékárničky, ve vážnějších případech nezbývá než vyhledat lékařskou pomoc. Především v odlehlých oblastech ale musíte počítat s nižší četností zdravotnických zařízení a delšími dojezdovými časy záchranné služby.





Cestovní pojištění do Norska

Norsko je součástí Evropského hospodářského prostoru. V zemi tak máte nárok na ošetření za stejných podmínek jako místní obyvatelé. To znamená včetně stejných poplatků a spoluúčasti, která je mnohem vyšší než v ČR. Pokud se výdajům za případné ošetření chcete vyhnout, sjednejte si komerční cestovní pojištění. Zajistí vám i ošetření v soukromých zařízeních, repatriaci či asistenční služby. Cestovní pojištění na dovolenou v Norsku vás vyjde cca na 200–300 Kč/týden.

PojištěníCena pro 1 osobu na 7/14 dníCena pro 2 dospělé s 1 dítětem na 7/14 dní

AXA Basic

210 Kč/393 Kč

578 Kč/1 082 Kč

UNIQA Standard

224 Kč/420 Kč

560 Kč/1 050 Kč

Slavia pojišťovna: Na cesty

248 Kč/465 Kč

620 Kč/1 164 Kč

Union Standard

258 Kč/485 Kč

774 Kč/1 455 Kč



Dovolená s cestovní kanceláří

Věděli jste, že cestovní pojištění sjednané u cestovní kanceláře k zájezdu nemusí být vždy tou nejvýhodnější volbou? Přečtěte si o tom náš článek.



Co si připojistit na dovolenou v Norsku

Před sjednáním cestovního pojištění si vždy ověřte, co produkt kryje. Součástí základních balíčků nejsou rizikové sporty, kam obvykle spadá například skialpinismus, chůze na sněžnicích nebo freeride lyžování. Jestli na dovolené v Norsku plánujete provozovat i podobné aktivity, raději si je připojistěte. Každá pojišťovna využívá jiné dělení sportů. Musíte si tedy projít smluvní podmínky vybrané pojišťovny. Kromě připojištění rizikových sportů na cestách oceníte:


  • pojištění zavazadel,

  • pojištění odpovědnosti,

  • pojištění storna zájezdu, ubytování a letu,

  • pojištění právní ochrany,

  • rozšířené asistenční služby.



Dovolená v Norsku s občanským průkazem

I když Norsko není součástí EU, pro vstup do země nepotřebujete cestovní pas. Stačí vám občanský průkaz. Jako cestovní doklad ale platí jen pro jeho držitele, ne pro dítě v něm zapsané. Dítě musí být vybaveno vlastním pasem či občankou.



Pravidla a místní zvyky v Norsku

Ochrana přírody
V Norsku platí velmi přísná pravidla týkající se ochrany přírody (zákaz táboření mimo vyhrazená místa, zákaz rozdělávání otevřeného ohně v letní sezóně apod.). Jejich porušení je trestáno vysokými pokutami.
Chování k dětem
V Norsku platí jedny z nejpřísnějších zákonů na ochranu dětí na světě. Úřad Barnevernet při nevhodném chování k dětem může zakročit i u cizinců. Do problémů vás může dostat třeba (z českého pohledu neškodné) plácnutí přes zadek.
Chladní seveřané
Norové si cení své soukromí a osobní prostor. Při návštěvě respektujte jejich zvyklosti. Neočekávejte vřelé objímání či okamžité pozvání k někomu domů. To však neznamená, že by místní obyvatelé nebyli k cizincům milí nebo jim nepomohli v nesnázích.
Anglicky bez problémů
Anglicky se v Norsku domluvíte prakticky všude a se zástupci všech generací. Kromě kvalitního školství k tomu přispívá také fakt, že v zemi není příliš využívaný dabing. Zahraniční filmy běží v originálním jazyce s titulkami.
Norská kuchyně
Norové nejsou do gastronomie tak zapálení jako Francouzi či Italové. Někdy se proto s nadsázkou uvádí, že norským národním jídlem je mražená pizza. Přesto byste udělali chybu, pokud byste neochutnali některé místní pokrmy – především ryby, mořské plody nebo jehněčí.
17. květen
Datum, který je červeně vyznačený v kalendáři i srdcích všech Norů. Den ústavy je nejvýznamnějším norským svátkem. Připomíná vznik ústavy v roce 1814, v praxi znamenající nezávislost na Dánsku. Po celé zemi se konají průvody s vlajkami a veřejné slavnosti.

Čtete náš blog a zjistěte více

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?