epojisteni logo

Tipy na dovolenou v Itálii

  • Oblíbené destinace u moře i v Alpách

  • Města plná historických památek

  • Cestovní pojištění od 200 Kč/týden



Proč navštívit Itálii

Itálie má zkrátka všechno. Krásné a dlouhé pobřeží, Alpy, nespočet historických památek a proslulou kuchyni. Není divu, že jen v roce 2023 navštívilo Itálii 57 milionů turistů. Více než 630 tisíc z nich bylo z České republiky.


Přímořské resorty


Alpská střediska


Řím, Benátky či Florencie


Italské speciality

Kultura a nákupy

Nejlepší destinace v Itálii

Řím

Všechny cesty vedou do Říma. Aby také ne. Kdo by nechtěl vidět Koloseum, Forum Romanum, Fontánu di Trevi nebo Vatikán. Hlavní město Itálie je právem považováno za jedno z nejhezčích měst na světě.

Benátky

Město postavené na laguně, ve kterém ulice nahrazují vodní kanály. Věhlas města umocňuje historická architektura a slavný karneval. Pokud ale v Benátkách nebudete nocovat, připravte si 5 eur za vstup do centra.

Florencie

Metropole Toskánska a kolébka renesance. V místní galerii Akademie můžete spatřit sochu Davida od Michelangela, pravděpodobně nejznámější sochařské dílo historie.

Milán

Město módy na severu Itálie. Vydejte se prozkoumat Duomo di Milano, operní dům La Scala nebo nákupní pasáž Vittoria Emanuela II. – a to i v případě, že jsou místní obchody mimo vaše cenové možnosti

Lago di Garda

Největší italské jezero a oblíbený cíl českých výletníků. V oblasti se nachází řada turistických tras a dalších jezer. Na výlet můžete vyrazit i do nedaleké Verony.

Neapol a okolí

Třetí největší italské město s typickými jižanskými uličkami. Neapol je navíc skvělým výchozím bodem pro výlety k sopce Vesuv, do Pompejí či na překrásné Amalfské pobřeží.

Sicílie

Ostrov se špatnou pověstí nadchne rozmanitou přírodou, skvělou kuchyní a historickými památkami. Vynechat byste neměli Taorminu, Ennu, Syrakusy ani výlet na Etnu.

Sardinie

Po Sicílii druhý největší italský ostrov, velký zhruba jako třetina ČR. Sardinie vás okouzlí překrásnými plážemi, tyrkysovým mořem, ale také divokými horami.

Na dovolenou v Itálii bez starostí

Lepší je být připraven než překvapen. Cestovní pojištění vám pokryje případné ošetření, storno poplatky nebo ztrátu zavazadel. V naší kalkulačce si pojištění sjednáte online, klidně v den odjezdu.

Kdy je nejlepší čas na návštěvu Itálie

  • Dovolenou v Itálii si užijete po celý rok. V létě můžete navštívit jedno z mnoha letovisk na pobřeží Tyrhénského nebo Jaderského moře. Hlavní sezóna trvá zhruba od června do září. Otužilí jedinci se zejména na jihu země vykoupou i v průběhu května a října. Jinak ale jarní a podzimní měsíce vybízí spíše k objevování italských měst. Nejoblíbenější destinace v tomto období nebývají tak přelidněné jako v létě.

    V zimě jsou cílem českých turistů italské Alpy. Na místních svazích si zalyžujete od konce listopadu do začátku dubna. Hory ale stojí za návštěvu i v létě. Na své si zde přijdou turisté, cyklisté nebo fanoušci lezení.



Jak dlouho trvá cesta do Itálie

Záleží, jakým dopravním prostředkem se na Apeninský poloostrov vypravíte.

Dovolená Itálie: Letecky

Nejrychlejší cestu do Itálie vám samozřejmě zajistí letadlo. Přímé linky z Prahy nabízí řada aerolinek, včetně těch nízkonákladových (Wizz Air či Ryanair). Zpáteční letenky do Milána, Pisy nebo Benátek se dají pořídit již okolo 1 000 Kč. O něco dráž vás vyjde cesta na jih země, letenky ale stále seženete za nižší tisíce Kč. Jak dlouho trvá let do Itálie?


Praha – Milán

1 hodina a 30 minut


Praha – Benátky

1 hodina a 30 minut


Praha – Řím

2 hodiny


Praha – Neapol

2 hodiny

Praha – Katánie (Sicílie)

2 hodiny a 30 minut



Dovolená Itálie: Autobusem či autem

Zejména na sever Itálie se Češi často vydávají autem nebo autobusem. Například trasa z Prahy do Benátek měří necelých 800 km. Trasa do Milána je jen o 90 km delší. Z Prahy do Říma už musíte urazit 1 300 km, Neapol leží ještě dalších 200 km jižněji. Jak dlouho trvá cesta autem do Itálie?


Praha – Benátky

10–12 hodin


Praha – Milán

10,5–12,5 hodiny

Praha – Řím

14–16 hodin

  • Cesta do Itálie autem: Na co si dát pozor

    Pohonné hmoty jsou v Německu, Rakousku i Itálii dražší než v ČR. Vždy se vám tedy vyplatí dotankovat před přejezdem českých hranic. Dále počítejte s náklady na rakouskou dálniční známku (11,50 eur/10 dní), průjezd některých tunelů a mýtné v Itálii (cca 8 eur/100 km). Nezapomeňte si také zkontrolovat povinnou výbavu v projížděných zemích a cílové destinaci.

  • Kde přespat cestou do Itálie

    Hlavně při putování do Říma a na jih Itálie je bezpečnější trasu rozdělit a někde cestou přenocovat. Příjemnou zastávku spojenou s prohlídkou města si uděláte například v Bolzanu nebo ve Veroně.

NÁŠ TIP:

V Itálii jsou pohonné hmoty výrazně dražší než v Rakousku. Nádrž raději dotankujte těsně před italskými hranicemi.

Nejčastější komplikace a úrazy v Itálii

  • Kvůli hustému provozu a neukázněným řidičům představují jednu z hlavních komplikací dopravní nehody. Na dovolené u moře turisty potkávají podobné nepříjemnosti jako v jiných letních destinacích. Poklidnou dovolenou může narušit například setkání s medúzou nebo mořským ježkem.

  • Během letních měsíců se u cestovatelů objevují typické komplikace v podobě spálené pokožky, úpalu, úžehu, vyčerpání nebo dehydratace. Zmíněným situacím lze předejít dostatečnou ochranou před sluncem a horkem. Projevy obtíží zmírníte běžnými prostředky z cestovní lékárničky.

  • Na příliš odlišností oproti jiným turistickým destinacím nenarazíte ani v oblasti úrazů. V létě pojišťovny řeší například zranění po uklouznutí u bazénu, během lyžařské sezóny úrazy při zimních sportech.

Na co si dát pozor na dovolené v Itálii

1

Krádeže

2

Vyšší pokuty

3

Dozor dětí do 14 let


Množství turistů přitahuje kapsáře. Zejména v turistických oblastech a veřejné dopravě si hlídejte své cennosti. Podle statistik dochází k okradení českého občana v Itálii každý třetí den.

Obezřetní buďte i při řízení. Místní řidiči mohou být neukáznění, především na jihu země. Mnohem přísnější než v ČR jsou tresty za manipulaci s telefonem za jízdy – italská policie vám může zabavit řidičský průkaz na dobu od 15 dnů do 2 měsíců. Navíc vám hrozí pokuta až 1 697 eur.

Na pozoru se mějte při dovolené s dětmi. V Itálii je zakázáno ponechat děti do 14 let samotné. Za porušení tohoto zákona hrozí rodiči trest odnětí svobody až na 5 let. Děti proto nenechávejte bez dozoru ani na lyžařské dovolené.



Cestovní pojištění do Itálie

Průkaz EHIC (modrá kartička) vám v Itálii sice stačí k ošetření, ale za stejných podmínek jako u místních obyvatel. Zaplatíte tedy stejně vysoké doplatky a spoluúčast jako Italové. Proto se raději chraňte cestovním pojištěním, které vám případné náklady na ošetření pokryje. Na rozdíl od modré kartičky vám zajistí i ošetření v soukromých zařízeních, transport do ČR nebo asistenční služby. Cestovní pojištění do Itálie si pořídíte za 200–250 Kč/týden.

PojištěníCena pro 1 osobu na 7/14 dníCena pro 2 dospělé s 1 dítětem na 7/14 dní

AXA Basic

210 Kč/393 Kč

578 Kč/1 082 Kč

UNIQA Standard

224 Kč/420 Kč

560 Kč/1 050 Kč

Union Standard

228 Kč/428 Kč

684 Kč/1 284 Kč

Slavia pojišťovna: Na cesty

248 Kč/465 Kč

620 Kč/1 164 Kč

Zdroj: Online kalkulačka ePojisteni.cz, červen 2024

Co si připojistit na dovolenou v Itálii

Základní pojištění nezahrnuje rizikové sporty. Rozdělení sportů si každá pojišťovna určuje sama. Za rizikovou aktivitu se považuje například jízda na vodním skútru, potápění, zorbing či jachting. Vždy si proto ověřte, jak sporty rozděluje vaše pojišťovna. Před cestou na hory si nezapomeňte zjistit, jestli pojištění kryje lyžování a další zimní sporty. Hodit se vám dále může:


  • pojištění ztráty, poškození a zničení zavazadel,

  • pojištění storna zájezdu, ubytování a letu,

  • pojištění odpovědnosti („pojistka na blbost“),

  • pojištění právní ochrany,

  • rozšířená asistenční služba.



Italská pravidla a místní zvyky

Pozor na oblečení
Vstup do řady náboženských památek je podmíněný vhodným oblečením. S odhalenými rameny, koleny či břichem se dovnitř nedostanete.
Plavky jsou na pláž
V některých městech platí přísné podmínky i pro oblékání na ulici. Procházka centrem v plavkách vás může vyjít na stovky eur.
Jiný režim
Večeře v 18 hodin? To vám budou v restauraci dělat společnost jen další turisté. Italové večeří spíše okolo 21. až 22. hodiny.
Cappuccino jen ráno
Cappuccino se v Itálii pije k snídani nebo během dopoledne. Později by si ho Ital nikdy neobjednal a v některých kavárnách vám ho ani nepřipraví.
Zapomeňte na kečup
Dalšího hříchu proti etice italské kuchyně se dopustíte, když si k těstovinám či pizze objednáte kečup. Italové u těchto pokrmů používají vařená rajčata.
Žádný spěch
Při setkání s místními počítejte s možným zpožděním. Dochvilnost mezi hlavní přednosti Italů většinou nepatří. Platí to především na jihu Itálie.