Tipy na dovolenou v Česku

  • Užijte si historii, turistiku i relax

  • Získejte tipy na netradiční aktivity

  • Nezapomeňte pojištění odpovědnosti

Kam vyrazit v Čechách a na Moravě

Praha
Praha

Do hlavního města láká zachovalé středověké jádro v čele s Pražským hradem a Karlovým mostem. Nebudete se ale nudit ani v případě, že vás historie tolik nezajímá. Vyrazte třeba do Světa medúz nebo na Neviditelnou výstavu.

Český Krumlov

Středověké uličky, malebné měšťanské domy a impozantní renesanční zámek – romantické město je zapsáno na seznamu UNESCO. Užijte si prohlídku města, unikátní otáčivé divadlo nebo si sjeďte kus Vltavy na lodi.

Kutná Hora

Středověké město získalo svůj význam díky těžbě stříbra. Dnes je historické centrum zapsané na seznamu UNESCO. Nejvýznamnější památky zahrnují chrám sv. Barbory, kostel Nanebevzetí Panny Marie i unikátní kostnici.

Moravský kras

Největší a nejvýznamnější krasová oblast v ČR. Obsahuje více než 1100 jeskyní, ale jen pět je přístupných veřejnosti. Navštivte Punkevní jeskyni s možností plavby na podzemní říčce a prohlédněte si propast Macocha.

Krkonoše

Nejvyšší české hory nadchnou sportovce po celý rok. V létě si vyšlápněte na túru na Sněžku, k Labskému vodopádu nebo k prameni Labe. V zimě si užijete lyžování a snowboarding ve Špindlerově Mlýně, Harrachově nebo Velké Úpě.

Lázeňská města

Mariánské Lázně, Františkovy Lázně nebo Karlovy Vary? Vydejte se za relaxem do našich nejznámějších lázeňských měst. Tzv. lázeňský trojúhelník v západních Čechách je výjimečný počtem minerálních a termálních pramenů.

Skalní města

Pískovcová skalní města patří k přírodním unikátům a v Česku jich najdete hned několik – např. Český ráj, České Švýcarsko a Adršpašsko-teplické skály. Navštivte skalní labyrinty, dechberoucí vyhlídky i četné hrady a zámky.

Jižní Morava

Hlavní region vína je prošpikovaný trasami pro cyklisty i pěší. Najdete tu historická města i vesnice, kde se ještě udržují tradice. Udělejte si výlet v době oblíbených slavností, jako jsou vinobraní, otevřené sklepy nebo krojované hody.

Jak cestovat po České republice


Pěšky

Česká republika má jednu z nejhustších sítí turistických tras na světě – více než 43 tisíc kilometrů. Navíc jsou výborně značené, a tak by byla škoda si během dovolené v Česku odepřít nějakou tu pěší túru. Také v centrech měst vsaďte na vlastní nohy, protože se tu obvykle nachází pěší zóny.


Na kole

I délka cyklistických tras v Česku je úctyhodná, dosahuje 38 tisíc kilometrů. Na dovolenou na kole v ČR se vydejte na oblíbené trasy podél Labe, Vltavy, v jižních Čechách a vinařské stezky na jižní Moravě. V posledních letech vzniká spoustu tras pro MTB a singltreky v lyžařských střediscích – nahoru se vyvezete lanovkou, dolů po trailech různých obtížností.


Autobusem

Síť autobusových linek pokrývá celou republiku, autobusem se obvykle dostanete i do nejzapadlejší vesničky. V regionech jezdí místní dopravci, mezi velkými městy můžete využít například Regiojet nebo Flixbus.


Vlakem

České dráhy a soukromí dopravci nabízejí pohodlné a rychlé spojení mezi městy i turistickými oblastmi. Úroveň vlaků se v posledních letech hodně zlepšila, na hlavních linkách už standardně najdete elektrické zásuvky, Wi-fi nebo občerstvení.

Autem

Auto je nejpohodlnější způsob, jak se dopravovat během dovolené v České republice. Nezapomeňte na to, že pro jízdu po dálnicích potřebujete dálniční známku. Při cestě do Prahy, Brna nebo Ostravy zaparkujte na parkovištích na okraji města a do centra se svezte MHD.

Chraňte své auto na cestách havarijním pojištěním

Jízda na dovolenou může být o nervy – horko, rozkopané silnice, zácpy a na zadních sedačkách rozdováděné děti. V takových podmínkách může nabourat i ten nejlepší řidič. Chraňte svoje auto havarijním pojištěním a s opravami si nedělejte starosti.

Aktivity a atrakce – tradiční i netradiční dovolená v Čechách

  • turistika v národních parcích – Krkonoše, Šumava, Podyjí, České Švýcarsko

  • cykloturistika – Labská stezka, Lichtenštejnské stezky, U Baťova kanálu

  • koupání a vodní sporty na přehradách – Vranov, Lipno, Seč, Hracholusky

  • sjíždění řeky – Vltava, Sázava, Lužnice, Jizera

  • akvaparky – Aquapalace Praha, Aqualand Moravia, Babylon Liberec

  • prohlídky hradů a zámků – Karlštejn, Hluboká, Konopiště, Bouzov, Valtice

  • návštěvy pivovarů a pivní lázně – Plzeň, Chodová Planá, Dalešice, Černá Hora

  • wellness a lázeňské pobyty – Třeboň, Luhačovice, Lázně Bohdaneč, Mariánské Lázně

  • zážitky – Sky Bridge 721, Stezka korunami stromů, bungee jumping v Chomutově, paragliding v Beskydech

  • golfová hřiště – Vysoký Újezd, Kácov, Pyšely, Čeladná, Karlštejn

  • geologické zajímavosti – skalní města, sopky, jeskyně

  • kulturní festivaly a folklorní slavnosti, divadelní představení

  • historické doly a štoly – Jáchymov, Hornické muzeum Příbram a Dolní Vítkovice

  • vinné stezky a vinné sklepy na jižní Moravě

  • zooparky a zoologické zahrady (Praha, Dvůr Králové, Zlín)

  • zábavní parky (Mirakulum, Majaland) a science centra (iQlandia Liberec, Techmania Plzeň)

Na co si dát pozor při dovolené v Česku

1

Dodržování dopravních předpisů

2

Parkovací zóny

3

Rezervace populárních atrakcí

4

Drahé vstupné i ubytování

  • Během prázdnin už tradičně probíhají policejní akce, které se snaží přispět k větší bezpečnosti a plynulosti provozu. V létě přibývá hlavně nehod motorkářů, ale také cyklistů. Policisté se při kontrolách zaměřují zejména na dodržování povolené rychlosti a alkohol za volantem. Proto mějte na paměti, že dovolená je především o relaxu a není kam spěchat. Pokud se vydáváte na prohlídky pivovarů nebo vinařství, raději jeďte vlakem nebo autobusem. A nezapomeňte na zakoupení dálniční známky.

  • Pokuty na vás číhají i za špatné parkování – vyznat se v parkovacích zónách velkých měst totiž může být docela oříšek. Pokud si s nimi nechcete lámat hlavu, nabízí se celkem jednoduché řešení – využijte vyhrazené parkování na okrajích měst P+R a do centra se dopravte pomocí MHD.

  • Chystáte se na populární atrakci? Když nepřijedete hned ráno, může vás nepříjemně překvapit, že už neseženete vstupenky. Jejich počet totiž může být omezený – to se týká například vstupu do skalního města v Adršpachu. Proto si výlet naplánujte v dostatečném předstihu a pokud je to možné, zakupte vstupenky online.

  • Kromě toho vás můžou nepříjemně překvapit vysoké ceny. Ale i těm se můžete vyhnout, když věnujete trochu času plánování. Za vstupenky do akvaparku nebo jízdenky lanovkou ušetříte nákupem online i stokoruny. Vyplatí se zajímat také o slevové karty v jednotlivých regionech – např. Lipno Card nebo Harrachov Card. V pár lyžařských střediscích platí i Gopass karta. Na ubytování můžete uspořit včasnou rezervací nebo nákupem přes slevové portály např. Slevomat.



Nejčastější komplikace a úrazy v Česku

K nejčastějším úrazům patří ty na kole. Podle statistik Policie ČR každoročně dojde k více než 4 000 nehodám cyklistů a čtyři desítky cyklistů zemřou. Fatální úrazy mají obvykle jedno společné, a to je jízda bez přilby. Helma je povinná pro děti do 18 let, ale měl by ji nasadit každý cyklista, a to i na krátkou vyjížďku. Nošení helmy u dětí i dospělých by měla být samozřejmostí také při jízdě na koloběžce, kolečkových bruslích a skateboardu.

Riziko představuje i pěší turistika, a to zejména v horách. Výjimkou nejsou podvrtnuté kotníky, zlomeniny a tržné rány po pádu. Někdy je na vině přecenění vlastních schopností – když si naplánujete příliš dlouhou trasu, zastihne vás únava a riziko úrazu se zvyšuje. Na pěších túrách často dochází k úžehu a dehydrataci. I na obyčejné procházce po lese nebo při houbaření vás ohrožují klíšťata, která přenáší nebezpečnou klíšťovou encefalitidu a boreliózu.

K vážným rizikům v letních měsících patří také utonutí. V ČR se každoročně utopí kolem 200 lidí, což je velmi vysoké číslo. Ve srovnání s přímořskými zeměmi, jako je Španělsko nebo Velká Británie, máme dvakrát tolik utonutých v přepočtu na obyvatele. K nehodám dochází při koupání v rybnících i bazénech na zahradě, umírají vodáci při sjíždění řek. Voda má na svědomí i vážné úrazy kvůli skoku na mělčinu, kdy dochází k poranění hlavy a páteře.

V zimě číhá největší riziko úrazu na sjezdovkách, kde dochází ke kolizím lyžařů a snowboardistů. Horská služba zasahuje v českých horách 5000–7000× během zimní sezóny v závislosti na tom, kolik je sněhu. U lyžařů a snowboardistů jsou nejčastějšími úrazy poranění horních a dolních končetin nebo otřes mozku. Při skialpinismu a výletech na sněžnicích do volného terénu existuje riziko strhnutí laviny, a to zejména v Krkonoších.



Co přibalit do cestovní lékárničky?

Cestovní lékárnička by měla obsahovat léky na základní nemoci i materiál na ošetření malých úrazů. Nezapomeňte ani opalovací krém a repelent.



Cestovní pojištění v ČR

Při dovolené v Čechách máte velkou výhodu – zdravotní ošetření i zásah horské služby je hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Přesto byste měli uvažovat o sjednání tuzemského cestovního pojištění. Mělo by obsahovat hlavně pojištění odpovědnosti, z nějž se hradí škody, které způsobíte svým jednáním někomu jinému – například srazíte někoho na lyžích nebo na kole.

Podívejte se na modelový příklad ceny cestovního pojištění pro jednotlivce a rodinu.

Cestovní pojištění do ČR na 7 dní
OdpovědnostÚrazZavazadlaCena pro jednotlivceCena pro rodinu*

AXA Komplex

10 000 000 Kč

1 000 000 Kč

60 000 Kč

161 Kč

322 Kč

AXA Start

4 000 000 Kč

500 000 Kč

30 000 Kč

84 Kč

168 Kč

Zdroj: srovnání nabídek pojišťoven z ePojisteni.cz, 27.06.2024 * Rodina se skládá ze 2 dospělých a 2 dětí do 6 let.



Co si připojistit na dovolenou v Česku

úraz
denní odškodné při hospitalizaci, trvalé následky, smrt
autoasistence
oprava na místě, odtah do nejbližšího servisu
cykloasistence
oprava na místě, převoz kola a pojištěného
zavazadla
poškození nebo odcizení osobních věcí a sportovního vybavení
domácí mazlíčci
neodkladná veterinární péče pro psa nebo kočku

Sjednejte si cestovní pojištění v ČR

Tuzemské cestovní pojištění si snadno sjednáte online – nezabere to víc než 2 minuty.

Čtěte náš blog a zjistěte víc

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    17. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.