Tipy na dovolenou v Černé Hoře

  • Horské túry i pobyty u moře

  • Příbuzný jazyk a kultura

  • Cestovní pojištění za 200–300 Kč/týden



Proč si vybrat Černou Horu

Líbí se vám v Chorvatsku, ale rádi byste vyzkoušeli něco jiného? Vydejte se ještě o něco jižněji do Černé Hory. Užijete si krásnou přírodu, výlety do hor nebo jízdu na raftech. U moře se můžete těšit na dlouhou koupací sezónu. Oproti chorvatským letoviskům jsou ta černohorská navíc méně vytížená.


Přímořské resorty


Horská turistika


Vodní sporty


Historická města

Kulturní blízkost

Nejlepší destinace v Černé Hoře

Kotor

Historické městečko na jihozápadě země vás ohromí výhledy na Boku Kotorskou – záliv, který připomíná severské fjordy. Historické centrum města je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Herceg Novi

Oblíbené letovisko u hranic s Chorvatskem, které je promenádou spojené s lázeňským městem Igalo. Od místních historických pevností si snadno uděláte výlet do nedalekého Dubrovníku.

Cetinje

Bývalé hlavní město Černohorského knížectví. Nachází se na úpatí pohoří Lovčen. K hlavním atrakcím patří Národní muzeum, Modrý palác a Cetinjský klášter

Budva

Populární přímořské letovisko, které osloví spíše milovníky zábavy a nočního života. Pobyt v Budvě nezapomeňte spojit s výletem k ostrovu Sveti Stefan.

Tivat

Rychle se rozvíjející pobřežní město, které je známé hlavně luxusním jachtařským přístavem Porto Montenegro. Pohodlné spojení Tivatu s okolním světem zajišťuje mezinárodní letiště.

Skadarské jezero

Překrásné jezero na hranicích s Albánií je proslulé bohatou flórou a faunou, zejména ptactvem. V okolních vesničkách ochutnáte místní speciality a víno. Hlavní město Černé Hory Podgorica se nachází jen 25 km od jezera.

Národní park Durmitor

Nedotčená příroda, hluboké kaňony, horské štíty a mezi vodáky oblíbená řeka Tara. Národní park je od roku 1980 součástí přírodního dědictví UNESCO. Ideálním výchozím bodem pro objevování oblasti je město Žabljak.

Ostrog

Významné poutní místo zasvěcené svatému Vasiliji Ostrožskému. Pravoslavný klášter vsazený do skály ale nadchne i nevěřící. Ke klášteru se nejsnáze dostanete z Nikšiče nebo Danilovgradu.

Dovolená v Černé Hoře bez zbytečných výdajů

Před cestou do Černé Hory si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění, které vám pokryje výdaje za případné ošetření ve zdravotnických zařízeních. Pomůže vám také v případě ztráty zavazadel nebo storna zájezdu.

Kdy je nejlepší jet do Černé Hory

  • Pokud do Černé Hory jedete na dovolenou k moři, nejlepší podmínky vás čekají od června do září. Při troše štěstí si ale užijete koupání ve vyhřátém moři i v říjnu. Během letních prázdnin počítejte s vysokými teplotami (zhruba jako na jihu Chorvatska) a větším množstvím turistů. Pro objevování městských památek a přírodních krás zvolte raději jaro nebo podzim. Především v průběhu podzimních měsíců vám mohou komplikovat plány časté přeháňky.

    Černá Hora vás nezklame ani v zimě. Zhruba od poloviny prosince do konce února si zde dokonce zalyžujete. Netradiční lyžařskou dovolenou zažijete v pohořích Durmitor a Bjelasica.



Jak dlouho se cestuje do Černé Hory

Menší popularita Černé Hory mezi českými turisty je dána z velké části komplikovanou dopravou. Celoroční letecké spojení z Prahy aktuálně nenabízí žádná aerolinka. V létě jsou k dispozici lety do Tivatu s Air Montenegro a charterové lety cestovních kanceláří. Zpáteční letenku ale většinou neseženete do 7 000 Kč. Levnější alternativu nabízí nízkonákladové společnosti, které létají z Vídně, Katovic či Vratislavi. Do Černé Hory můžete vyrazit také autem. Cesta z Prahy k černohorskému pobřeží ale měří zhruba 1 300 km. Podobnou vzdálenost urazíte i do Podgorici, hlavního města Černé Hory.


Praha – Tivat

1 hodina a 40 minut


Praha – Podgorica

1 hodina a 40 minut


Vídeň – Podgorica

1 hodina a 25 minut

Praha – Herceg Novi

14–16 hodin

Věděli jste?

Černá Hora sice není součástí EU, přesto do země můžete vycestovat jen s občanským průkazem. Ať už cestujete s pasem nebo občankou, ujistěte se, že je doklad platný po celou dobu vašeho pobytu.

Na co si dát pozor v Černé Hoře

1

krádeže

2

řízení na úzkých a klikatých silnicích

3

přihlašovací povinnost

  • Celková bezpečnostní situace v Černé Hoře se zásadně neliší od dalších zemí v regionu západního Balkánu. Úroveň kriminality je poměrně nízká. Především během hlavní turistické sezóny si dejte pozor na krádeže osobních věcí a cenností. V rámci prevence obvykle stačí dodržovat základní opatření – nenechávat své věci bez dozoru, nemít u sebe větší hotovost a nenosit zbytečně drahé šperky nebo hodinky.

  • Pokud na dovolené v Černé Hoře usednete za volant, buďte opatrní při řízení na úzkých a klikatých silnicích (zejména v horách). Kohoutková voda je v zemi sice pitná, ale může obsahovat bakterie, na které váš organismus není zvyklý. Turistům navíc často nevyhovuje její chuť. Zbytečné starosti se střevními potížemi si ušetříte konzumací balené vody.

  • V neposlední řadě si v Černé Hoře ohlídejte přihlašovací povinnost. Vztahuje se na všechny cizince, i při krátkodobých pobytech do 90 dnů. Do 24 hodin od vstupu do země se musíte registrovat na oddělení místní turistické organizace. Ta se nachází v každém obvodu (opštině) nebo větším městě. Při registraci předložíte cestovní doklad a uhradíte poplatek cca 1 euro/osobu za den pobytu. Na cizince se vztahuje také odhlašovací povinnost. Pokud dopředu znáte den odjezdu, můžete odhlášení provést současně s přihlášením. Nesplnění přihlašovací a odhlašovací povinnosti může vést k pokutě ve výši až 1 500 eur. V případě pobytu v oficiálním ubytovacím zařízení cizince zaregistruje majitel tohoto objektu.



Nejčastější komplikace a úrazy v Černé Hoře

  • Úrazy a bohužel i některé případy úmrtí turistů jsou v rámci Černé Hory zaznamenávány především v pohořích Durmitor a Prokletje. K většině tragickým událostem dochází vlastním zaviněním – typicky kvůli přeceňování vlastních sil, pohybu mimo vyznačené trasy nebo špatně zvolenému oblečení a obuvi. Na dovolené si proto plánujte jen výlety, které jste schopni bezpečně zvládnout po fyzické i technické stránce. Horská služba Černé Hory vydala pro turisty vyrážející na letní i zimní túry několik doporučení. Prostudovat si je můžete například na webu Ministerstva zahraničí.

  • Další komplikace a úrazy se neliší od dalších cestovatelských destinací. V létě jsou potíže turistů často spojené s nedostatečnou ochranou před horkem a sluncem. Úpal, úžeh, spáleniny kůže nebo nevolnost ale zpravidla vyřešíte s pomocí volně dostupných prostředků z cestovní lékárničky.



Cestovní pojištění do Černé Hory

Černá Hora není členem EU, modrá kartička pojištěnce tedy v zemi neplatí. Díky dohodě mezi Českem a Černou Horou sice máte nárok na poskytnutí nutné a neodkladné zdravotní péče, ale za stejných podmínek jako místní obyvatelé – to znamená včetně poplatků a spoluúčasti, která je podstatně vyšší než v ČR. Zdravotní péči navíc můžete čerpat jen na základě formuláře CZ/YU 111, který si musíte před cestou obstarat ve své zdravotní pojišťovně. Před poplatky a spoluúčastí vás ochraní jen komerční cestovní pojištění. Kryje i repatriaci nebo ošetření v soukromých zařízeních. Na dovolenou v Černé Hoře si ho sjednáte za 200–300 Kč/týden.


PojištěníCena pro 1 osobu na týdenCena pro 2 dospělé s 1 dítětem na týden

Axa Basic

210 Kč

578 Kč

UNIQA Standard

224 Kč

560 Kč

Slavia pojišťovna: Na cesty

248 Kč

620 Kč

Union Standard

258 Kč

774 Kč

Zdroj: Online kalkulačka ePojisteni.cz, červen 2024

Co si připojistit na dovolenou v Černé Hoře

Před sjednáním pojištění si zkontrolujte, jaká rizika produkt zahrnuje. V základním balíčku nejsou například rizikové sporty. Do této kategorie obvykle spadá rafting středních a vyšších stupňů obtížnosti, jachting nebo jízda na vodním skútru. Kryté nebývá ani lyžování mimo vyznačené sjezdovky. Každá pojišťovna uplatňuje vlastní rozdělení sportů. Pokud plánujete aktivní dovolenou v Černé Hoře, prostudujte si podmínky konkrétní pojišťovny. Kromě připojištění rizikových sportů se vám může hodit také:


  • pojištění storna zájezdu či letu,

  • pojištění ztráty, poškození a zničení zavazadel,

  • pojištění právní ochrany,

  • pojištění odpovědnosti („pojistka na blbost“),

  • rozšíření asistenčních služeb.




Pravidla a místní zvyky v Černé Hoře

Respekt k náboženství
Dominantním náboženstvím je v Černé Hoře pravoslavné křesťanství. Při návštěvě náboženských objektů dbejte na adekvátní oblečení. Vhodná nejsou tílka nebo krátké sukně.
Připravte si eura
Přestože Černá Hora není členem EU, od roku 2002 používá jako měnu euro. Hlavním důvodem pro přijetí eura bylo zajištění měnové stability a zvýšení důvěry v ekonomiku země.
Příbuzný jazyk
Černohorština je velmi podobná srbštině a chorvatštině. Stejně jako u dalších jihoslovanských jazyků byste měli rozumět základním výrazům a obratům. Na dovolené v Černé Hoře se proto neztratíte ani bez znalosti světových jazyků.