Od 1. ledna se zvýšilo vyplácené odškodné

1. ledna vstoupil v platnost nový občanský zákoník, který přináší řadu významných změn. Jednou z nich jsou také úpravy v pravidlech vyplácení odškodného, které budou výrazně vyšší, než tomu bylo dosud. Dojde k zvýšení pojistného?

Výše odškodného se bude nově odvíjet od výše průměrné mzdy v České republice. Lidé tak nyní budou mít nárok na vyšší odškodné za bolet, vážné úrazy i trvalé následky. Na vyplacení odškodného budou mít také nárok i rodinní příslušníci, což dosud nebylo možné. Pojišťovny tak mohou vyplatit za nejtěžší škodu na zdraví až 20 miliónů korun.

Hledáte bezpečnou půjčku?

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet. Následně vám srovnáme nabídky pouze od ověřených poskytovatelů.

Až dvojnásobné odškodné za škody na zdraví z povinného ručení

V případě dopravní nehody, která skončila těžkým otřesem mozku, mohl poškozený získat z povinného ručení viníka 7 200 korun. Od 1.1.2014 činí odškodné více než dvojnásobek a to přibližně 14 900 korun. Změny se také týkají odškodnění trvalých následků. Maximální hranice odškodného za totální vyřazení ze společnosti nyní činí 10 miliónů korun. K této částce se budou navíc přičítat procenta (tzv. ztráta potenciálu). Odškodné se tak může vyšplhat až na 20 miliónů korun.

Nový občanský zákoník zcela radikálně mění pravidla, podle kterých se výše odškodného dosud vypočítávalo. Nová metodika má jasnější pravidla a konečné rozhodnutí bude záviset na jednotlivých soudcích. Změny však bohužel nebudou zadarmo. Je více než pravděpodobné, že kvůli zvýšeným nákladům nás čeká vyšší pojistné. Zdražení je jisté u povinného ručení, což potvrdila většina českých pojišťoven.

Soudci budou mít při stanovování odškodného volnou rukou

Mění se nejen hodnota jednoho bodu, ale soudci budou mít nyní volnou rukou při stanovování výše odškodného. Doposud platné tabulky tak byly zrušeny a nahrazeny metodickým pokynem. Ten byl sestaven expertní skupinou složenou ze zástupců Nejvyššího soudu, lékařů, znalců a zástupců pojišťoven. Díky tomu by prý měly zmizet rozdíly mezi rozhodnutím soudů.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Sdílet článek

Související články

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    17. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • Půjčka se zástavou - rodinný dům
    25. října 2024|Jana Březinová
    7 tipů, jak ušetřit na pojištění domácnosti a nemovitosti

    Čím dražší pojištění nemovitosti si sjednáte, tím lépe svůj majetek chráníte? Tak jednoduché to bohužel není. U každé pojišťovny vstupují do stanovení ceny jiné parametry a možnosti slev. Právě proto se ceny pojištění můžou lišit až o desítky procent. Zjistěte, jak na pojištění majetku ušetřit.