Ztracený fotoaparát na dovolené zachrání až pojištění
Ztracený fotoaparát na dovolené zachrání až pojištění
Mladá dvojice vyrazila na letní túru po horách. Sebou si vzali relativně drahý fotoaparát, aby si mohli zvěčnit krásnou okolní přírodu i sebe. Bohužel jim fotoaparát vypadl z rukou při výměně paměťové karty. Fotoaparát včetně fotografií tak skončil v kaňonů dvacet metrů pod nimi. Co teď?
Dvojice se vydala fotoaparát hledat. Kam mohli, společně sešli a místa důkladně prohlédli. Dokonce požádali skupinu horolezců o pomoc. Jednalo se však o profíky, kteří si za pomoci řekli nemalé peníze. Více, než je stál celý fotoaparát. Záchrannou akci odmítli a se ztrátou se museli smířit. Kdyby měli uzavřené pojištění, pojišťovna by jim uhradila alespoň cenu fotoaparátu.
Podobný, leč kurióznější případ se odehrál v Barceloně. Muž zavěsil fotoaparát na lavičku za šňůrku. Kolem však proběhl pes, fotoaparát rozverně chňapl do tlamy a prostě zmizel kdesi ve městě. Muž se nestačil divit, ale fotoaparát zpět již nezískal. Tento muž však měl uzavřené pojištění a peníze za cenný aparát získal od své pojišťovny. Ztracené fotky mu však žádná pojišťovna nahradit nedokáže.
Až 18 procentu Čechů vyráží na dovolenou nepojištěni
Statistiky pojišťoven uvádí ne zrovna pozitivní čísla. Téměř pětina Čechů považuje cestovní pojištění za nadbytečné a na cesty vyráží bez sjednaného adekvátního pojištění. Přitom však nemusí jít pouze o ztracený fotoaparát, ale také o škody na zdraví. Cestovní pojištění nijak náklady na dovolenou nezvýší, protože se pohybuje v desítkách korun za den. Samozřejmě, pokud je Vaše dovolená plná adrenalinové zábavy, je nutné počítat s vyšším rizikem a tedy i cenou pojištění.
Mnozí Češi si neuvědomují, že ztráta či zničení majetku je sice nepříjemná, ale ne zásadní. Ne tak jako peníze vynaložené na případnou léčbu nemoci či úrazu. V tomto případě se totiž může jednat o stovky tisíc korun, které musí poškozený zaplatit ze svého. Pokud tedy nemá uzavřené odpovídající cestovní pojištění.
O tom, že se nehody dějí, svědčí varující čísla pojišťoven. Například pojišťovna Generali uvedla, že v loňském roce poskytla pomoc klientům v 76 zemích a na 5 kontinentech. Zažívacími potížemi trpělo téměř 400 turistů, zánět dýchacích cest postihl dalších téměř 200 turistů a více než 100 turistům pokazil dovolenou zánět ucha. Výjimkou nejsou ani úrazy hlavy, zlomeniny nohou a rukou či úrazy trupu a kloubů. Více než sto lidí muselo být hospitalizováno a u třiceti případů klientů byla nutná repatriace.
Toto jsou však čísla uváděná pouze jednou pojišťovnou. Podobné statistiky si vede také dalších 10 pojišťoven. A v těchto statistikách nejsou vedeni ti, kteří žádné pojištění sjednané neměli. Ti si totiž péči museli uhradit z vlastní kapsy.
Jak a kde si cestovní pojištění sjednat?
Nad cestovním pojištění by se nemělo přemýšlet. Cestovní pojištění by mělo být automatickou součástí každé cesty do zahraničí byť na jeden jediný den. Doufat, že zrovna Vám se nic nestane, není zrovna rozumným řešením. Cestovní pojištění Vám může pomoci a především ušetřit nemalé finanční ztráty.
Sjednání cestovního pojištění na dovolenou je více než snadné. Učinit tak můžete na kterékoliv pobočce vybrané pojišťovny. Nebo si cestovní pojištění jednoduše uzavřete online. Během pár minut si porovnáte více nabídek a vyberete si takovou, která bude odpovídat náplni Vaší dovolené i peněžence. Pojištění je platné ihned po zaplacení pojistného.
Pozor si však dejte na smluvní podmínky, které si důkladně prostudujte. Pojištění by se mělo vztahovat na všechny plánované aktivity (např. adrenalinový sport, potápění, vysokohorská turistika či cyklistika). Vhodné je také zapřemýšlet nad pojištění osobních věcí a pojištěním odpovědnosti za způsobenou škodu. I Vy totiž můžete snadno způsobit škodu jiným osobám.