epojisteni logo
manzele-u-pojistovaka

Zrušení životní pojistky se nevyplatí

5. 3. 2014
|
Délka čtení: 8 min.

Zrušení životní pojistky se nevyplatí

Chtěli byste ulehčit rodinnému rozpočtu tím, že zrušíte životní pojistku? Tento krok se Vám opravdu nevyplatí, protože ztratíte pojistnou ochranu, a zároveň přijdete o spoustu peněz. Poradíme Vám, jak napjatou finanční situaci nejlépe vyřešit, aniž byste museli životní pojistku zrušit.

Životní pojištění není zrovna lacinou záležitostí, a lehko se může stát, že na zaplacení pojistky jednoduše nejsou peníze. Zrušení pojistky se však v žádném případě nevyplatí. Nejenže přijdete o peníze, které jste do pojištění již vložili, ale zároveň přijdete o pojistnou ochranu svých blízkých.

„Předčasné ukončení pojistné smlouvy bývá většinou pro klienta nevýhodné, neboť životní pojištění je dlouhodobý produkt. Tomu odpovídají i náklady spojené s pojištěním, které jsou zejména v moderních produktech životního pojištění uhrazovány v prvních letech pojištění. Dále v prvních dvou letech pojištění ze zákona nevzniká nárok na odkupné,” vysvětlil nám Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

O tomto problému jsme se proto pobavili se zástupci českých pojišťoven a připravili jsme si pro Vás několik návrhů, jak ulehčit rodinnému rozpočtu, a přitom si zachovat životní pojištění.

Hledáte bezpečnou půjčku?

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet. Následně vám srovnáme nabídky pouze od ověřených poskytovatelů.

1. Plaťte nižší pojistné

Pokud je současná výše pojistného pro Váš příliš vysoká, snižte si jej. Možnost snížení pojistného nabízí všechny současné pojišťovny. Pojistné si můžete snížit dočasně i trvale. Záleží pouze na Vás a Vaší finanční situaci. Pojistné si opět můžete kdykoliv zvýšit. Upravení a změna pojistného je obvykle zdarma.

Pojistné samozřejmě není možné snížit na jakoukoliv částku. Jednotlivé pojišťovny mají nastavené minimální částky pojistného, které se pohybují od 200 do 500 korun měsíčně. Se snížením pojistného se také sníží  pojistná částka a tedy i pojistná ochrana. „Pokud dojde k pojistné události, klient pak obdrží nižší pojistnou částku, než jakou měl sjednanou před snížením,” uvedla Daniela Velová z ING Pojišťovny.

2. Změňte frekvenci platby

Pojistné za životní pojištění se obvykle platí ročně, protože některé pojišťovnu roční frekvenci platby zvýhodňuje. Pojistné však můžete platit také měsíčně, čtvrtletně či pololetně. Záleží pouze na Vás, jaký systém placení vyhovuje Vašim finančním možnostem.

„U některých, zejména starších produktů, je výhodnější nižší frekvence placení, například za roční frekvenci dáváme klientovi slevu sedm procent z pojistného. Při změně na měsíční frekvenci klient o tuto slevu přijde,” potvrdil Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

3. Odložte si placení pojistného

Některé pojišťovny umožňují tzv. platební prázdniny. Běžné je to u kapitálového a životního pojištění. V každém případě však musíte mít smlouvu uzavřenou po minimální dobu (např. U ČPP a ČP jsou to dva roky, u ČSOB či ING pojišťovny jsou to tři roky). Doba platebních prázdnin bývá také omezená a to obvykle na půl roku.

4. Zrušte všechna další připojištění

U životního pojištění můžete mít sjednáno další připojištění  (např. úrazové, hospitalizace či závažné onemocnění), které cenu pojištění zvyšují. Pokud jednotlivá připojištění zrušíte, cena pojištění se znatelně sníží. To samé však platí pro pojistnou ochranu. „Klient v případě zrušení připojištění nebude kryt pro dané zrušené riziko. Zpětně jej může do pojištění zahrnout, ale s novou čekací dobou, po kterou mu nebude poskytnuto plnění ze vzniklých pojistných událostí,” uvedla Renata Čapková z České podnikatelské pojišťovny.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • blg-srt-hory
    05. října 2023|ePojisteni
    Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

    V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

  • manzele-u-pojistovaka
    Životní pojištění a daně: Poradíme, jak uplatnit slevy a další výhody

    Platíte si soukromé životní pojištění a budete letos odevzdávat daňové přiznání? V tom případě si uhrazené příspěvky nezapomeňte odečíst od základu daně a tím snížit případnou daňovou povinnost. Jaké odečitatelné pojistky u životního pojištění existují a jak je uplatnit?

  • podavani-ruky-pojistka
    Má smysl uzavírat životní pojištění, když jste single?

    O důležitosti pojištění asi netřeba dlouze spekulovat. Vybrat to kvalitní byste měli při odjezdu na dovolenou nebo třeba v nové práci, kde zodpovídáte za firemní automobil nebo služební notebook. Jsou ovšem i životní situace, které nás o nutnosti pojištění nutí objektivně přemýšlet. Jednou takovou je třeba single život a potřeba životního pojištění. Má smysl ho uzavírat nebo ne?

  • blog-kooperace
    Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

    15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

  • 02. září 2020|Monika Šaríková
    Dovolená u moře na podzim: Kam vyrazit po letních prázdninách?

    Představy o ideální letní dovolené bývají různé. Spousta lidí volí pobyty u moře, protože je tam krásně a báječně si tam odpočinou. Tento relax však většinou kazí mraky lidí, kterým se lze vyhnout jediným způsobem - vyrazit k moři mimo sezonu. Protože  dovolená u moředovolená u moře  po letních prázdninách má doslova moře výhod.

  • Lieky
    05. března 2018|ePojisteni
    Na cestách s cukrovkou: Důležitý je inzulín i cestovní pojištění

    Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.

  • vymena-olejeI
    15. října 2017|ePojisteni
    Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

    Při sjednávání životního pojištění a stanovení výše pojistného hraje stále důležitější roli i to, zda je klient kuřák či nikoliv. Některé pojišťovny za kouření přičítají rizikovou přirážku, jiné nekuřáky zvýhodňují a dávají jim slevy. Velmi podobné je to i s nadváhou, která má na celkové zdraví vliv také.

  • cestovni-pojisteni-gruzie
    03. srpna 2017|ePojisteni
    Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

    Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

  • připojištění
    21. července 2017|ePojisteni
    Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

    Mezinárodní den nekuřáků připadá na 31. května. Letos v tento den také začal v České republice platit protikuřácký zákon, o kterém se vedou diskuse již řadu let. Někteří jej hodnotí pozitivně, jiní na něm vidí příliš mnoho nedostatků. To nic nemění na tom, že kouření má na zdraví člověka prokazatelně špatný vliv. Bohužel negativně ovlivňuje i životní pojištění.

  • cestovni-pojisteni-gruzie
    03. července 2017|ePojisteni
    Netradiční pojistky od tradičních pojišťoven

    Pojištění majetku a domácnosti, životní pojištění či pojištění odpovědnosti patří mezi běžné pojistné produkty, nad kterými se nikdo nepozastaví. Proč také. Pojistit je ale možné i poněkud netradiční předmět jako luxusní šaty na soutěžích Miss, špičkové hudební nástroje, a dokonce i hřbitovní stavby. Halali pojišťovna je zase určená pouze myslivcům. Zdá se vám to málo kuriózní?