Zrušení životní pojistky se nevyplatí
Chtěli byste ulehčit rodinnému rozpočtu tím, že zrušíte životní pojistku? Tento krok se Vám opravdu nevyplatí, protože ztratíte pojistnou ochranu, a zároveň přijdete o spoustu peněz. Poradíme Vám, jak napjatou finanční situaci nejlépe vyřešit, aniž byste museli životní pojistku zrušit.
Životní pojištění není zrovna lacinou záležitostí, a lehko se může stát, že na zaplacení pojistky jednoduše nejsou peníze. Zrušení pojistky se však v žádném případě nevyplatí. Nejenže přijdete o peníze, které jste do pojištění již vložili, ale zároveň přijdete o pojistnou ochranu svých blízkých.
„Předčasné ukončení pojistné smlouvy bývá většinou pro klienta nevýhodné, neboť životní pojištění je dlouhodobý produkt. Tomu odpovídají i náklady spojené s pojištěním, které jsou zejména v moderních produktech životního pojištění uhrazovány v prvních letech pojištění. Dále v prvních dvou letech pojištění ze zákona nevzniká nárok na odkupné,” vysvětlil nám Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.
O tomto problému jsme se proto pobavili se zástupci českých pojišťoven a připravili jsme si pro Vás několik návrhů, jak ulehčit rodinnému rozpočtu, a přitom si zachovat životní pojištění.
1. Plaťte nižší pojistné
Pokud je současná výše pojistného pro Váš příliš vysoká, snižte si jej. Možnost snížení pojistného nabízí všechny současné pojišťovny. Pojistné si můžete snížit dočasně i trvale. Záleží pouze na Vás a Vaší finanční situaci. Pojistné si opět můžete kdykoliv zvýšit. Upravení a změna pojistného je obvykle zdarma.
Pojistné samozřejmě není možné snížit na jakoukoliv částku. Jednotlivé pojišťovny mají nastavené minimální částky pojistného, které se pohybují od 200 do 500 korun měsíčně. Se snížením pojistného se také sníží pojistná částka a tedy i pojistná ochrana. „Pokud dojde k pojistné události, klient pak obdrží nižší pojistnou částku, než jakou měl sjednanou před snížením,” uvedla Daniela Velová z ING Pojišťovny.
2. Změňte frekvenci platby
Pojistné za životní pojištění se obvykle platí ročně, protože některé pojišťovnu roční frekvenci platby zvýhodňuje. Pojistné však můžete platit také měsíčně, čtvrtletně či pololetně. Záleží pouze na Vás, jaký systém placení vyhovuje Vašim finančním možnostem.
„U některých, zejména starších produktů, je výhodnější nižší frekvence placení, například za roční frekvenci dáváme klientovi slevu sedm procent z pojistného. Při změně na měsíční frekvenci klient o tuto slevu přijde,” potvrdil Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.
3. Odložte si placení pojistného
Některé pojišťovny umožňují tzv. platební prázdniny. Běžné je to u kapitálového a životního pojištění. V každém případě však musíte mít smlouvu uzavřenou po minimální dobu (např. U ČPP a ČP jsou to dva roky, u ČSOB či ING pojišťovny jsou to tři roky). Doba platebních prázdnin bývá také omezená a to obvykle na půl roku.
4. Zrušte všechna další připojištění
U životního pojištění můžete mít sjednáno další připojištění (např. úrazové, hospitalizace či závažné onemocnění), které cenu pojištění zvyšují. Pokud jednotlivá připojištění zrušíte, cena pojištění se znatelně sníží. To samé však platí pro pojistnou ochranu. „Klient v případě zrušení připojištění nebude kryt pro dané zrušené riziko. Zpětně jej může do pojištění zahrnout, ale s novou čekací dobou, po kterou mu nebude poskytnuto plnění ze vzniklých pojistných událostí,” uvedla Renata Čapková z České podnikatelské pojišťovny.