Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

10. 7. 2024
|
Délka čtení: 5 min.

Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

Kde se vyskytují žraloci v Evropě?

V souvislosti s poměrně četnými útoky žraloků, například nedávným útokem žraloků v egyptské Hurghadě, mnoho lidí vyhledává destinaci dovolené na základě toho, jestli je v dané zemi plavání v moři bezpečné. Zjišťují si, kde nejsou žraloci. Můžete se ve Středozemním moři setkat se žralokem? Žraloci mají rádi hluboké a studenější vody, jejich výskyt je tu tedy velmi malý. Ve Středozemním moři žije zhruba jen 47 ze 400 druhů žraloků.

  • Žraloci v Chorvatsku: I přesto, že se v Jaderském moři vyskytuje několik desítek druhů žraloků, pravděpodobnost útoku je velmi malá. Ostatně za více než 100 let v Chorvatsku došlo jen k 25 útokům žraloka na člověka.

  • Žraloci v Řecku: V Řecku mohou být žraloci k vidění v mělkých vodách u pobřeží, nejčastěji jsou pozorování na pobřeží poloostrova Attika, v Saronském a Eubojském zálivu a na severním pobřeží Kréty. V naprosté většině případů se ale jedná o menší druhy, které nejsou pro člověka nebezpečné

  • Žraloci v Itálii: Ze všech středomořských zemí je největší výskyt žraloků spojený s Itálií, kde bylo od roku 1900 zaznamenáno 50 útoků na člověka. V Itálii žijí žraloci zejména ve vodách Tyrhénského moře a Neapolského zálivu.

  • Žraloci ve Španělsku: Co se týče počtu zaznamenaných druhů žraloků ve Španělsku, je o něco větší než v ostatních zemích Středomoří, protože se zde vyskytují i oceánští žraloci.

  • Žraloci ve Francii: Ve francouzských vodách se vyskytují i několik z velkých druhů žraloků, jako je například známý velký bílý žralok. Riziko útoku je zde ale opět naprosto minimální.


I když i v chorvatském nebo řeckém moři se můžete setkat se žralokem, je třeba říci, že je riziko útoků žraloka dle statistik v Evropě zcela minimální a celosvětově je pravděpodobnost, že na vás zaútočí žralok 1:4.332.817.

Druhy medúz v evropských mořích

Zatímco ve Středomoří je riziko útoku žralokem zcela mizivé, podstatně vyšší je pravděpodobnost žahnutí medúzami. Ve Středozemním moři se vyskytuje hned několik druhů medúz, z nichž některé mohou být pro člověka škodlivé. Zejména pak kontakt s talířovkou svítivou – fialovou medúzou, jež způsobuje rány, které se těžko hojí. Medúzy se vyskytují jak v Řecku, tak i v Chorvatsku, Španělsku nebo Itálii, zejména během teplejších měsíců.

Výskyt mořských ježků v Evropě

Ten, kdo někdy stoupl v moři na mořského ježka, nám dá jistě za pravdu, že se nejedná o nic příjemného. Takzvané ježovky se hojně vyskytují nejen ve východní části Atlantského oceánu, ale také ve Středozemním moři. Setkáte se s nimi také v Chorvatsku. Co dělat, pokud šlápnete na ježovku? Ostny byste měli opatrně vytáhnout pinzetou a ránu dezinfikovat alkoholem.

Další mořští živočichové, kteří mohou znepříjemnit dovolenou

K dalším mořským živočichům, kterým se chce na dovolené každý vyhnout obloukem, jsou murény, jež jsou agresivní a koušou. Jejich výskyt byl mimo jiné zaznamenaný i ve Středozemním moři, zejména na skalnatých pobřežích. Ve Středozemním moři se můžete setkat i s dalšími druhy nebezpečných ryb. Z Indického moře do Středozemního moře v posledních deseti letech pronikla například prudce jedovatá ryba perutýn ohnivý.

Nebezpeční mořští živočichové

Bezpečnostní opatření při koupání v moři

Bezpečnost na evropských plážích mimo jiné zajišťují vlajky, které informují o aktuálním stavu a případném nebezpečí. Tyto vlajky mají různé barvy. Jaké mají jednotlivé barvy význam?

  • Zelená vlajka: Zelená barva znamená, že je moře klidné a je bezpečné se v něm koupat.

  • Žlutá vlajka: Žlutá barva značí, že existuje mírné riziko vlnobití nebo jiného nebezpečí. Pokud je vyvěšená žlutá vlajka, měli byste se držet blízko u břehu.

  • Červená vlajka: Červená vlajka se často vyvěšuje z důvodu silných proudů nebo jiných nebezpečných podmínek. V případě červené vlajky se nedoporučuje koupat v moři.

  • Dvojitá červená vlajka: Setkat se můžete i s dvojitou červenou vlajkou, která značí zákaz koupání v moři z důvodu silných proudů, nepříznivého počasí či jiných nebezpečí.

  • Fialová vlajka: V souvislosti s výskytem nebezpečných živočichů vás bude zajímat fialová vlajka, která značí, že by měli plavci dbát zvýšené opatrnosti.

výstražné vlajky na pláži

Tipy pro bezpečné koupání v moři

Pokud chcete předejít nehodám v moři, jednoznačně doporučujeme řídit se vlajkami na plážích. Kromě toho existuje i několik dalších bezpečnostních opatření. V první řadě byste měli znát své limity a nepřekračovat je, ideálně byste měli na otevřeném moři vždy plavat s někým. Od zranění na nohou vás můžou ochránit boty do vody.

Proč nepodcenit sjednání cestovního pojištění?

Ať už se rozhodnete pro dovolenou v jakékoliv z evropských zemí, rozhodně nepodceňujte kvalitní cestovní pojištění, které se vám může vyplatit například v případě, že vás mořské vlny dotlačí ke skále nebo pokud dojde k napadení některým mořským živočichem.

Sdílet článek

Související články

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?