manzele-u-pojistovaka

Máte značku na přání? Pojistěte se proti krádeži!

12. 3. 2016
|
Délka čtení: 8 min.

Máte značku na přání? Pojistěte se proti krádeži!

Od počátku nového roku mohou vlastníci motorových vozidel v ČR žádat o vlastní registrační značku na přání. Nová SPZ může kromě vulgárních a rasistických výrazů obsahovat téměř cokoliv - vlastní jméno i přezdívku, název firmy, oblíbeného fotbalového týmu i jméno psa.

Desítky motoristů se na tento den opravdu těšilo. Například na pražském registru vozidel si o novou značku přišlo s počátkem otvírací doby zažádat 16 lidí a v průběhu dne jejich počet neustále narůstal. Jeden ze zájemců nemohl dospat a na úřad přišel dokonce ve tři hodiny ráno! Od té doby o registrační značku na přání projevilo zájem téměř 2 500 lidí.

Sprosťárny a rasistické výrazy neprojdou…

Registrační značka na přání musí obsahovat velká písmena a alespoň jednu arabskou číslici. Se sprostými, hanlivými a rasistickými výrazy zájemci neuspějí také. Jinak se fantazii meze nekladou a na registrační značce může být vlastní jméno, přezdívka z mládí, jméno oblíbeného sportovního týmu či hráče, manželky, dětí či filmových a hudebních hvězd.

"Máme s kamarády fotbalový tým, takže bych chtěl zkratku 99 Praha. Už teď mám na autě polepy, takže bych to chtěl vyšperkovat patřičnou registrační značkou. To mi snad nikdo nevyfoukne, leda že by tu někdo ze spoluhráčů byl dříve než já," svěřil se nám se svou představou jeden prvních z čekajících řidičů.

Pořídit si vlastní registrační značku není samozřejmě zadarmo. Jedna tabulka vyjde na 5 000 korun a pro jedno vozidlo tedy vyjde celkem na 10 000 korun. Žádost s vymyšlenou značkou však musí nejprve schválit úředník na registru vozidel. Pokud je návrh uznán, žadatel si počká 15 dní a poté si ji může vyzvednout a připevnit na vozidlo. Nejste-li jistí, můžete si značku zarezervovat po dobu tří měsíců.

Potkat BATM0BIL už můžete i ve skutečném životě

Že mají Češi smysl pro humor, je znát i v tomto případě. Zatímco někteří motoristé vnímají tuto možnost jako dobrou reklamu a na značku si nechají napsat název své firmy, jiní volí vtipnější varianty. Tak například na Zlínsku není problém potkat vozidlo se značkou NINJA nebo DABEL a na Brněnsku jezdí skutečný BATM0BIL, LUCIFER1, DEMOLICE i UKRADEN3.

Velice rychle byly zaregistrovány značky FANT0MAS nebo TRABANT1 a velice populární je značka VIP doplněná různými číslicem. Originální značku si nechal zaregistrovat řidič na Ostravsku a to NCC1701D. Pro vysvětlení NCC-1701 je označení fiktivní lodi ve sci-fi seriálu Star Trek.

Registrační značky na přání se kradou

Na konci února bylo evidováno 1920 vydaných registračních značek na přání, 300 je připraveno k vyzvednutí a dalších 600 je zarezervováno . Hned o počátku se policie začala potýkat s krádežemi těchto unikátních značek. Vzhledem k tomu, že se nejedná o levnou záležitost, pojišťovny okamžitě zareagovaly a řidičům nabídly možnost sjednat si pojištění proti krádeži vlastní značky.

Krádež vlastní značky není jen tak. „Pokud se třeba při havárii tabulka značky na přání poškodí, bude možné si ji za poplatek 600 korun vyměnit. Při ztrátě či odcizení tabulky však náhradní vydávána není.  Vlastník  vozidla si tedy musí pořídit běžnou registrační značku nebo zaplatit opět 10 tisíc za značku na přání v jiném znění. Původní značka ztratí navždy platnost,“ uvedl Tomáš Neřold, mluvčí ministerstva dopravy.

S nabídkou pojištění přišla například Česká pojišťovna. Pojištění proti krádeži vlastní registrační značky stojí 999 korun na celý rok a sjednává se samostatné nebo k havarijnímu pojištění. Postup při řešení pojistné  události se nijak neliší. Pojištěný  má v případě krádeže nárok na uhrazení celých 10 000 korun.

TIP: Stránky ePojištění.cz vám pravidelně přináší novinky ze světa pojištění vozidel. Sledujte je každý den a žádná důležitá zpráva vám neuteče.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?