blg-srt-benzin

Značení paliva na čerpacích stanicích se konečně sjednotí

7. 8. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

Značení paliva na čerpacích stanicích se konečně sjednotí

Odlišně značené palivo v různých zemí může motoristu při tankování zmást. Z tohoto důvodu budou čerpací stanice v zemích Evropské unie povinné značit jednotlivé druhy paliva stejným symbolem. Podle České asociace asistenčních společností se ale počet výjezdů kvůli záměně paliva nijak výrazně nesníží.

Nové nařízení Evropské komise začne platit od října 2018. Označení jednotlivých druhů paliv bude velmi jednoduché. Kolečko bude označovat stojany s benzínem, čtverce stojany s dieselem a kosočtverec stojany s plynem (LPG). V případě benzínu  musí být uprostřed kolečka uveden podíl biosložky (Natural 95 = E5), u nafty podíl biopaliva (max. B7). U plynu bude uprostřed symbolu zkratka LPG nebo CNG.

Dosud nemělo značení pohonných hmot žádná pravidla. Čerpací stanice běžné používaly a ještě pár týdnů používat budou obchodní názvy. V některých případech bylo opravdu těžké rozklíčovat, o jaký typ paliva se jedná. Jedním ze způsobů, jak řidičům zabránit natankovat špatné palivo do auta, bylo používání užšího hrdla u nádrže benzínových vozidel. Opačně to však jde bez problémů.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Počet výjezdu kvůli špatně natankovanému palivu neklesne

Sjednocené značení bude určitě znamenat velký přínos a lepší orientaci mezi stojany. Vliv na počet výjezdů k případům, kdy řidiči sáhnou po špatné hadici, se však údajně nesníží. V zahraničí jsou totiž čeští řidiči při tankování daleko opatrnější. Z celkových 2000 případů ročně tvoří záměna paliva v zahraničí pouhou desetinu.

„Ročně si vyžádá pomoc asistenční společnosti v souvislosti s natankovaným špatným palivem zhruba 2000 českých motoristů. Naše statistiky ukazují, že výrazně převažují zásahy v České republice. Za hlavní příčinu proto považujeme nepozornost řidičů, kteří například současně jezdí vozidly na rozdílná paliva. Naopak v zahraničí jsou Češi výrazně obezřetnější a ujišťují se, že do vozidla tankují skutečně správné palivo,“ uvedl Vladimír Fuchs, viceprezident České asociace asistenčních společností (ČAAS) a generální ředitel asistenční společnosti Europ Assistance.

Okamžitě volejte asistenční služby

Nejčastějším důvodem natankování jiného druhu paliva je používání více vozidel. Lidé jezdí soukromými i služebními vozy nebo se v rodinách používají auta s jinou motorizací. Pokud někdo přes týden jezdí služební vozem jezdícím na diesel, je velmi snadné na víkendový výlet do soukromého vozu na místo benzínu natankovat naftu. Následky však mohou být velmi nepříjemné.

Jakmile svou si svou chybu řidič uvědomí, měl by okamžitě vůz odstavit a zavolat asistenční služby. Ideální je, pokud se tak stane ještě před nastartováním. Vozidlo je nutné odtáhnout do servisu, kde nevhodné palivo odčerpají, zjistí vzniklé závady a opraví je. Cena takového zásahu stojí v průměru 1 900 Kč, ale může být i výrazně nižší. Škodu uhradí pojišťovna pouze tehdy, má-li motorista tuto službu zahrnutou v rámci povinného ručení nebo havarijního pojištění. V opačném případě ji zaplatí ze své kapsy.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?