blg-srt-crush

Zima skončila. Nezapomeňte zkontrolovat své auto

11. 6. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

Zima skončila. Nezapomeňte zkontrolovat své auto

Stejně jako auto připravujeme na zimní období, podobně bychom se měli zachovat i na začátku jara. Omezit se na výměnu pneumatik by se totiž nemuselo vyplatit. Zima s autem dokáže hodně zamávat, a proto odborníci doporučují nechat vůz důkladně prohlédnout v servis.

Do servisu zamíříte tak jako tak kvůli výměně pneumatik na letní, proč tedy nenechat auto prohlédnout. Pokud si tedy pneu neměníte sami. Některé autoservisy dokonce nabízí speciální jarní prohlídky za výhodné ceny. Vyjde vás nejvýše na pár set korun, za které získáte jistotu, že je váš plechový miláček v naprostém pořádku. Čeho všeho by se taková kontrola měla týkat?

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Pneumatiky

V průběhu dubna se mění zimní pneumatiky na letní. Při výměně je třeba zkontrolovat, zda původní letní pneumatiky odpovídají normám - tlak všech pneumatik a hloubka dezénu, která musí být u letních pneumatik nejméně 1,6 mm. Samozřejmostí je správná geometrie kol.

Provozní kapaliny

Kontrola provozních kapalin, jako jsou motorový olej, chladící a brzdová kapalina, je důležitá zejména u starších vozů. Moderní vozidla kontrolu zvládají sami a na případně nedostatky by vás měli včas upozornit. Vždy je lepší kapaliny kontrolovat a doplňovat průběžně.

Autobaterie

Parkování v zimě a startování za chladného ráno rozhodně baterii neprospívá. Na první pohled nelze poznat, zda je akumulátor v pořádku či naopak. Nemáte-li měřák doma, měli byste tedy stejně navštívit servis, kde vám stav baterie ověří a doporučí vám výměnu nebo alespoň dobití.

Stírače a ostřikovače

Kolísání teplot v zimě má negativní vliv zejména na gumové lišty stíračů. Na jaře je dobré je zkontrolovat a případně je vyměnit. To platí zejména tehdy, pokud stírají špatně a na okně zanechávají stopy, které mohou narušit viditelnost.

Světla

V servisu zkontrolují, zda světlomety svítí správně a neoslňují ostatní protijedoucí řidiče. V případě nutnosti je seřídí. Zároveň také zkontrolujte, jak jste na tom s náhradní sadou žárovek, která by vždy měla být kompletní. Při náhodné kontrole je policejní hlídka může chtít vidět.

Klimatizace

Podle odborníků je vhodné klimatizaci kontrolovat nejméně jednou za rok, nejlépe na jaře. Přes zimu bývá klimatizace vypnutá a případné závady odhalíte až na cestách na jaře nebo v létě. Tomu je dobré předejít. Klimatizaci je doporučeno vyčistit, doplnit chladící sérum a zkontrolovat těsnost a její funkčnost.

Lékárnička

Lékárnička je součástí povinné výbavy. To znamená, že její obsah musí odpovídat nařízení. Pokud nemáte novou lékárničku, ujistěte se, že obsahuje vše potřebné. Nákup nové lékárničky je nutný vždy, když něco použijete (případně její doplnění), nebo pokud je starší čtyř let. Za prošlou lékárničku hrozí pokuta až 2 000 Kč!

Technická kontrola

Na závěr se ujistěte, že máte v pořádku všechny doklady zejména pak platnost technické kontroly. Podívejte se na známku u SPZ a ověřte si termín další kontroly. U nového auta se technická kontrola provádí po čtyřech letech, poté je nutné ji absolvovat každé dva roky. Bez platné technické kontroly nelze vůz provozovat.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?