epojisteni logo
globus

Země, které byste měli alespoň jednou za život navštívit - 2. díl

20. 2. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku  jsme si přiblížili některá místa v Kanadě a v Egyptě, která rozhodně stojí za navštívení. V tomto článku si přiblížíme další cestovatelsky zajímavá místa v Egyptě a následně také v Číně.

Luxor - muzeum pod širým nebem

Luxor se jinak také nazývá největším muzeem pod širým nebem. Jde o městečko v Horním Egyptě, které odráží vrcholné období faraonské civilizace.

V rámci města můžete navštívit Luxorské muzeum. Luxorský chrám, Muzeum mumifikace, Memnonovy kolosy a další místa.

I toto místo je zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Za poznáním do Číny

Velice zajímavá místa, která stojí za návštěvu, nabízí také Čína. Její hlavní dominantou je bezesporu Velká čínská zeď, která byla vybudována mezi 14. a 17. stoletím. Zeď se táhne v délce 2004 km, přičemž se všemi odbočkami má celkem 8758,8 km. Původně zeď sloužila jako ochrana před mongolskými nájezdy. Dnes je hlavně turistickou atrakcí.

Po zdi se můžete projít,  a to hned v několika úsecích. Řada místních řemeslníků nabízí přímo na zdi možnost zakoupit si medaili, do které vám vlastnoručně vytesají vaše jméno a datum, kdy jste na zdi byli.

Velká čínská zeď

Sídlo císařů

Pokud chcete vidět, kde v dávných dobách bydleli císaři, navštivte Zakázané město. To se nachází  v Pekingu  a obsahuje 800 budov, mnoho zahrad a je obehnáno vodním příkopem. Celý prostor má rozlohu 720 000 metrů čtverečních.  Pokud tedy půjdete krásy města obdivovat ve skupince, pokuste se držet pohromadě. Místo je hojně navštěvováno turisty a je poměrně snadné se v něm jeden druhému ztratit.

Celé místo je v současné době prohlášeno za muzeum.

A proč název Zakázané město? Obyčejný obyvatel Číny se do města nikdy nesměl ani podívat. Celý komplex sloužil výhradně císaři a dvoru. A platilo to i obráceně. Kdo vstoupil do Zakázaného města, už nesměl nikdy odejít.

Dokonce ani císař nesměl kromě oficiálních návštěv opustit palác. A pokud císař zemřel, byly s ním pohřbeny i jeho konkubíny.

Vyrazit po vlastní ose, nebo s cestovní kanceláří?

Ať už se rozhodnete navštívit jakákoli místa, vždy před vámi bude ležet otázka, zda vyrazit po vlastní ose, nebo se svěřit do rukou cestovní kanceláře.

Cestovní kanceláře mají pevně daný program, ze kterého není možné uhnout, a bude se vám tak stávat, že pokud se někde budete chtít zdržet, nebo zajít kousek dál, než jen tam, kam sahá plán, nebude na to prostor. Na druhou stranu si nemusíte dělat starosti s organizací, dopravou a ničím dalším, cestovní kancelář to za vás zařídí. V případě, že cestujete sami, je to přesně naopak. Všude se můžete zdržet jak dlouho chcete, ale veškerá organizace je na vás.

Podrobně jsme se variantám cestování věnovali ve článcích “Jak na dovolenou bez cestovky” a “Cestování na vlastní pěst: jaké výhody má cestování bez cestovky”.

Nezapomeňte se pojistit

A při každé cestě se nezapomeňte řádně  pojistit. Základním kamenem cestovního pojištění je tzv. pojištění léčebných výloh.  To zahrnuje lékařské ošetření, zákroky, operace, zkrátka vše, co se vám může přihodit po zdravotní stránce během dovolené.

Pojišťovny obvykle nabízejí toto pojištění s různými limity  v několika balíčcích. Obecně se udává, že pro cesty do okolních států stačí limit pojištění léčebných výloh okolo 3 000 000 Kč. Pokud cestujete po Evropě trochu dále, doporučuje se nastavit si limit okolo 6 000 000 Kč.  Čím dále jedete, tím vyšší by pojistný limit měl být.

Speciální kategorii pak představuje cesta do USA. Tam jsou totiž náklady na ošetření  velmi vysoké a pro takové turistické cesty se proto doporučuje pojistný limit okolo 100 000 000 Kč, případně neomezený, které mají některé pojišťovny rovněž v nabídce.

Kromě toho si pak řadu dalších rizik můžete připojistit. Jde například o úrazové pojištění, pojištění storna cesty, zavazadel, rizikových sportů atd.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Kam na lyže a snowboard v ČR

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.