Zásady bezpečné jízdy - připoutejte se, prosím

2. 12. 2021
|
Délka čtení: 5 min.

Zásady bezpečné jízdy - připoutejte se, prosím

Denně na českých silnicích dochází k dopravním nehodám. Lidé při nich přichází ke zraněním a někdy bohužel i umírají. V řadě případů by šlo tragickým následkům předejít “pouhým” dodržováním zásad bezpečné jízdy, jako je připoutání se.

Povinnost připoutání stanovuje zákon nejen pro řidiče, ale pro všechny osoby cestující ve vozidle. Zákon by nám v tuto chvíli měl být doslova ukradený, připoutat bychom se měli vždy s ohledem na své vlastní zdraví a život. Stanovení povinnosti připoutání se do zákona však smysl mělo. Statistiky totiž dokazují, že zavedení bezpečnostních pásů a povinnosti se připoutat vedlo k významnému snížení těžkých zrnění a smrtelných úrazů.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Jezdím opatrně a nikdy jsem neboural

Vždy se ale najdou lidé, kteří zbytečně riskují a ohrožují tak nejen svůj život, ale i životy ostatních účastníků silničního provozu. Tím, že se nepřipoutají, navíc ohrožují zdraví ostatních cestujících ve vozidle. To platí zejména pro cestující na zadních sedačkách.

Co se děje s nepřipoutaným člověkem při nehodě

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Myslet si, že zrovna vám se nic nemůže stát, je lehkomyslné a nezodpovědné. Jakmile si sednete do vozidla, první co uděláte, je zapnutí bezpečnostního pásu. Pokud to neděláte, přečtěte si, co se vám může stát. Čím dříve si uvědomíte význam bezpečnostních pásů, tím lépe pro vás.

Náraz vozidlo téměř okamžitě zastaví. To však neplatí pro lidské tělo a další volně pohyblivé předměty v autě. Člověk, který je připoutaný, zůstane na místě. Nepřipoutaný člověk však bude pokračovat dál “v jízdě” stejnou rychlostí. Do cesty se mu však postaví rám okna, sklo, palubovka, volant a další části auta. Může dojít k pár oděrkám či zlomeninám končetin, ale i k velmi vážným poraněním obličeje, mozku, žeber, srdce a dalších důležitých vnitřních orgánů.

Víte, že narazíte-li hlavou do čelního skla při rychlosti 50 km/h, je to stejné jako pád ze 3. patra? Budete-li připoutaný, s největší pravděpodobností se vám nic vážného nestane. Při prudkém zbrzdění z rychlosti 50 km/h se hmotnost lidského těla znásobí až 60x! Pokud si myslíte, že dokážete udržet více než 3 000 kilogramu na místě, mýlíte se. Právě do rychlosti 50 km/h jsou bezpečnostní pásy nejúčinnější.

Jak se připoutat správně a bezpečně

Aby bezpečnostní pásy fungovaly na 100 %, je třeba ohlídat si jejich správné použití. Dospělé osoby by to měli naučit i své potomky. Může na tom záviset jejich zdraví a někdy i život. Zapnutí bezpečností pásů trvá zhruba 2 vteřiny. Tyto dvě vteřiny mohou rozhodnout o vašem životě. Myslete na to vždy, když si sedáte do vozidla.

Bezpečnostní pás musí být upevněný přes rameno a hruď, nikdy nesmí vést přes krk. Pás si rovněž nikdy nedávejte za záda nebo pod paži. Pokud vás pás hodně tlačí, povolte jej. Moderní auta umožňují posunout pás tak, aby nevedl přes krk. Pod pás nedávejte žádné předměty, které by vás mohli zranit. To platí i pro kabelky a batohy, které se v momentě nehody stávají nebezpečnými.

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-aktualita
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2025

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    14. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Novinky pro řidiče 2025: Dražší dálniční známky i další digitalizace

    Loňský rok byl pro řidiče v mnoha ohledech přelomový. Přinesl zrušení velkých techničáků, jízdu bez zelené karty nebo nutnost zaplatit povinné ručení předem. Také v roce 2025 se připravte na řadu novinek. Některé vás jistě potěší, kvůli jiným budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Co vás letos čeká na českých silnicích?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?