Přezutí pneumatik v servisu

Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

31. 10. 2024
|
Délka čtení: 8 min.

Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

Od kdy jsou povinné zimní pneumatiky

Povinnost zimních pneumatik v ČR stanovuje zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Řidiči podle něj musí používat zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března v případě, že se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza, nebo se dá vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že tato situace během jízdy nastane. Pravidlo se vztahuje na:

  • osobní automobily a autobusy (kategorie M),

  • nákladní automobily (kategorie N).



U zimních pneumatik je dále stanovena minimální hloubka dezénu (vzorku), která činí 4 mm u vozidel s hmotností do 3,5 tuny a 6 mm pro vozidla nad 3,5 tuny.

Pozor na dopravní značku Zimní výbava

V úsecích označených dopravní značkou C 15a Zimní výbava jsou zimní pneumatiky povinné po celý rok (pokud dodatková tabulka neudává jinak). Příkaz ukončuje až dopravní značka Zimní výbava – konec (č. C 15b). Se značkami se setkáte v horských oblastech.


Proč je přezouvání pneumatik důležité

Češi jsou v otázce přezouvání pneumatik poměrně zodpovědní. Podle průzkumu společnosti ČPP Servis ze září 2024 přezouvá 57 % řidičů na zimní pneumatiky již se začátkem zimní sezóny. Přibližně čtvrtina řidičů mění pneumatiky později v závislosti na počasí. Značná část respondentů (cca 17 %) spoléhá na celoroční pneumatiky. Bohužel se stále najdou řidiči (podle průzkumu asi 2 %), kteří zimní či celoroční pneumatiky nepoužívají.

„Zpravidla se odvolávají na to, že kvůli klimatickým podmínkám to není nutné. Jsou také přesvědčeni o svých řidičských schopnostech a myslí si, že zimní pneumatiky jim stejně nepomůžou. Hazardují tak se zdravím nejen svým, ale i dalších účastníků silničního provozu.“

David Krňávekpředseda sboru jednatelů ČPP Servis


Zimní pneumatiky se vyrábí z měkčí směsi než letní modely. Při nižších teplotách poskytují vyšší přilnavost k vozovce – a tedy i větší stabilitu v zatáčkách nebo kratší brzdnou dráhu. Díky hlubšímu vzorku s více drážkami lépe odvádí vodu, sníh či sněhovou břečku. V zimních podmínkách jsou proto výrazně bezpečnější.

Jak poznat zimní pneumatiky?

Zimní pneumatiky jsou na bočnici označené písmeny M+S (Mud and Snow – bláto a sníh), případně značkou horského štítu a vločky (Three-Peak Mountain Snowflake/3PMSF – tři horské vrcholy se sněhovou vločkou, tzv. alpský symbol). Tato označení potvrzují, že pneumatiky splnily při testech určité standardy a mohou být používané v zimních podmínkách. Standardy pro 3PMSF jsou přísnější, zejména z pohledu fungování ve velmi nízkých teplotách. Typ M+S již někteří dopravní experti považují za nedostatečný. České zákony tuto variantu ale stále připouští.

Zimní vs. celoroční pneumatiky

Pokud se přezouvání pneumatik chcete vyhnout a zároveň nehazardovat, připadají v úvahu ještě celoroční pneumatiky. Ty se svojí konstrukcí podobají zimním modelům, jsou však přizpůsobené pro provoz po celý rok. Jejich jízdní vlastnosti jsou v extrémních letních i zimních podmínkách spíše kompromisní, což platí i pro nejlepší celoroční pneumatiky. Každodenní řidiči by se měli spolehnout raději na letní a zimní pneu.

„Celoroční pneumatiky mohou mít smysl, pokud v zimě jezdíte jen výjimečně a po městě, v případě opravdové zimy bych na ně nespoléhal.“

David Krňávekpředseda sboru jednatelů ČPP Servis

V době, kdy jsou povinné zimní pneumatiky, musí i celoroční modely splňovat předepsanou hloubku dezénu – tedy 4 mm u vozidel do 3,5 tuny a 6 mm u vozidel nad 3,5 tuny. Musí rovněž disponovat potřebným označením (M+S nebo alpský symbol).

Věděli jste?

Brzdná dráha se na ledu prodlužuje až trojnásobně

Pneumatiky vše nevyřeší, zimním podmínkám musíte přizpůsobit i svoji jízdu. Zatímco na suché silnici zabrzdíte při rychlosti 50 km/h za 28 metrů, na náledí se brzdná dráha prodlouží až na 78 metrů. V zimě je proto ještě důležitější dodržování bezpečné vzdálenosti a přizpůsobení rychlosti stavu vozovky.

Zimní pneumatiky: Povinnost ověřuje policie i pojišťovna

Nedodržení zákona o povinných zimních pneumatikách vás může vyjít draho. Policisté vám za nevyhovující obutí mohou vyměřit pokutu 2 000 Kč na místě (1 500–2 500 Kč ve správním řízení). V krajním případě je policie oprávněna zakázat vám další jízdu. Pokuta 2 000 Kč vás čeká i v situaci, kdy policisté naměří hloubku dezénu menší než 4 mm. Do vážnějších problémů se dostáváte, je-li hloubka vzorku pod 1,6 mm. Přestupek je poté přehodnocen na řízení technicky nezpůsobilého vozidla. Věc je vždy postoupena do správního řízení, odkud si odnesete pokutu 4 000–10 000 Kč a 6 trestných bodů.

Znění zákona je v otázce zimních pneumatik poněkud nejednoznačné. Pokud máte s policií odlišný názor na to, jak vypadá „souvislá vrstva sněhu”, můžete věc postoupit do správního řízení. V takovém případě si nezapomeňte zdokumentovat, jak vozovka vypadala. Jako důkaz ve správním řízení totiž často postačí pouhé svědectví policistů. Náklady na poradenství a právní zastoupení vám pomůže pokrýt připojištění právní ochrany sjednávané k havarijnímu pojištění.

Další komplikace vám chybějící zimní pneumatiky přinesou při řešení pojistné události. Likvidátoři pojišťovny mohou zjišťovat, zda se nevhodné pneumatiky na vzniku pojistné události přímo podílely. Pokud zjistí příčinnou souvislost, může vám být kráceno nebo zcela zamítnuto pojistné plnění, případně uplatněn tzv. regres (právo pojišťovny zpětně vymáhat pojistné plnění)

  • Modelový příklad

    Milana zaskočil první sníh na začátku listopadu ještě na letních pneumatikách. Na kluzké vozovce nedobrzdil včas a narazil do zpomalujícího vozidla před sebou. Podle znaleckého posudku pojišťovny by vozidlo vybavené zimními pneumatikami v této situaci stačilo dobrzdit a k nehodě by nedošlo. Pojišťovna tedy vyplatila plnění z Milanova povinného ručení. Částku však vymáhala po Milanovi.



Pojišťovny neuplatňují postih automaticky. Zkoumá se vliv nevhodných pneumatik na vznik škody. Prokázaná příčinná souvislost může uškodit i poškozenému. V případě celoročních pneumatik je důležité, aby splňovaly předepsanou hloubku dezénu a disponovaly potřebným označením (M+S nebo alpský symbol). Pak k nim pojišťovny přistupují jako k zimním pneumatikám.

Nutno dodat, že v mnoha situacích se k pojišťovnám informace o typu použitých pneumatik ani nedostane. Méně závažné nehody (škody do 100 tisíc Kč a bez zranění účastníků) můžete vyřešit i bez přítomnosti policistů. Pojišťovna poté pracuje jen se záznamem o dopravní nehodě, kde zmínka o pneumatikách není. V praxi ale samozřejmě na podobné „štěstí v neštěstí“ nelze spoléhat.


Přístup pojišťoven k povinným zimním pneumatikám je prakticky stejný. Jejich podmínky a cenové nabídky se však značně liší. Která z pojišťoven nabízí nejvýhodnější povinné ručení? Srovnejte si nabídky v naší online kalkulačce.

Jak vybrat nejlepší zimní pneumatiky

  • Hledejte alpský symbol: I když zákon stále povoluje pneumatiky M+S, lepších jízdních vlastností v zimě dosahují modely s alpským symbolem.

  • Ohlídejte si rozměry: Předepsané rozměry pneumatik pro své vozidlo najdete ve velkém technickém průkazu nebo online na Portálu dopravy či Portálu občana.

  • Zkontrolujte hloubku dezénu: Hloubka vzorku se u nových zimních pneumatik obvykle pohybuje okolo 8–9 mm. Zákonné minimum jsou 4 mm.

  • Projděte si testy a reference: S výběrem zimních pneumatik vám pomohou výsledky nezávislých testů nebo zkušenosti a hodnocení ostatních řidičů.

  • Nešetřete za každou cenu: Do zimního obutí nemusíte nutně investovat desítky tisíc Kč. Nízká cena některých méně prověřených výrobců ale často znamená i horší jízdní vlastnosti.

  • Pozor na maximální stáří pneumatik: Pneumatiky ztrácí své optimální vlastnosti, i když se nepoužívají. Jako maximální stáří pneumatik se obvykle udává 10 let od data výroby, případně 40–60 tisíc najetých km.


Náš tip

Jak zjistit stáří pneumatik?

Datum výroby vyčtete z DOT kódu na boční straně pneumatik – poslední čtyři čísla většinou 12místného kódu značí týden a rok. Například 3022 znamená 30. týden roku 2022.

Povinné zimní pneumatiky v zahraničí: Pozor na M+S

Jak k povinným zimním pneumatikám přistupují v zahraničí? Pravidla se napříč zeměmi liší. Před cestou za hranice si proto nezapomeňte zjistit, jak k povinnosti přistupuje tamní legislativa. V některých státech vám totiž nemusí stačit pneumatiky, které jsou vyhovující v ČR. Například v Německu se od 1. října 2024 považují za zimní pneumatiky jen modely s alpským symbolem (3PMSF), na ostatní se nahlíží jako na letní. Pneumatiky M+S zde (na rozdíl od ČR) dostačující nejsou.

ZeměPovinnost zimních pneumatikPožadavky na zimní pneumatikyObdobí

ANO

Pneumatiky s označením 3PMSF a minimální hloubkou dezénu 3 mm

Od 15. listopadu do 31. března (pokud se na vozovce nachází souvislá sněhová vrstva, led nebo námraza) i mimo uvedené období za těchto podmínek

ANO

Pneumatiky s označením 3PMSF a minimální hloubkou dezénu 1,6 mm

Když na silnici panují zimní podmínky

ANO

Pneumatiky s označením M+S nebo 3PMSF a minimální hloubkou dezénu 4 mm

Od 1. listopadu do 15. března (pokud na silnici panují zimní podmínky)

NE

-

-

ANO, v některých oblastech

Pneumatiky s označením 3PMSF a minimální hloubkou dezénu 4 mm

Od 1. listopadu do 31. března

ANO, v některých oblastech

Pneumatiky s označením M+S nebo 3PMSF a minimální hloubkou dezénu 1,6 mm

Od 15. listopadu do 15. dubna, v některých oblastech již od 15. října

Zdroj: Legislativa jednotlivých zemí (2024)


Havarijní pojištění na zimu

Jízda na zimní vozovce může zaskočit i zkušené řidiče. Věděli jste, že havarijní pojištění lze sjednat jen sezónně nebo na dobu určitou? Havarijko si tak můžete zajistit třeba právě na zimu.



Co si z článku odnést?

  • Zimní pneumatiky poskytují vyšší přilnavost k vozovce než letní modely (a tedy i větší stabilitu v zatáčkách nebo kratší brzdnou dráhu). Lépe odvádí vodu, sníh či sněhovou břečku. V zimních podmínkách jsou proto výrazně bezpečnější.

  • V ČR jsou zimní pneumatiky povinné od 1. listopadu do 31. března – za předpokladu, že se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza, nebo se tento stav dá během jízdy očekávat.

  • Za jízdu bez zimních pneumatik vám může být udělena pokuta 2 000 Kč na místě. V krajním případě jsou policisté oprávněni zakázat vám další jízdu. Při pojistné události vám navíc pojišťovna může krátit pojistné plnění.

  • Povolenou alternativou jsou celoroční pneumatiky, pokud splňují předepsanou hloubku dezénu (4 mm) a disponují potřebným označením (M+S nebo 3PMSF).


Nejčastější dotazy

Odkdy jsou povinné zimní pneumatiky?

Jak dlouho vydrží zimní pneumatiky?

Kolik stojí přezutí pneumatik?

Kdy se vyplatí celoroční pneumatiky?

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?