epojisteni logo
blg-srt-driver

Za neočištěné auto od sněhu hrozí řidičům vysoká pokuta

11. 1. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Za neočištěné auto od sněhu hrozí řidičům vysoká pokuta

Na českých horách je řada silnic neprůjezdná či dokonce uzavřená. Při jízdě v těchto podmínkách je proto důležité nejen přizpůsobit jízdu aktuálnímu počasí, ale také zbavit auto veškeré sněhové nadílky a ledu. Jinak vám hrozí pokuta.

Před dvěma lety v únoru 2016 vešla v platnost novela zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Jednou z novinek byla i povinnost očistit vůz od sněhu a ledu před každou jízdou. Spousta řidičů o této povinnosti neví nebo ji ignoruje a nadále jezdí s hromadou sněhu na střeše auta nebo nedostatečně očištěnými skly od ledové námrazy. Pokud by je chytla policejní hlídka, může jim na místě udělit pokutu ve výši až 2 000 korun.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Pojištění hraje významnou roli

O tom, jak je sníh nebo led na autě nebezpečný mohou vyprávět ostravští policisté, kteří loni utrpěli zranění v důsledku pádu ledové nálože z protijedoucího nákladního auta. Jelikož řidič nedodržel nařízení zákona a vůz neočistil, skončil u soudu s podmínečným trestem. Škodu sice kryje povinné ručení, poškození však mohou požadovat další finanční náhrady.

„Tyto škody jsou velmi těžko prokazatelné. Tomu, že sníh či led spadl právě z jejich auta, se řidiči brání, zpravidla o tom ani nemusí vědět. Pokud se řidiče podaří zjistit, a on se navíc ke vzniklé škodě dozná, hradí se to z jeho povinného ručení. U drtivé většiny případů je však viník buď neznámý, nebo se ho nepodaří zastavit, a tak je škoda hrazena z havarijního pojištění,“ uvedl Václav Bálek, mluvčí pojišťovny Allianz.

To samé platí pro očištěná skla. Řidič je povinen vůz včetně skel na celém autě očistit tak, aby viděl ve všech směrech. Spousta řidičů přitom očistí jen malý průzor na předním skle a výhled z auta je nedostatečný. Neobvyklé tak nejsou srážky s chodci, které přes neočištěné sklo jednoduše neviděli. Brněnský soud například řešil případ mladé ženy, která na cestě do práce srazila chodkyni. Ta bohužel na následky zranění zemřela. Řidička byla odsouzena k podmíněnému trestu a uhrazení odškodného pozůstalým ve výši několika milionů korun.

Řidiči kamionů si stěžují na nedostatečné podmínky

Povinnost očištění vozidla od sněhu a ledu platí před každou jízdou. To znamená, že zkontrolovat vůz byste měli nejen ráno při odjezdu do práce, ale také v průběhu cesty. Pro řidiče osobních vozidel to není problém. To však nemohou říct profesionální řidiči nákladních vozidel. Ti si mohou bez problému očistit vůz pouze při výjezdu z garáže, na cestě už to tak snadné není.

Je sice hezké, že policie tento prohřešek kontroluje a pokutuje, odpočívadla a parkoviště však nejsou vybavená rampami nutnými k očištění vysokých aut. Řidiči kamionů tak těžko mohou dodržovat zákon, pokud jim k tomu stát nevytvoří odpovídající podmínky. „Pokud nejsou na odpočívkách rampy, je odstraňování sněhu z návěsů čtyři metry vysokých kvůli konfliktu bezpečnostních předpisů o práci ve výškách neřešitelné,“ upozorňuje Martin Felix, mluvčí sdružení Česmad Bohemia. Ředitelství silnic a dálnic s vybudováním ramp prý počítá.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Sdílet článek

Související články

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?