Za neočištěné auto od sněhu hrozí řidičům vysoká pokuta
Za neočištěné auto od sněhu hrozí řidičům vysoká pokuta
Na českých horách je řada silnic neprůjezdná či dokonce uzavřená. Při jízdě v těchto podmínkách je proto důležité nejen přizpůsobit jízdu aktuálnímu počasí, ale také zbavit auto veškeré sněhové nadílky a ledu. Jinak vám hrozí pokuta.
Před dvěma lety v únoru 2016 vešla v platnost novela zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Jednou z novinek byla i povinnost očistit vůz od sněhu a ledu před každou jízdou. Spousta řidičů o této povinnosti neví nebo ji ignoruje a nadále jezdí s hromadou sněhu na střeše auta nebo nedostatečně očištěnými skly od ledové námrazy. Pokud by je chytla policejní hlídka, může jim na místě udělit pokutu ve výši až 2 000 korun.
Pojištění hraje významnou roli
O tom, jak je sníh nebo led na autě nebezpečný mohou vyprávět ostravští policisté, kteří loni utrpěli zranění v důsledku pádu ledové nálože z protijedoucího nákladního auta. Jelikož řidič nedodržel nařízení zákona a vůz neočistil, skončil u soudu s podmínečným trestem. Škodu sice kryje povinné ručení, poškození však mohou požadovat další finanční náhrady.
„Tyto škody jsou velmi těžko prokazatelné. Tomu, že sníh či led spadl právě z jejich auta, se řidiči brání, zpravidla o tom ani nemusí vědět. Pokud se řidiče podaří zjistit, a on se navíc ke vzniklé škodě dozná, hradí se to z jeho povinného ručení. U drtivé většiny případů je však viník buď neznámý, nebo se ho nepodaří zastavit, a tak je škoda hrazena z havarijního pojištění,“ uvedl Václav Bálek, mluvčí pojišťovny Allianz.
To samé platí pro očištěná skla. Řidič je povinen vůz včetně skel na celém autě očistit tak, aby viděl ve všech směrech. Spousta řidičů přitom očistí jen malý průzor na předním skle a výhled z auta je nedostatečný. Neobvyklé tak nejsou srážky s chodci, které přes neočištěné sklo jednoduše neviděli. Brněnský soud například řešil případ mladé ženy, která na cestě do práce srazila chodkyni. Ta bohužel na následky zranění zemřela. Řidička byla odsouzena k podmíněnému trestu a uhrazení odškodného pozůstalým ve výši několika milionů korun.
Řidiči kamionů si stěžují na nedostatečné podmínky
Povinnost očištění vozidla od sněhu a ledu platí před každou jízdou. To znamená, že zkontrolovat vůz byste měli nejen ráno při odjezdu do práce, ale také v průběhu cesty. Pro řidiče osobních vozidel to není problém. To však nemohou říct profesionální řidiči nákladních vozidel. Ti si mohou bez problému očistit vůz pouze při výjezdu z garáže, na cestě už to tak snadné není.
Je sice hezké, že policie tento prohřešek kontroluje a pokutuje, odpočívadla a parkoviště však nejsou vybavená rampami nutnými k očištění vysokých aut. Řidiči kamionů tak těžko mohou dodržovat zákon, pokud jim k tomu stát nevytvoří odpovídající podmínky. „Pokud nejsou na odpočívkách rampy, je odstraňování sněhu z návěsů čtyři metry vysokých kvůli konfliktu bezpečnostních předpisů o práci ve výškách neřešitelné,“ upozorňuje Martin Felix, mluvčí sdružení Česmad Bohemia. Ředitelství silnic a dálnic s vybudováním ramp prý počítá.