epojisteni logo
auto a penize

K čemu jsou tak vysoké limity povinného ručení

13. 9. 2012
|
Délka čtení: 5 min.

Všechny pojišťovny s povinným ručením v nabídce dávají svým klientům možnost volby různé výše limitů pojistného plnění? Některé pojišťovny došly tak daleko, že nabízejí 5 i více různých výšek limitů, od zákonných 35 milionů po 150 milionů. K čemu jsou tak vysoké limity? Tento text je zvláště určen těm, kteří jsou raději ostražitější, nehodlají nic riskovat a chtějí mít pro jistotu vše pojištěno, protože: "Co kdyby náhodou?"

Většina řidičů si nedokáže představit, že by škoda způsobená při dopravní nehodě mohla vystoupat nad zákonem daných 35 milionů korun. Právě v tom se ale většina řidičů mýlí. Ročně se odehrají desítky dopravních nehod, kdy tomu tak je – a to znamená i desítky po uši zadlužených lidí.

Řidič odpovídá za škodu

Vyhovíte zákonům, sjednáte si povinné ručení s limitem plnění 35 milionů korun a máte pocit, že už se do problémů dostat nemůžete? Chyba – limit je limit a způsobíte-li vyšší škodu, budete ji muset zaplatit. A bohužel, stává se to.

Škody jsou někdy opravdu velmi vysoké

Tam kde je to s havarijním pojištěním snadné (limitem je hodnota vašeho vozu), je povinné ručení odsouzeno k velkému dilematu – ušetřit na limitu plnění, nebo se pojistit na 100 milionů a více? Pádným argumentem by mohl být výčet jen některých případů, které mohou způsobit škody v řádech desítek milionů korun. A nejde o případy vymyšlené, nýbrž o typy situací, které opravdu nastávají:

  • Škoda způsobená na kamionech, které převážejí velké množství drahého zboží – desítky až stovky milionů korun

  • Škoda způsobená na zdraví, nebo odškodné pro pozůstalé osoby – desítky milionů korun

  • Ušlý zisk v případě způsobení invalidity, který je z povinného ručení také hrazen – desítky milionů korun


Na silnicích může nastat jakákoliv situace – ostatně to můžete vidět každý večer ve zprávách, nebo na zpravodajských portálech. Bylo by hloupé, dostat se do situace, kdy vás milionové dluhy zadluží na celý život, jen kvůli ušetřeným pár stovkám za vyšší limit plnění.

Každopádně je třeba na závěr dodat, že těm pozitivně smýšlejícím z vás, kterým se smůla vyhýbá a kteří si žádné krizové scénáře nepřipouští, držíme palce a i my věříme, že jim i ty nejnižší limity budou stačit. :)

Sdílet článek

Související články

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?