visa-vizum

Vízová povinnost pro Čechy: Kam se bez víz nedostanete?

19. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

O vízum se nemusíte vůbec starat, cestujete-li po Evropské unii. Potřeba není ani cestovní pas, vystačíte si s platným občanským průkazem. Mimo EU je však potřebný nejen cestovní pas, ale občas také vízum. V některých případech je dokonce nutné jet do zahraničí i kvůli získání víza.

Vízová povinnost pro občany ČR

Česká republika má sjednaný  bezvízový styk celkem se 182 zeměmi po celém světě. Před každou cestou do zahraničí mimo země EU si proto s dostatečným předstihem zjistěte, zda je vízum nutné a pokud ano, jak, kde a za jakých podmínek jej získáte

Zásadní roli hraje cílová destinace, přičemž některé země umožňují všechny tři níže uvedené varianty.  U spousty zemí s vízovou povinností pro české občany se však osobní návštěvě zastupitelského úřadu (konzulátu) nevyhnete.

Prvním a tradičním způsobem je vyřízení potřebného víza osobně na příslušném zastupitelském úřadu země, kterou se chystáte navštívit. Většinu zastupitelských úřadů najdete v Praze, některé však mohou být pouze v zahraničí, například v německém Berlíně či ve Vídni

Online žádost o vízum

Tento způsob je nejjednodušší a nejrychlejší. Bohužel podání žádosti o vízum online zatím umožňuje pouze pár států.  Žádost vyplníte online a online lze provést i platbu vízového poplatku. Pokud je online žádost schválena, vízum vám přijde na e-mail a odjedete na dovolenou s jistotu povoleného vstupu do vybrané země.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Žádost o vízum na místě

Získání víza (tzv. visa on arrival) až na místě se hodí zejména při neplánované cestě, kdy nebyl čas získat vízum před odjezdem či odjezdem. Podmínky získání víza na místě si zjistěte předem, protože se mění každou chvíli

Získání víza na místě umožňují pouze některé země a to navíc pouze na vybraných letištích a hraničních přechodech. Bohužel vždy existuje riziko, že žádost o udělení víza na místě nebude úspěšná a vy se budete muset vrátit zpět do Česka. Také vízový poplatek bývá na místě výrazně vyšší.

jak získat vízum na konzulátu

Které země požadují návštěvu konzulátu

Většina států, které vás bez víza nepustí na své území, trvá na na osobní návštěvě konzulátu. V ideálním případě se konzulát nachází v Praze, ale ani Berlín nebo Vídeň není zas tak špatná varianta v porovnání se zeměmi, jejichž nejbližší konzulát se nachází v Londýně či dokonce v Moskvě. Kvůli návštěvě ostrova Nauru byste dokonce měli cestovat až do australského Melbourne. 

Seznam zemí požadující návštěvu konzulátu včetně města, kde se nejbližší konzulát země nachází:
Stát Nejbližší zastupitelský úřad

Sýrie

Praha

Alžírsko

Praha

Libye

Praha

Irák

Praha

Turkmenistán

Berlín, Vídeń

Saúdská Arábie

nelze samostatně

Papua Nová Guinea

Brusel, Londýn

Niger

Berlín

ČAD

Moskva

Mali

Berlín

Súdán

Vídeň

Eritrea

Berlín

Afghánistán

Praha

Středoafrická republika

Paříž

Jemen

Praha

Kamerun

Moskva

Guinea

Berlín

Ghana

Praha

jihosúdánská republika

Berlín

Gambie

Brusel

Rusko

Praha, Brno, Karlovy Vary

Sierra Leone

Moskva

Rovníková Guinea

Madrid, Paříž, Berlín

Libérie

Brusel

Konžská republika

Berlín

Demokratická republika Kongo

Praha

Burundi

Berlín

Mongolsko

Praha

Bhútán

Brusel

Čína

Praha

Namibie

Berlín

Severní Korea

Praha

Guyana

Londýn

Nauru

Melbourne, Fidži

Kuba

Praha

Burkina Faso

Vídeň

Cesta do Ameriky

Do USA a Kanady není potřeba vízum už několik let. Kromě cestovního pasu s biometrickými údaji je však nutné vyplnit  tzv. registrační list a to minimálně 72 hodin před odletem. Na základě registračního listu vám bude doručeno potvrzení tzv. Esta nebo Eta, bez kterého se do USA či Kanady nedostanete.

USA

https://esta.cbp.dhs.gov/esta/

Kanada

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/visit-canada/eta.html?utm_source=slash-eta_ave&utm_medium=short-url-en&utm_campaign=eta

Co jsou “špatná razítka” v pase

Problém může představovat i pouhé razítko v pase, které obdržíte v každé zemi. Stačí navštívit znepřátelenou zemi státu, do kterého se chystáte, a rázem se stáváte nezvanou osobou. Například Libanon a Sýrie mají zásadní problém s razítkem z Izraele, razítka z arabských zemí zase neradi vidí v Kanadě a Austrálii. Řešení nabízí druhý “čistý” pas bez problematických razítek.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.


Jak požádat o vízum

K vyplněné žádosti o vízum je nutné předložit platný cestovní pas, jehož platnost obvykle musí trvat ještě určitou dobu po návratu zpět do ČR (obvykle 3 až 6 měsíců). S udělením víza souvisí rovněž uhrazení vízového poplatku.

Následuje seznam dokladů a dokumentů na základě požadavků vybrané země. Například africký stát Burundi vyžaduje 2 vyplněné žádosti pro každou osobu, pas s minimálně volnými 5 stránkami, kopii datové stránky cestovního pasu, 2 pasové fotografie, mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti žluté zimnici, zvací dopis (např. od hostitele či organizátora akce), potvrzení o rezervovaném ubytování, kopii letenky a podrobný itinerář cesty. 

Některé země zase vyžadují potvrzení o sjednaném cestovním pojištění (např. Libye) či doklad o uhrazené zpáteční letence. Nezapomeňte se také ujistit, že získané vízum bude platné v době, kdy v dané zemi budete pobývat. Takové vízum do Súdánu je platné pouze 1 měsíc od jeho udělení.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 21. března 2025|Jana Březinová
    Jet lag – ověřené tipy a rady, jak ho překonat

    Nikdo netouží na vysněné dovolené v Karibiku nebo na Bali první dny strávit v posteli, protože se únavou sotva drží na nohou. Bohužel se to u dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou je nutné se smířit. Na pásmovou nemoc se můžete připravit.fallback mark

  • rakousko
    19. března 2025|Jana Březinová
    Rakouská jezera – tipy na dovolenou i výlety

    Rakousko je známé svými průzračnými jezery v nádherné alpské krajině. Ale které si vybrat? Kam vyrazit za relaxem u vody, sportovním vyžitím nebo rodinnou dovolenou? Máme pro vás praktické tipy na nadcházející léto.

  • nocni-istambul
    07. března 2025|Petr Pohůdka
    Muslimské země během ramadánu: Co by měli turisté vědět?

    Ramadán je největším muslimským svátkem. V islámských zemích přináší specifický režim, kterému by se alespoň do určité míry měli přizpůsobit i turisté. Na co si dát pozor, jaká pravidla dodržovat a kdy je ramadán 2025?

  • ceske-lazne
    06. března 2025|Petr Pohůdka
    Nejlepší lázně v ČR: Kde skvěle zrelaxujete?

    Trápí vás zdravotní potíže nebo si potřebujete jednoduše jen odpočinout? Pak jste jistě zvažovali návštěvu českých lázní. Které lázně v ČR patří k těm nejoblíbenějším a na jaké procedury se specializují?

  • 21. února 2025|Jana Březinová
    Kam na hory na Slovensku

    Přemýšlíte, kam vyrazit letos v zimě za pořádnou lyžovačkou na Slovensku? Ať už jste rodina s dětmi, parta kamarádů, nebo ostřílení profíci na lyžích či snowboardu, věříme, že si z našich tipů vyberete. Slovenské hory nabízí zajímavý kompromis mezi českými kopečky a alpskými velikány.

  • dovolena-v-zime-za-teplem
    17. února 2025|Jana Březinová
    Dovolená v Karibiku – jak se na ni připravit

    Už léta tajně sníte o dovolené v Karibiku? Proměňte svůj velký sen v reálný zážitek a naplánujte si dovolenou na Kubě, Bahamách, Barbadosu, Jamajce či jiném karibském ostrově. Máme pro vás praktické tipy, jak si užít Karibik bez starostí.

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    10. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?