Za pojistný podvod hrozí až několikaletý trest
Za pojistný podvod hrozí až několikaletý trest
O pojistné podvody se nepokouší pouze jednotlivci, ale také finanční zprostředkovatelé. V případě, že je pojistný podvod odhalen, hrozí nepoctivcům tresty i ve výši několika let. To platí zejména pro ty, kteří se pojistného podvodu dopustili opakovaně.
Typickým příkladem pojistného podvodu je uzavření pojištění s úmyslem krátce poté fingovat úraz a domáhat se pojistného plnění. Pojistné podvody však mohou být mnohem organizovanější a hlavně rozsáhlejší. V poslední době byli například za organizovaný pojistný podvod odsouzení lékaři Michal Kašpar a Ladislav Čeper. Ti zmanipulovali přes 40 životních smluv a potvrzovali výpisy z dokumentace klientů, aniž by je viděli, a podvodně tak získali 2 miliony korun. Podvedenou pojišťovnou byla Pojišťovna České spořitelny.
Závažné pojistné podvody vznikají při likvidaci pojistných událostí
Mnohem častějším jsou však pojistné podvody, které vznikají při likvidaci pojistných událostí. V takovém případě finanční zprostředkovatele pomohou klientovi uzavřít pojistnou smlouvu a důkladně mu vysvětlí v jakých případech obdrží vysoké pojistné plnění. K pojistné události dojde a je to opět ten samý poradce, který pomůže úraz vyšetřit a vyplnit dokumenty pro pojišťovnu tak, aby byly co nejvíce přesvědčivě.
„Na první pohled velmi dobrý poradce přináší velký objem obchodů. Pak ale zjistíte, že většina jeho klientů má škody – třeba tři, pět škod za rok, a pojistné plnění výrazně přesahuje zaplacené pojistné,“ uvedl Petr Procházka, produktový ředitel Pojišťovny České spořitelny. „I servis při pomoci s likvidací se občas zvrhne v to, že dokáže velmi dobře poradit, jak podat hlášení na likvidaci a jak má lékař vyplnit hlášení, aby plnění bylo co nejvyšší,“ dodal.