Systém automatického volání eCall byl spuštěný do ostrého provozu

Systém automatického volání eCall byl spuštěný do ostrého provozu

Po dlouhém testování byl konečně spuštěn systém automatického volání eCall. Tento systém v případě dopravní nehody dokáže zkontaktovat tísňovou linku 112 bez lidské pomoci. Výrobci jsou nyní povinni instalovat jednotky tohoto systému do všech nově vyrobených osobních i nákladních vozidel do váhy 3,5 tuny.


Nikdo se nechce dostat do situace, kdy si není schopen zavolat pomoc a široko daleko se ani žádná pomoc nenachází. Takovému scénáři může pomoci zabránit systém eCall, který vznikl na základě spolupráce Evropské komise a devíti členských zemí, mezi kterými figurovala i Česká republika.

Co systém vlastně umí? Systém automatického volání eCall v případě vážné dopravní nehody automaticky zkontaktuje tísňovou linku 112 a okamžitě přivolá pomoc. Záchranné jednotky budou mít k dispozici všechny potřebné informace od místě nehody (GPS souřadnice) až po aktivaci airbagů právě díky tomuto systému.

Výrobci vozidel mají novou povinnost

Pro výrobce tento systém znamená další povinnost. Do všech osobních i nákladních aut vyrobených po 1. dubnu 2018 musí být namontovány palubní jednotky, mikrofon a malý reproduktor. Zatímco palubní jednotka automaticky vyšle signál, mikrofon a reproduktor je důležitý pro komunikaci s operátory na druhé straně tísňové linky.

Signál lze vyslat i manuálně spuštěním tlačítka na viditelném místo. To znamená, že pomoc může přivolat i kolemjdoucí člověk. Je to mnohem rychlejší než volat pomoc prostřednictvím telefonu. Informace, které operátor získá pouhou aktivací systém eCall, totiž stačí k přesnému určení místa nehody.

Jaká data eCall doručí na tísňovou linku?

  • Přesnou polohu vozidla na základě GPS souřadnic

  • Směr jízdy - to je důležité při jízdě po dálnici

  • Typ motoru - benzín, diesel, lpg, cng, elektromotor, hybrid apod.

  • Počet lidí ve vozidle - systém to pozná podle zapnutých pasů

  • VIN vozidla

Jak systém eCall funguje?

Palubní jednotka má vlastní zdroje energie a po odpojení od autobaterie vydrží fungovat dalších 60 minut. Systém nevyžaduje rychlé připojení na internet, využívá především mobilní síť GSM. Jednotka automaticky vyšle signál v momentě, kdy dojde k aktivaci senzorů po nárazu nebo stisknutím tlačítka SOS. Centrum tísňového volání během 14 a 17 sekund  obdrží všechny potřebné informace pro rychlý zásah a operátor/ka se obratem pokusí spojit s posádkou a posoudit situaci. Pokud nikdo z posádky nereaguje, je okamžitě vyslána pomoc.

Hlavním cílem celého systému je zkrácení doby mezi nahlášení nehody a příjezdem pomoci až o 50 %.

„Podle statistik zemře v ČR ročně pět až deset lidí kvůli tomu, že se při dopravní nehodě vážně zraní, nedokážou přivolat pomoc a není ani žádný svědek nehody, který by jim pomohl. Jde především o nehody na málo frekventovaných komunikacích v nočních hodinách. V případě těžkého zranění každá minuta rozhoduje o tom, jak vážné následky bude mít na zdraví účastníka nehody. Tyto ztráty ve statistikách přímo nevyčteme, ale pro další život zraněných mohou hrát zásadní roli,“ uvedl Tomáš Neřold, ředitel Besipu.

Sdílet článek

Související články

  • angola-politicka-mapa
    24. dubna 2025|ePojisteni
    Rizikové země pro cestování | Kde zjistit aktuální informace

    Řada destinací svou lokalitou či prostředím láká k návštěvě, ale ne každá je k tomu vhodná. V některých zemích může být aktuální politická situace nestabilní, jinde může být naopak kritický nedostatek peněz a základních potravin. Nebo má za sebou daná země zrovna teroristický útok a volný pohyb turistů je buď vysoce riskantní nebo výrazně omezen. Podívejme se, kde se dají zjistit aktuální informace. Kdy je dobré se doporučeními ministerstva řídit a kdy můžete cestu tzv. risknout?

  • velikonoce-tradice
    10. dubna 2025|Petr Pohůdka
    Velikonoční popíjení a další rizika, která přináší svátky jara

    Hody hody doprovody, dnes to máte za dva body. Pokud podobnou koledu nechcete slyšet o Velikonocích od policistů, měli byste si dát pozor na dodržování dopravních předpisů. Nebezpečné je zejména řízení po velikonočním popíjení. Svátky jara ale přináší další rizika, například úrazy nebo poškození majetku. Na co si dát o Velikonocích 2025 pozor?

  • 07. dubna 2025|Petr Pohůdka
    Lze registrační značky dočasně vyřadit z evidence?

    Využíváte vozidlo jen část roku? Pokud se vám nechce platit povinné ručení za auto, které několik měsíců stojí v garáži, můžete požádat o dočasné vyřazení vozidla z evidence a uložit značky do depozitu. Jak uložení SPZ do depozitu probíhá a co musíte udělat pro zrušení povinného ručení?

  • 21. března 2025|Jana Březinová
    Jet lag – ověřené tipy a rady, jak ho překonat

    Nikdo netouží na vysněné dovolené v Karibiku nebo na Bali první dny strávit v posteli, protože se únavou sotva drží na nohou. Bohužel se to u dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou je nutné se smířit. Na pásmovou nemoc se můžete připravit.fallback mark

  • rakousko
    19. března 2025|Jana Březinová
    Rakouská jezera – tipy na dovolenou i výlety

    Rakousko je známé svými průzračnými jezery v nádherné alpské krajině. Ale které si vybrat? Kam vyrazit za relaxem u vody, sportovním vyžitím nebo rodinnou dovolenou? Máme pro vás praktické tipy na nadcházející léto.

  • nocni-istambul
    07. března 2025|Petr Pohůdka
    Muslimské země během ramadánu: Co by měli turisté vědět?

    Ramadán je největším muslimským svátkem. V islámských zemích přináší specifický režim, kterému by se alespoň do určité míry měli přizpůsobit i turisté. Na co si dát pozor, jaká pravidla dodržovat a kdy je ramadán 2025?

  • ceske-lazne
    06. března 2025|Petr Pohůdka
    Nejlepší lázně v ČR: Kde skvěle zrelaxujete?

    Trápí vás zdravotní potíže nebo si potřebujete jednoduše jen odpočinout? Pak jste jistě zvažovali návštěvu českých lázní. Které lázně v ČR patří k těm nejoblíbenějším a na jaké procedury se specializují?

  • 21. února 2025|Jana Březinová
    Kam na hory na Slovensku

    Přemýšlíte, kam vyrazit letos v zimě za pořádnou lyžovačkou na Slovensku? Ať už jste rodina s dětmi, parta kamarádů, nebo ostřílení profíci na lyžích či snowboardu, věříme, že si z našich tipů vyberete. Slovenské hory nabízí zajímavý kompromis mezi českými kopečky a alpskými velikány.

  • dovolena-v-zime-za-teplem
    17. února 2025|Jana Březinová
    Dovolená v Karibiku – jak se na ni připravit

    Už léta tajně sníte o dovolené v Karibiku? Proměňte svůj velký sen v reálný zážitek a naplánujte si dovolenou na Kubě, Bahamách, Barbadosu, Jamajce či jiném karibském ostrově. Máme pro vás praktické tipy, jak si užít Karibik bez starostí.

  • dalnice-aktualita
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2025

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?