epojisteni logo
blg-srt-glass

SUV v terénu - hračka, která se může prodražit

17. 1. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

SUV v terénu - hračka, která se může prodražit

Baví vás řízení a zatoužili jste po autě vhodném do terénu? Jednou za čas vyrazit do přírody, “zablbnout” si a vyčistit hlavu? Než si do své sbírky pořídíte drahou hračku jménem SUV, ujasněte si, zda jste ochotni nést případné náklady. Pojišťovny se totiž na škody vzniklé v terénu nedívají vždy přívětivě.

Údajně je už každé čtvrté auto v ČR SUV. Zdaleka ne každý jej ale vnímá jako terénní vůz. U nás se hodně ujalo používání SUV jako bezpečného rodinného vozu. Navíc ne každý vůz, který je řazený do kategorie SUV, skutečně lze používat v terénu. Terénní vůz je třeba si pečlivě vybrat, aby vás neplánovaná projížďka brodem nevyvedla z komfortu. Pro všechny případy je více než vhodné mít sjednané opravdu kvalitní pojištění a to nejen povinné ručení, ale také havarijní pojištění.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Povinné ručení platí také na lesních a polních cestách

Spousta lidí má o pojištění vozidel chybné představy. Například  povinné ručení se vztahuje pouze na škody, které způsobíte provozem svého vozidla na majetku, zdraví a životě jiných osob. Nic víc, nic míň. Pokud si při divočejší projížďce po polní cestě poškrábete lak o větve stromů, povinné ručení vám nebude nic platné.

Nicméně povinné ručení se dle platného zákona vztahuje také na škody, k nimž dojde mimo běžné komunikace. „Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla kryje i škody způsobené mimo pozemní komunikace, tedy i na účelových a lesních cestách,“ píše se v zákoně č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel.

Jedna jízda, více škod, větší náklady

Na škody způsobené vlastní chybou, v tomto případě v důsledku jízdy terénem, je potřeba mít sjednané havarijní pojištění. Ani to vám však nezaručí, že vám pojišťovna škodu uhradí celou. Každá pojišťovna k podobným škodám přistupuje odlišně. Než si pojištění uzavřete, ujasněte si s vaším pojišťovacím zástupcem, na co konkrétně se vybrané havarijní pojištění opravdu vztahuje.

Vždy ale platí, že pokud se během jedné jízdy stane více škod, každá je posuzována zvlášť. Více škod přitom znamená více spoluúčastí. „Na nehody způsobené v terénu nahlíží naše pojišťovna z pohledu povinného ručení i havarijního pojištění jako na jakoukoliv jinou nehodu. Faktem ale je, že pokud dojde během jízdy v terénu k více škodám na více místech, každá tato škoda se řeší separátně. To znamená, že pokud pojedu a narazím například na kámen a poškodím podvozek auta a pojedu dál, kde si po nějaké době odřu například bok vozidla o keře, tak půjde o dvě události, ačkoliv se staly jednou jízdou v terénu,“ upozorňuje Jan Marek z Generali pojišťovny.

Vědět byste měli také to, že některé škody vám pojišťovny proplatí bez mrknutí oka, jiné okamžitě smetou ze stolu. Například průjezd brodem, při němž auto nasaje vodu, pojištění většinou nekryje. Než se do podobné akce pustíte, ujistěte se, že vlastníte vůz, který je na to uzpůsobený.

Nezapomeňte také na fakt, že čím více škod si připíšete na svůj vlastní vrub, tím spíše vám pojišťovna navýší pojistné. Rozhodně nepočítejte s tím, že byste pro další pojistné období obdrželi nějakou slevu.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Sdílet článek

Související články

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.