epojisteni logo
cest-pojisteni-doklady

Srovnání cen cestovního pojištění

13. 1. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Zodpovědný cestovatel nevyrazí za hranice bez cestovního pojištění. Otázkou je, zda si umí vybrat odpovídající pojištění a přitom využít možnosti srovnání ceny online za účelem výběru nejen nejvhodnějšího, ale také nejvýhodnějšího cestovního pojištění do zahraničí.

Dobrou zprávou je, že si podstatná většina Čechů na cestu do zahraničí již automaticky vybavuje cestovní pojištění. Méně dobrou zprávou už je to, že si ne vždy si sjednají cestovní pojištění odpovídající typu zahraniční cesty. Mezi nejčastější chyby patří nedostatečný rozsah cestovního pojištění a příliš nízké pojistné limity. Poradíme vám, jak nejlépe využít online srovnání cen cestovního pojištění tak, abyste si vybrali správně a zároveň ušetřili.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Nejčastější chybou jsou nízké limity a nedostatečný rozsah

Hodně lidí si cestovní pojištění sjednává na poslední chvíli čistě jen pro to, aby byli pojištění. O rozsahu vybraného pojištění často neví víc, a tak je výsledkem jakési pojištění pro dobrý pocit. Skoro by se dalo říci “pojistné placebo”. Když však dojde na pověstné lámání chleba, lidé se na pojišťovny rozčilují, že nedostali žádné peníze. Přitom by stačilo výběru správného pojištění, věnovat jen o pár minut více.

V praxi většina lidí v prvním vyhledávači vyplní osobní údaje, cílovou destinaci a počet dní, které v zahraničí stráví. Z výsledného srovnání si poté vyberou buď nejlevnější nabídku nebo zlatou střední cestu, aniž by se blíže podívali na detail vybrané nabídky. Zapomínají se podívat na pojistné limity a přemýšlet nad tím, zda nabídka obsahuje vše podstatné.

Jak postupovat při výběru odpovídajícího cestovního pojištění 

Než se pustíte do bezmyšlenkovitého výběru cestovního pojištění a vyplňování dotazníků, zamyslete se nad tím, co skutečně potřebujete. Je velký rozdíl mezi tím, zda vás čeká poklidný prodloužený eurovíkend v jedné z evropských metropolí, služební cesta strávená v kanceláři či venku na stavbě nebo jedete na dovolenou plnou adrenalinových zážitků. 

Krok první - typ cesty a její rizika

Prvním krokem je ujasnit si, jaká rizika vám v zahraničí reálně hrozí. Budete se pouze procházet po městě a prohlížet si památky? Plánujete relax na pláži? Čeká vás aktivní sportovně založená dovolená? Půjde o běžné sporty nebo sporty s vyšší mírou rizika? O jak rizikové sporty půjde? 

Krok druhý - cílová destinace a její rizika

Druhým krokem je zhodnocení míry rizika země či zemí, které plánujete navštívit. Jedná se o Evropu, Asii, Afriku či Ameriku? Patří vybraná země k bezpečným, k méně bezpečným či dokonce rizikovým oblastem? Jaké nemoci vám zde hrozí? Jak je na tom kvalita, dostupnost a cena zdravotní péče v dané zemi? Jakou roli tato informace hraje? Například v USA je zdravotní péči opravdu velice drahá. Zvolíte-li příliš nízké pojistné limity, ušetříte sice na cestovním pojištění, ale v případě  pojistné události  můžete nemalou částku doplácet ze svého.

Cestovní pojištění na dovolenou

Krok třetí - srovnání cestovního pojištění

Nyní ve vyhledávači doplňte požadované údaje. Vyberte si první tři nabídky a pečlivě si je prostudujte. Vedle ceny pojištění si prostudujte také další parametry jednotlivých nabídek. 

Prověřte si rozsah nabízeného cestovního pojištění. V základu každá nabídka obsahuje léčebné náklady. Některé pojišťovny však mohou za stejnou cenu nabízet lepší rozsah. Pojištění může například obsahovat úrazové pojištění, pojištění zavazadel a pojištění odpovědnosti. 

Zkontrolujte výši pojistných limitů. Vždy platí, čím více, tím lépe. U léčebných výdajů je pro cesty v rámci Evropy doporučováno nejméně 3 miliony korun, pro mimoevropské minimálně 6 milionů korun a do USA dokonce 10 milionů korun.

Krok čtvrtý - doplňte rozsah pojištění

Pokud nabídky obsahují pouze léčebné náklady, je doporučeno sjednat si  připojištění  odpovědnosti a  úrazové připojištění.  Cena pojištění se o tolik nezvedne. Hodí se také připojištění zavazadel a v případě cesty vlastním vozidlem i pojištění auta na cesty, nemáte-li sjednané havarijní pojištění  vyhovující i pro cesty do zahraničí. Máte-li v plánu adrenalinové sporty, připojistěte si je také.

Krok pátý - srovnání cen pojištění

Teprve poté, až budou výsledné nabídky na cestovní pojištění po všech stránkách vypadat tak, jak mají, si srovnejte ceny. Možná zjistíte, že nabídka, která se zdála být na začátku cenově nejlevnější, vychází se všemi připojištěními nejdráže, a naopak. 

Rada na závěr

Velmi praktické je flexibilní  cestovní pojištění, u kterého lze vybrané parametry upravovat v průběhu pojištění. Můžete si například připojistit adrenalinové sporty pouze na vybrané dny a učinit tak v průběhu pojištění. Nač platit za připojištění sportů po celou dobu dovolené, když na vás čeká pouze jednodenní adrenalinový zážitek?

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|Hana Fabianová
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.