Pojištění nemovitosti: Je váš dům pojištěný správně?
Pojištění nemovitosti: Je váš dům pojištěný správně?
Pojištění nemovitosti by mělo patřit k základním pojištěním a vlastníci domů by jej v žádném případě neměli zanedbávat nebo dokonce opomíjet. Vyhráno však nemají ani ti, kteří pojištění sjednané mají. Jsou známé případy, kdy pojišťovna škodu neuzná a pojistné plnění nevyplatí. Jak se bránit?
Podívejme se na pár případů, kdy vám existující pojištění domu příliš nepomůže. Jádro problému tkví v nastavení pojištění a záměně jednotlivých pojmů. Není totiž pojistné riziko jako pojistné riziko. Tak například záplava není totéž jako povodeň a silný vítr nemusí vždy znamenat vichřici.
Chraňte svůj domov před špatným počasím
Nepleťte si pojistná rizika
Velká voda je vždy nepříjemná a často i likvidační. Pro majitele rodinných domů a nemovitostí je zcela jedno, zda se jednalo o povodeň či záplavu. Škody jsou velké a je třeba je zaplatit. Pojišťovna to však může vidět odlišně.
Příkladem může být rodinný dům, který zasáhne proudící voda v důsledku silného přívalového deště. Voda poškodí nejen fasádu, ale i dostane se i do sklepa, promočí a poškodí řadu vybavení. “Mnoho lidí by označilo tento přírodní jev za povodeň, ale není tomu tak. O povodeň by se jednalo v případě, kdyby došlo k poškození majetku vodou, která se přechodně vylila z břehů řeky nebo potoka nebo z břehů vodní nádrže. V tomto případě však byla škoda způsobena tzv. záplavou,” vysvětluje Zbyněk Kuběj ze společnosti Partners.
Předejít této situaci lze pouze správným nastavením pojištění. Před podpisem smlouvy se proto ujistěte, že obsahuje pojištění povodně a záplavy a v ideálním případě i pojištění rizika vystoupnutí vody z odpadního potrubí. K vystoupení vody může dojít při povodních ale i silných deštích. Jedná se sice o běžné pojištění, ale to to neznamená, že je vždy automatickou součástí pojištění.
Silný vítr není totéž co vichřice
Běžnou součástí pojištění nemovitosti bývá pojištění poškození domu větrem, kterým se myslí pouze vichřice. Pro tu však existují přísné definice, a pokud nejsou splněné, pojišťovna nemusí uhradit ani korun. Za vichřici je uznán vítr o rychlosti od 60 km/h výše. U tornáda je to od 63 km/h (je dobré znát podmínky pojistitele).
Pokud nejbližší meteorologická stanice nepotvrdí rychlost větru uznanou v pojistných podmínkách, může mít pojištěný zásadní problém. Jeho jedinou šancí je ve svém okolí dohledat další škody (např. na dalších stavbách či na lesním porostu) v důsledku větru, která by potvrdila jeho tvrzení.
Pozor na hmyz a jiná zvířata
Zdánlivě neškodná zvířata mohou na fasádě napáchat nemalé škody. Například pan Zdeněk z malé vsi u Brna u svého domu loni opravil fasádu a celý dům nechal nově zateplit. Po roce však zjistil, že v jedné části zateplení se mu uhnízdila ptačí rodinka a způsobila poměrně velkou škodu. Poškozenou část zateplení musel nechat opravit. V případě hmyzu se poškození může rozšířit i do dalších prostor.
Toto pojištění nebývá zahrnuto v základní nabídce. Klient pojišťovny si jej musí sjednat jako připojištění. “Ačkoli se může zdát, že se bude jednat spíš o zbytečnost, výsledná oprava se může pohybovat i v řádech tisíců korun. Často totiž nestačí opravit jen vytvořený otvor. Zvíře si ve fasádě může udělat soustavu chodbiček a je tedy nutné odkrýt a opravit mnohem větší prostor, než bylo na první pohled zjevné. Poškozenou fasádou může navíc do nemovitosti vnikat vlhkost a další nečistoty, které dům poškozují. Pojištění proti poškození fasády živočichy situaci značně usnadní,” dodává Zbyněk Kuběj.