epojisteni logo
autobazar

Jak zvolit správné limity pojistného plnění?

10. 9. 2017
|
Délka čtení: 8 min.

Jak zvolit správné limity pojistného plnění?

Sjednáváte si pojištění a pojistitel se vás zeptá na výši limitu pojistného plnění. Vyberete si ten nejnižší limit, nebo si raději připlatíte za vyšší pojistné plnění? Víte, jaká výše pojistného je vůbec optimální u povinného ručení, životního pojištění nebo cestovního pojištění? Nezapomeňte, že pojistný limit je částka, do jejíž výše vám pojišťovna uhradí případnou škodu, ani o korunu více. Věděli jste to?

Často si myslíme, že víme úplně vše. Jaké je potom naše překvapení, když zjistíme, že jsme se mýlili, nebo jsme nad něčím mávli rukou. Podobné je to s limity pojistného plnění, o kterých mají pojištění značně zkreslené představy. Přitom se jedná o jednu z nejdůležitějších věcí, kterých bychom si při sjednávání jakéhokoliv druhu pojištění měli všímat.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Co je to pojistný limit?

Pojistný limit je částka, kterou v pojistné smlouvě odsouhlasí pojištěný i pojistitel, představující nejvyšší možnou hranice pojistného plnění při jedné pojistné události, není-li ve smlouvě uvedeno jinak. Pojistné  limity stanovují pojišťovny, výjimkou je povinné ručení, kde je nejnižší hranice pojistného plnění stanovená zákonem.

Nízký pojistný limit znamená nižší pojistné. Pokud však dojde k pojistné události a škoda zvolený limit přesáhne, zbytek je pojištěný povinen doplatit ze svého. Není tedy lepší sjednat si vyšší pojistný limit rovnou, zaplatit o pár korun více a mít jistotu, že v případě škody jsme opravdu dobře krytí?

Povinné ručení a limity pojistného plnění

Zákon o povinném ručení pojišťovnám nařizuje minimální hranici pojistného plnění, která činí 35 milionů korun při škodě na zdraví a 35 milionů korun při škodě na majetku. Pojišťovny však nabízí varianty s vyššími limity pojistného plnění až do částky 250 milionů korun při škodě na zdraví a 250 milionů korun při škodě na majetku. Je tedy na majiteli vozidla, jaký limit si zvolí. Všeobecně je doporučován limit alespoň 50 milionů korun při škodě na zdraví a 50 milionů korun při škodě na majetku. Jakkoliv se 35 milionů zdá hodně, při závažných nebo řetězových nehodách, může výše škody tuto částku hravě přesáhnout, a to zejména v případě škod na zdraví nebo životě.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Životní pojištění a limity pojistného plnění

Také u životního pojištění hraje limit pojistného plnění velkou roli. Nastavení pojistné částky se odvíjí od správného vyhodnocení míry rizika. Její výše je individuální a závisí na konkrétní možnostech a potřebách pojištěného. Životní pojištění by mělo v případě pojistné události pokrýt až několik měsíců života pojištěného a jeho rodiny. Optimální  pojistná částka by proto měla činit nejméně dvojnásobek spíše trojnásobek, v ideálním případě pětinásobek ročního příjmu pojištěného. Důležitá je pojistná částka zejména v případě, kdy je na příjmu pojištěného závislá celá rodina.

Cestovní pojištění a limity pojistného plnění

S létem souvisí dovolené a tedy i cestovní pojištění, které kryje náklady na léčbu nemoci či úrazu. Při stanovení pojistných částek je třeba brát v potaz vysoké ceny zdravotního ošetření v zahraničí. Jinou pojistnou částku potřebujeme na nákupy do Německa a jinou při vícedenní dovolené v Alpách. Všeobecně se doporučuje nejméně 1,5 milionů korun u léčebných výloh pro Evropu a 3 miliony korun pro svět, alespoň 1 milion korun pro odpovědnost za škody na zdraví a majetku. Vyššími limity však nikdy nic nezkazíte, právě naopak. Pokud byste někomu způsobili úraz s trvalým následky, může vás to stát více než jeden milion korun.


Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Sdílet článek

Související články

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?