lp-nehoda

Stále oblíbenější spolujízda

20. 12. 2014
|
Délka čtení: 8 min.

Stále oblíbenější spolujízda má svá úskalí

Mnoho lidí tráví většinu část dne za volantem. Většinou tak činí z pracovních důvodů či za zábavou. Z důvodu snižování nákladů, které sou stále vyšší, i nalezení společníka na cesty mnoho lidí nabízí tzv. spolujízdu. Tato služba je stále více oblíbenější na obou stranách. Pozor ale na rizika, které tento snadný výdělek skýtá.

Co je to “spolujízda”?

Spolujízda je stále oblíbenější služba. Jedná se o levnější způsob cestování po České republice i v rámci Evropy. Na internetu najdete více stránek, které spolujízdu nabízí (např. www.spolujizda.cz  či www.jizdomat.cz). Zde mohou řidiči zadávat plánované cesty a hledat spolucestujcí. Naopak zájemci o spolujízdu zde zadají svou poptávku a čekají na nabídku řidičů. Systém je výhodné pro obě strany. Řidič dostane za cestu zčásti zaplacenou a cestující ušetří za běžnou dopravu vlakem či autobusem.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Řidič je zodpovědný za všechny cestující

Spolujízda však skýtá také rizika a snadný přívýdělek se může během pár vteřin proměnit v noční můru. V případě, že dojde k dopravní nehodě, kterou způsobí řidič auto, může jej čekat platba vysoké odškodného. A to je vzhledem k vysokým sumám odškodného velký problém obzvláště tehdy, nemá-li řidič kvalitní  povinné ručení  s vysokými limity pojistného plnění.

„Řidič motorového vozidla je zodpovědný za všechny cestující, které veze v autě, a to bez ohledu na to, v jakém jsou k němu vztahu. Nezáleží tedy na tom, zda jde o jeho příbuzné či cizí osoby, nebo kdy tito lidé do vozu přistoupili – na všechny spolujezdce se plně vztahují všechny případné nároky na  pojistné  plnění v rámci povinného ručení,“ vysvětluje Tomáš Klofát, ředitel úseku  likvidace pojistných událostí  vozidel v Allianz pojišťovně.

Výše pojistných limitů je stále důležitější

Na počátku roku 2014 vstoupil v platnost nový občanský zákoník, který přinesl velké změny v oblasti vyplácení odškodného. Byly zrušeny tabulky a výše odškodného je v současné době závislá na rozhodnutí soudu. To znamená, že v případech závažného poškození zdraví, může odškodné činit několik set až milionů korun. A taková částka může vinného řidiče zadlužit až do konce života.

Řešením je kvalitní povinné ručení s vysokým limitem pojistného plnění. Zákon stanovuje minimální částku ve výši 35 milionů korun v případě škody na majetku a 35 milionů korun v případě škod na zdraví a životě. Odborníci však doporučují minimální limit ve výši od 100 milionů korun výše. Výjimečné nejsou ani limity ve výši 200 milionů korun. Vysoké limity jsou důležité zejména pro profesionální řidiče a pro ty, kteří tráví za volantem většinu svého času.

Kromě vyšších pojistných limitů je vhodné sjednat úrazové připojištění  nejen pro řidiče ale všech osob cestujících ve vozidle.

Chcete-li tedy nabízet spolujízdu, nezapomeňte si zkontrolovat platnost svého povinného ručení a zelené karty. Je-li to nutné, projednejte se svou pojišťovnou navýšení pojistných limitů nebo si rovnou najděte nového pojistitele například na stránkách ePojištění.cz.

Havarijní pojištění doporučujeme i pro starší vozy

Kvůli růstu cen oprav, náhradních dílů i lidské práce se v dnešní době vyplatí sjednat havarijní pojištění i pro starší vozy. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy na silnici. Rádi vám pomůžeme s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro váš ojetý vůz.

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.