epojisteni logo
letenka-pas-lety

Špatné jméno na letence? Jak ho změnit a kolik to stojí? 2. díl

8. 1. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku  jsme si přiblížili, jaké chyby na letence nevadí, a jak postupovat, abychom některé chyby opravili bezplatně. Někde to ale není možné.

Někde není možné letenku opravit

Jsou letecké společnosti, kde s opravou letenky nepochodíte. Pokud jste tedy jméno vyplnili natolik špatně (Jaroslav místo Jaromír), nebo jej systém nezpracoval (Bláhová vs. Blhov), jste v průšvihu. Některé letecké společnosti vám neumožní jméno opravit tak, aby byla letenka vystavena skutečně na vás. V takovém případě vám nezbude, než tuto letenku zrušit a zakoupit si jinou, kde budete obezřetnější. 

Jméno a příjmení na letence uvádějte vždy bez diakritiky.  V mnoha zemích se diakritika vůbec nepoužívá a systém daných společností s ní neumí pracovat.

Toto však ještě nemusí být nejčernější scénář.

Změna za poplatek, který převyšuje letenku?

Mnohem horší je, když vám letecká společnost nabídne možnost přepsání či opravy jména na letence, ale za vyšší cenu, než jaká je cena letenky. V takovém případě se už zcela logicky nevyplatí letenku opravovat, ale jednoduše zrušit a následně si koupit druhou.

Poplatky za změnu letenky začínají na přibližně 30 eurech a mohou dosahovat i 150 eur v závislosti na tom, s jakou leteckou společností letíte. Pravidla a podmínky jsou ale dynamické a často se mění, a tak se rozhodně vyplatí komunikovat napřímo buď s prodejcem, nebo přímo s leteckou společností. A to ihned, jak chybu odhalíte.

Toto je specialita zejména nízkonákladových společností, které nabízí opravu či změnu letenky za poplatky i v řádech několika set eur. Pokud už v letadle není jiné místo volné a vy musíte bezpodmínečně odletět tímto spojem, prodraží se vám celá dovolená opravdu neúměrně.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Záleží i na tarifní třídě 

To, jestli vám změnu jména na letence umožní či nikoli, záleží i na letenkovém tarifu, který jste si zakoupili. Letecké společnosti mají několik tarifů, od nejlevnějšího, kdy letíte jen s malou taškou či příručním zavazadlem, až po Premium tarif, který nabízí řadu výhod a služeb.

Při placení poplatku za změnu letenky se dobře podívejte, jestli platíte poplatek za změnu jen jednoho směru, nebo obou. Některé letecké společnosti si účtují poplatek v řádu několika set eur za každý směr.

Může se vám tak snadno stát, že změnu letenky, a to za poplatek, umožňuje letecká společnost jen u dražších letenkových tarifů. A k těm nejlevnějším si jej jednoduše nemůžete ani přikoupit.

Jak na změnu?

Pokud už se rozhodnete pro plnou změnu letenky, probíhá celý proces poměrně jednoduše.  Zaplatíte příslušný poplatek, díky kterému se vám otevře možnost s letenkou manipulovat. Vy pak opravíte jméno tak, aby odpovídalo skutečnosti, a takto nově letenku uložíte.

Pokud jde o změnu, kterou letecké společnosti umožňují bezplatně, je situace ještě jednodušší. Ve správě rezervace budete mít možnost letenku upravit a sami uvidíte, do kdy a do jaké míry vám systém umožní s letenkou manipulovat.

Rada na závěr

Před odesláním vyplněného formuláře na webu letecké společnosti si raději dvakrát překontrolujte, že jste vše vyplnili správně.  Pokud po zaplacení zjistíte, že jste se přece jen překlikli, nezoufejte a zkuste leteckou společnost co nejdříve kontaktovat. Případně kontaktujte letenkový portál, který jste k nákupu využili.

Na infolince by vám vždy měli být schopni poradit a uvést, jaká pravidla daná letecká společnost uplatňuje, a co můžete dělat.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|Hana Fabianová
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.