cestovni-pojisteni-extremni-sporty

Sjeté pneumatiky - vliv na povinné ručení

5. 4. 2016
|
Délka čtení: 8 min.

Pozor na sjeté pneumatiky. Pojišťovna může při škodě snížit nebo odmítnout vyplatit pojistné plnění

Mezi českými vyhláškami existuje také taková, která stanovuje minimální hloubku dezénu pneumatik. Konkrétně se jedná o vyhlášku č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel. V případě nedodržení této hodnoty jsou pneumatiky považovány za sjeté a při autohavárii to může pojišťovna považovat za důvod k odmítnutí vyplacení pojistného plnění.

Podle výše uvedené vyhlášky je vozidlo s nedostatečnou hloubkou dezénu nezpůsobilé k jízdě po pozemních komunikacích a to i přesto, že má platnou státní technickou kontrolu. A právě sjeté pneumatiky jsou velice častou příčinou, kdy pojišťovna odmítne vyplatit  pojistné  plnění. Způsobenou škodu tak musí  pojištěný  uhradit ze svého.

Víte, jaká je přípustná hloubka dezénu? Nové pneumatiky mívají dezén 7 až 8 milimetrů. Minimální hloubka je přitom 1,6 milimetru u letních pneumatik a 4 milimetry u zimních pneumatik.Víte, jaká je přípustná hloubka dezénu? Nové pneumatiky mívají dezén 7 až 8 milimetrů. Minimální hloubka je přitom 1,6 milimetru u letních pneumatik a 4 milimetry u zimních pneumatik.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Pojištěný se hájil platnou technickou kontrolou

Jedním z typických příkladů se stal případ motoristy, který se s pojišťovnou Allianz soudil o pojistné plnění ve výši 200 000 korun. Pojištěný, který nehodu způsobil, a chtěl škodu uhradit ze svého havarijního pojištění, se hájil platnou technickou kontrolou. Nejvyšší soud, jehož názor potvrdila i Police ČR a negativní znalecký posudek, však rozhodl ve prospěch pojišťovny, která svému klientovi neuhradila škodu právě z důvodu sjetých pneumatik.

Podle zákona č. 56/2001 Sb. nesmí vozidlo na pozemní komunikace vyjet ani tehdy, pokud závady na vozidlo mohou ohrozit bezpečnost silničního provozu. Mezi uvedené závady patří také sjeté pneumatiky, přičemž zákon zakazuje provoz takových vozidel. Výjimku tvoří pouze nouzové dojetí.

Pozor! Za špatné “obutí” smí Police ČR udělat pokutu a to ve výši až 2 500 korun. Při zavinění nehody pojišťovna neuhradí škodu a ještě bude požadovat uhrazení škody poškozenému.Pozor! Za špatné “obutí” smí Police ČR udělat pokutu a to ve výši až 2 500 korun. Při zavinění nehody pojišťovna neuhradí škodu a ještě bude požadovat uhrazení škody poškozenému.

Od roku 2011 navíc platí povinnost přezutí letních pneumatik za zimní v období od 1. listopadu do 31. března, nachází-li se na silnici souvislá vrstva sněhu, námrazy nebo ledovky. Způsobíte-li nehodu na letních pneumatikách právě v tomto období, můžete si býti jisti, že vám pojišťovna neuhradí ani korunu. A to zejména tehdy, pokud k nehodě došlo právě v souvislosti s použitými letními pneumatikami.

Správnou péči a údržbou lze prodloužit životnost pneumatik

Životnost pneumatik není trvalá, ale správnou péči ji lze prodloužit. Pomáhá pravidelná kontrola tlaku alespoň jednou za měsíc a správné huštění. Je-i v pneumatice nesprávný tlak, jízdní vlastnosti auta jsou horší a navíc dochází k nestejnoměrnému sjíždění pneumatik. Vhodné je také jednou za čas zkontrolovat, zde nejsou pneumatiky poškozené (např. trhliny, boule na bočnici či odchlípnutý dezén). I zde platí, že fyzické poškození zhoršuje jízdní vlastnosti a provoz vozidla s poškozenými pneumatikami se navíc může stát nebezpečným.

Pro delší životnost pneumatik je rovněž důležité správné skladování na suchém, chladném a tmavém místě. Při výměně kol je důležité správné vyvážení a seřízení geometrie. Vhodné je rovněž prohazování kol z hnací nápravy na hnanou, jelikož opotřebení je na těchto místech odlišné. Doporučený interval je 10 000 až 12 000 kilometrů.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?