silnicni-radar

Silniční pokuty v zahraničí: Trestu za dopravní přestupek neuniknete ani v zahraničí

23. 12. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Spousta řidičů se domnívá, že pokud spáchá dopravní přestupek v zahraničí a není chycen ihned při činu, může být v klidu. Jak ale stále častější výzvy k uhrazení pokutě zasílané českým řidičům ze zahraničí ukazují, situace rozhodně není tak růžová.

Neznalost pravidel neomlouvá. Za dopravní přestupek hrozí vysoká pokuta

Každý řidič je povinen seznámit se s pravidly silničního provozu všech zemí, kterými plánuje projíždět.  Každá zem má přitom svá vlastní pravidla a rozdíly mohou být i velmi nepatrné. Stačí se domnívat, že maximální rychlost na dálnici je 130 km/ na místo skutečných 120 km/h, a rázem jste o pár desítek EUR chudší. 

Spácháte-li dopravní přestupek v zahraničí, může vás policejní hlídka načapat při činu stejně jako u nás.  V takovém případě se pokutě nevyhnete. Záleží ovšem na konkrétním přestupku a jeho závažnosti. Jedná-li se o drobný přestupek, policejní hlídka často přivře oči.

Pokud vás při dopravním přestupku nezastaví policejní hlídka, nejásejte, zdaleka nemáte vyhráno. Pokud vás totiž zachytí kamera radarového systému v zahraničí, je velmi pravděpodobné, že vám domů přijde nepříjemná obálka s výzvou k uhrazení silniční pokuty.

Nejčastější dopravní přestupky českých řidičů v zahraničí

Seznam dopravních přestupků, které Češi páchají za hranicemi nejčastěji, se nijak neliší od těch “doma”. Pokud tedy řidič často porušuje maximální povolenou rychlost v Česku, činí tak většinou i za hranicemi. Jediné, co takové řidiče brzdí, je oprávněný strach z vysoké pokuty.

Nejčastější dopravní přestupky v zahraničí:

  • překročení maximální povolené rychlosti

  • jízda na červenou

  • jízda bez bezpečnostních pásů

  • používání mobilního telefonu za jízdy

  • řízení vozidla pod vlivem alkoholu, drog či jiných omamných látek

Dojde-li k porušení dopravních pravidel, každá země postupuje jinak.  V rámci EU však platí směrnice EU o přeshraničním poskytování informací, a pokud je známa SPZ, může si o vás místní úřad v zahraničí zjistit téměř cokoliv včetně adresy, na kterou vám zašle výzvu k uhrazení silniční pokuty.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Pokuty ze zahraničí je doporučeno uhradit

Cizím zemím dochází s neposlušnými řidiči trpělivost a pokut za dopravní přestupky zaslané do ČR každým rokem přibývá. Kromě finančních pokut není neobvyklý i zákaz řízení v dané zemi na dobu jednoho měsíce (např. Německo).  Pro běžného řidiče to žádné velké omezení nepředstavuje, profesionální řidič to má složitější.

Taková pokuta za překročení maximální povolené rychlosti se může pohybovat v řádu stovek EUR. Pokud ve městě překročíte padesátku o 40 km/h, těžko můžete počítat s mírným postihem. Například ve Francii vám za překročení rychlosti o 20 až 50 km/h hrozí pokuta ve výši až 135 EUR.

Na druhou stranu i výzva musí nějak vypadat. Měla by být vždy napsána v jazyce osoby, po níž je požadováno zaplacení pokuty. Výzva rovněž musí obsahovat popis dopravního přestupku, místo, datum a čas, kde a kdy k přestupku došlo, výši pokuty a platební údaje. Je-li výzva neúplná, může jít o podvod.  Na výzvu vždy reagujte a ověřte si její správnosti. Je-li výzva oprávněná, je doporučeno pokutu zaplatit, není-li, zašlete na úřad důkaz neoprávněnosti výzvy.

Při udělení pokuty povinné ručení nepomůže

Při porušení silničních pravidel v zahraničí vám nebude platné  povinné ručení  ani havarijní pojištění. To znamená, že žádné pojištění za vás udělenou pokutu nezaplatí. Zcela logicky by se ani žádné slušné pojištění nemělo vztahovat na dopravní přestupky, které by měl každý řidič dodržovat automaticky. 

Některé společnosti v ČR nabízí služby v podobě pomoci při řešení dopravních přestupků. Nabízí například náhradního řidiče v případě zákazu řízení a zabavení řidičského průkazu nebo zajistí veškerou komunikaci s příslušnými úřady. Často se tak ale děje na hraně zákona, a uplatnit je na pokuty ze zahraničí nemívá smysl.

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.