Silniční pokuty v zahraničí: Trestu za dopravní přestupek neuniknete ani v zahraničí
Spousta řidičů se domnívá, že pokud spáchá dopravní přestupek v zahraničí a není chycen ihned při činu, může být v klidu. Jak ale stále častější výzvy k uhrazení pokutě zasílané českým řidičům ze zahraničí ukazují, situace rozhodně není tak růžová.
Neznalost pravidel neomlouvá. Za dopravní přestupek hrozí vysoká pokuta
Každý řidič je povinen seznámit se s pravidly silničního provozu všech zemí, kterými plánuje projíždět. Každá zem má přitom svá vlastní pravidla a rozdíly mohou být i velmi nepatrné. Stačí se domnívat, že maximální rychlost na dálnici je 130 km/ na místo skutečných 120 km/h, a rázem jste o pár desítek EUR chudší.
Spácháte-li dopravní přestupek v zahraničí, může vás policejní hlídka načapat při činu stejně jako u nás. V takovém případě se pokutě nevyhnete. Záleží ovšem na konkrétním přestupku a jeho závažnosti. Jedná-li se o drobný přestupek, policejní hlídka často přivře oči.
Pokud vás při dopravním přestupku nezastaví policejní hlídka, nejásejte, zdaleka nemáte vyhráno. Pokud vás totiž zachytí kamera radarového systému v zahraničí, je velmi pravděpodobné, že vám domů přijde nepříjemná obálka s výzvou k uhrazení silniční pokuty.
Nejčastější dopravní přestupky českých řidičů v zahraničí
Seznam dopravních přestupků, které Češi páchají za hranicemi nejčastěji, se nijak neliší od těch “doma”. Pokud tedy řidič často porušuje maximální povolenou rychlost v Česku, činí tak většinou i za hranicemi. Jediné, co takové řidiče brzdí, je oprávněný strach z vysoké pokuty.
Nejčastější dopravní přestupky v zahraničí:
překročení maximální povolené rychlosti
jízda na červenou
jízda bez bezpečnostních pásů
používání mobilního telefonu za jízdy
řízení vozidla pod vlivem alkoholu, drog či jiných omamných látek
Dojde-li k porušení dopravních pravidel, každá země postupuje jinak. V rámci EU však platí směrnice EU o přeshraničním poskytování informací, a pokud je známa SPZ, může si o vás místní úřad v zahraničí zjistit téměř cokoliv včetně adresy, na kterou vám zašle výzvu k uhrazení silniční pokuty.
Pokuty ze zahraničí je doporučeno uhradit
Cizím zemím dochází s neposlušnými řidiči trpělivost a pokut za dopravní přestupky zaslané do ČR každým rokem přibývá. Kromě finančních pokut není neobvyklý i zákaz řízení v dané zemi na dobu jednoho měsíce (např. Německo). Pro běžného řidiče to žádné velké omezení nepředstavuje, profesionální řidič to má složitější.
Taková pokuta za překročení maximální povolené rychlosti se může pohybovat v řádu stovek EUR. Pokud ve městě překročíte padesátku o 40 km/h, těžko můžete počítat s mírným postihem. Například ve Francii vám za překročení rychlosti o 20 až 50 km/h hrozí pokuta ve výši až 135 EUR.
Na druhou stranu i výzva musí nějak vypadat. Měla by být vždy napsána v jazyce osoby, po níž je požadováno zaplacení pokuty. Výzva rovněž musí obsahovat popis dopravního přestupku, místo, datum a čas, kde a kdy k přestupku došlo, výši pokuty a platební údaje. Je-li výzva neúplná, může jít o podvod. Na výzvu vždy reagujte a ověřte si její správnosti. Je-li výzva oprávněná, je doporučeno pokutu zaplatit, není-li, zašlete na úřad důkaz neoprávněnosti výzvy.
Při udělení pokuty povinné ručení nepomůže
Při porušení silničních pravidel v zahraničí vám nebude platné povinné ručení ani havarijní pojištění. To znamená, že žádné pojištění za vás udělenou pokutu nezaplatí. Zcela logicky by se ani žádné slušné pojištění nemělo vztahovat na dopravní přestupky, které by měl každý řidič dodržovat automaticky.
Některé společnosti v ČR nabízí služby v podobě pomoci při řešení dopravních přestupků. Nabízí například náhradního řidiče v případě zákazu řízení a zabavení řidičského průkazu nebo zajistí veškerou komunikaci s příslušnými úřady. Často se tak ale děje na hraně zákona, a uplatnit je na pokuty ze zahraničí nemívá smysl.