Sezónní povinné ručení: Plaťte za pojištění pouze tehdy, kdy to má smysl
Zdaleka ne pro každého motoristu je výhodné sjednat si celoroční povinné ručení. Existují totiž vozidla, s nimiž jejich majitelé vyráží na silnice třeba jen pár měsíců v roce. Typicky jde o motorky, kabriolety, veterány nebo další vozidla, která na silnicích tráví pouze „jepičí“ život. Pro tyto řidiče je lepší volbou uzavřít si povinné ručení pouze na období, po které usedají za volant aktivně. Tomuto pojištění se říká sezónní povinné ručení a i u nás ho nabízí některé pojišťovny.
Bez platného pojištění na silnici nesmíte
Ačkoli může sezónní pojištění znít mnohým řidičům lákavě, i s tímto produktem je spojena řada nevýhod. V první řadě je nutné připomenout si, že dle zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla, musí mít povinné ručení uzavřené všichni motoristé, kteří provozují vozidla na veřejných komunikacích.
S výše uvedeným tedy souvisí i skutečnost, že na silnice můžete vyrážet celoročně (na rozdíl od krátkodobého povinného ručení). Pokud byste ale na silnici s nepojištěným vozem vyjeli a způsobili nehodu, veškerou zaviněnou škodu musíte zaplatit ze svého. „Takovéto události se stávají a pro nepojištěného řidiče nezřídka mívají bohužel i likvidační dopad,” upozorňuje Václav Bálek z Allianz pojišťovny, která v minulosti sezónní pojištění nabízela.
S výše uvedeným neodmyslitelně souvisí i otázka, zda je u sezónního povinného ručení nutné odevzdávat registrační značky do depozitu. Značky motoristovi zůstávají, jak ale upozorňuje Tomáš Svoboda, ředitel služeb Auto ESA: „Pojistná smlouva sice platí celý rok, ale pojišťovna kryje jen předem stanovené měsíce. Je to tak, že když si nastavíte pojištění třeba na deset měsíců, zbylé dva měsíce sice máte platnou zelenou kartu a pojistná smlouva běží, takže můžete jezdit a nehrozí vám postih za jízdu s nepojištěným autem, ale pojišťovna pak nehradí případnou nehodu.“
Nepleťte si sezónní pojištění s krátkodobým povinným ručením
Sezónní pojištění najdeme v nabídce České podnikatelské pojišťovny a Uniqy pojišťovny. Pojištění se přitom uzavírá na dobu neurčitou s tím, že auto je pojištěné po dobu vybraných měsíců. „Ve své podstatě se pojistná smlouva v systému chová jako smlouva sjednaná na dobu neurčitou. Počátek i konec sezóny je v ní uveden, a pokud klient nepotřebuje měnit vybranou sezónu, smlouva může existovat několik let bez jakýchkoliv zásahů,” uvedla Renata Čapková z ČPP.
To je právě hlavní rozdíl mezi sezónním a krátkodobým povinným ručením. V druhém případě je smlouva o povinném ručení uzavřená pouze na určité období. Poté je nutné pojištění obnovit nebo odevzdat registrační značky do depozitu.
„U krátkodobého pojištění se počítá s tím, že motorista na konci sezóny uloží značky do depozitu a na jaře si je zase vyzvedne. V tomto případě se smlouva uzavírá na tuto přesně vymezenou dobu,” řekla Ivana Buriánková z České pojišťovny. Krátkodobé povinné ručení rovněž nabízí ČSOB Pojišťovna, Direct pojišťovna a Generali pojišťovna.
U sezónního pojištění se počítá s tím, že motoristé vozidlo nepoužívají především v zimě. Proto je možné si vozidlo pojistit až na deset měsíců v roce. Minimální doba sezonního povinného ručení pak činí tři měsíce. Co se týče ceny sezónního povinného ručení, ta začíná na 110 korunách (motor o obsahu do 50 cm3) a její horní hranice se pohybuje okolo 1 260 Kč (motor o obsahu nad 500 cm3). Výhodná je zejména pro řidiče, kteří jezdí bez nehody. Povinné ručení „na léto“ je v tomto případě může vyjít dokonce levněji než celoroční dálniční známka.
Pojistku vyřídíte online a sjednat si k ní můžete i sezónní havarijní pojištění
A jak vlastně sezónní povinné ručení vyřídit? Nejlepším způsobem je sjednat si povinné ručení na sezónu online. Tento způsob přímo doporučují i některé pojišťovny. „Při sjednání přes internet je autopojištění účinné už deset minut po vyplnění příslušného formuláře. Zelenou kartu s měsíční platností majitel vozidla získá obratem na svoji mailovou adresu a její originál dostane poštou hned po zaplacení,“ vypočítává výhody online pojištění Veronika Hašplová z Allianz pojišťovny.
Kromě sezónního povinného pojištění si ale můžete sjednat též sezónní havarijní pojištění, které funguje prakticky na stejném principu jako výše uvedené. Havarijní pojištění nicméně chrání vozidlo před škodami vzniklými v důsledku odcizení, havárie, vandalismu či v případě živelných událostí a na rozdíl od povinného ručení pojišťovna uhradí škodu i na vozidle viníka nehody.
Bonusová rada závěrem:
Sezónní havarijní pojištění se může vyplatit, i když auto poškodí řidič z cizí země. V takovém případě sice bude škoda vyplacena z jeho povinného ručení, na peníze si ale pravděpodobně počkáte i několik dlouhých měsíců. Řešením je proto nechat si auto opravit z vlastního havarijního pojištění, čímž se celá věc urychlí a pojišťovna následně bude vymáhat proplacení škody po pojišťovně viníka.