dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi

Sezónní povinné ručení: Plaťte za pojištění pouze tehdy, kdy to má smysl

9. 12. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Zdaleka ne pro každého motoristu je výhodné sjednat si celoroční povinné ručení. Existují totiž vozidla, s nimiž jejich majitelé vyráží na silnice třeba jen pár měsíců v roce. Typicky jde o motorky, kabriolety, veterány nebo další vozidla, která na silnicích tráví pouze „jepičí“ život. Pro tyto řidiče je lepší volbou uzavřít si povinné ručení pouze na období, po které usedají za volant aktivně. Tomuto pojištění se říká sezónní povinné ručení a i u nás ho nabízí některé pojišťovny.

Bez platného pojištění na silnici nesmíte

Ačkoli může sezónní pojištění znít mnohým řidičům lákavě, i s tímto produktem je spojena řada nevýhod. V první řadě je nutné připomenout si, že dle zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla, musí mít povinné ručení  uzavřené všichni motoristé, kteří provozují vozidla na veřejných komunikacích.

S výše uvedeným tedy souvisí i skutečnost, že na silnice můžete vyrážet celoročně (na rozdíl od krátkodobého povinného ručení). Pokud byste ale na silnici s nepojištěným vozem vyjeli a způsobili nehodu, veškerou zaviněnou škodu musíte zaplatit ze svého.  „Takovéto události se stávají a pro nepojištěného řidiče nezřídka mívají bohužel i likvidační dopad,” upozorňuje Václav Bálek z Allianz pojišťovny, která v minulosti sezónní pojištění nabízela.

S výše uvedeným neodmyslitelně souvisí i otázka, zda je u sezónního povinného ručení nutné odevzdávat registrační značky do depozitu. Značky motoristovi zůstávají, jak ale upozorňuje Tomáš Svoboda, ředitel služeb Auto ESA: „Pojistná smlouva sice platí celý rok, ale pojišťovna kryje jen předem stanovené měsíce. Je to tak, že když si nastavíte pojištění třeba na deset měsíců, zbylé dva měsíce sice máte platnou  zelenou kartu  a  pojistná smlouva  běží, takže můžete jezdit a nehrozí vám postih za jízdu s nepojištěným autem, ale pojišťovna pak nehradí případnou nehodu.“

Nepleťte si sezónní pojištění s krátkodobým povinným ručením

Sezónní pojištění najdeme v nabídce České podnikatelské pojišťovny a Uniqy pojišťovny. Pojištění se přitom uzavírá na dobu neurčitou s tím, že auto je pojištěné po dobu vybraných měsíců. „Ve své podstatě se  pojistná smlouva  v systému chová jako smlouva sjednaná na dobu neurčitou. Počátek i konec sezóny je v ní uveden, a pokud klient nepotřebuje měnit vybranou sezónu, smlouva může existovat několik let bez jakýchkoliv zásahů,” uvedla Renata Čapková z ČPP.

To je právě hlavní rozdíl mezi sezónním a krátkodobým povinným ručením.  V druhém případě je smlouva o povinném ručení uzavřená pouze na určité období. Poté je nutné pojištění obnovit nebo odevzdat registrační značky do depozitu.

„U krátkodobého pojištění se počítá s tím, že motorista na konci sezóny uloží značky do depozitu a na jaře si je zase vyzvedne. V tomto případě se smlouva uzavírá na tuto přesně vymezenou dobu,” řekla Ivana Buriánková z České pojišťovny. Krátkodobé povinné ručení rovněž nabízí ČSOB Pojišťovna, Direct pojišťovna a Generali pojišťovna.

U sezónního pojištění se počítá s tím, že motoristé vozidlo nepoužívají především v zimě. Proto je možné si vozidlo pojistit až na deset měsíců v roce. Minimální doba sezonního povinného ručení pak činí tři měsíce. Co se týče ceny sezónního povinného ručení, ta začíná na 110 korunách (motor o obsahu do 50 cm3) a její horní hranice se pohybuje okolo 1 260 Kč (motor o obsahu nad 500 cm3). Výhodná je zejména pro řidiče, kteří jezdí bez nehody. Povinné ručení „na léto“ je v tomto případě může vyjít dokonce levněji než celoroční dálniční známka.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Pojistku vyřídíte online a sjednat si k ní můžete i sezónní havarijní pojištění

A jak vlastně sezónní povinné ručení vyřídit? Nejlepším způsobem je sjednat si povinné ručení na sezónu online. Tento způsob přímo doporučují i některé pojišťovny. „Při sjednání přes internet je autopojištění účinné už deset minut po vyplnění příslušného formuláře. Zelenou kartu s měsíční platností majitel vozidla získá obratem na svoji mailovou adresu a její originál dostane poštou hned po zaplacení,“ vypočítává výhody online pojištění Veronika Hašplová z Allianz pojišťovny.

Kromě sezónního povinného pojištění si ale můžete sjednat též sezónní havarijní pojištění, které funguje prakticky na stejném principu jako výše uvedené. Havarijní pojištění nicméně chrání vozidlo před škodami vzniklými v důsledku odcizení, havárie, vandalismu či v případě živelných událostí a na rozdíl od povinného ručení pojišťovna uhradí škodu i na vozidle viníka nehody.

Náš tip

Bonusová rada závěrem:

Sezónní havarijní pojištění se může vyplatit, i když auto poškodí řidič z cizí země. V takovém případě sice bude škoda vyplacena z jeho povinného ručení, na peníze si ale pravděpodobně počkáte i několik dlouhých měsíců. Řešením je proto nechat si auto opravit z vlastního havarijního pojištění, čímž se celá věc urychlí a pojišťovna následně bude vymáhat proplacení škody po pojišťovně viníka.



Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.